Air France strajkuje ponownie w kwietniu - loty odwołane

Na 10 i 11 kwietnia zapowiedziany jest ponowny, tym razem dwudniowy strajk francuskiego przewoźnika narodowego.

Akcję protestacyjną wspierają zarówno piloci i załogi samolotów, jak i personel naziemny domagając się 6-procentowej podwyżki płac. Zaoferowana przez zarząd spółki podwyżkę na poziomie jednego procenta reprezentujące protestujących związki zawodowe uznały za ‘jałmużnę’.

Air France na Lotnisku CDG w Paryżu
Strajk Air France wkrótce ponownie sparaliżuje Lotnisko Charles de Gaulle w Paryżu.

O ile negocjacje pomiędzy zarządem i związkami zawodowymi nie przyniosą rezultatów, będzie to już szósty protest pracowników linii w ostatnim czasie, po protestach płacowych 22 lutego, 23 marca, 30 marca, 3 kwietnia i 7 kwietnia.

Podczas akcji protestacyjnych odwołanych zostało 20 procent wszystkich operacji. Objęte nią były zarówno połączenia europejskie (w tym do Polski) jak i długodystansowe Air France. Linia obiecała zminimalizowanie niedogodnień pasażerom dotkniętym strajkiem, w tym nieodpłatna zmianę rezerwacji na inny dzień. Uprzedza również poprzez wiadomość SMS o odwołanym locie.

Sprawdź status lotu Air France na stronie internetowej przewoźnika.

Strajk Air France trafia na podatny grunt społecznego niezadowolenia. Francję ogarnia ostatnio fala akcji protestacyjnych ze strony różnych grup zawodowych. Cyklicznie strajkują kolejarze domagający się obrony przywilejów zawodowych i ochrony przed prywatna konkurencją, w też międzynarodową. W dniach strajków kursuje tylko jeden na pięć pociągów regionalnych oraz jeden na osiem pociągów TGV. O połowę ograniczona zostanie również ilość pociągów podmiejskich. Brak połączeń kolejowych, wraz z zawieszeniem dużej ilości lotów przyczynia się do okresowego paraliżu komunikacyjnego we Francji.

Do strajku przyłączyli się również pracownicy zakładów oczyszczania miasta oraz zakładów energetycznych postulując wprowadzenie udogodnień socjalnych dla swojej grupy zawodowej.

Także studenci wyrażają niezadowolenie z reformy zasad dostępu na studia wyższe.

Strajkuje również sektor prywatny: pracownicy sieci Carrefour, największego we Francji pracodawcy prywatnego protestują przeciwko zapowiedzianym zwolnieniom, które dotknąć maja ponad 2.400 osób oraz zamknięciu 300 sklepów.

Strajki trwać ma do czerwca, odbywając się przez 12 dni w każdym miesiącu.Air France strajkuje ponownie w kwietniu - loty odwołane
Artykuły: Air France strajkuje ponownie w kwietniu - loty odwołane
Tematy: ,
Ostatnia modyfikacja: Wednesday, April 04 2018

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz