Brexit odbija się na przemyśle turystycznym w Algarve

Pomimo iż wyjście Wielkiej Brytanii z Unii jeszcze dalekie od konkretyzacji, jego skutki odczuł już sektor turystyczny w Algarve, najbardziej na południe położonym regionie kontynentalnej Portugalii.

W samym lipcu zaledwie, hotele w Algarve zarejestrowały 56 tyś. Mniej turystów brytyjskich niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku. Liczba ta to ponad 17-procentowy spadek w skali rocznej i jednocześnie powód do zmartwień dla regionu żyjącego z turystyki.

Algarve plaża
Plaże Algarve nadal pełne, ale mniej na nich brytyjczyków.

Dane zebrane zostały przez AHETA (Associação dos Hotéis e Empreendimentos Turísticos do Algarve) czyli stowarzyszenie hoteli i ośrodków turystycznych Algarve i obejmują całościową liczbę 270 tyś. turystów z Wysp, z których 140 tyś. zatrzymało się w hotelach, 130 zaś w wynajmowanych apartamentach i domach.

Znaczny, bo aż 15% spadek wartości funta wskazywany jest, jako główny czynnik odpowiedziany za zmianę dynamiki turystyki w południowej Portugalii, która od lat jest niezwykle popularnym celem wakacyjnym dla Brytyjczyków. Słabsza waluta oraz powszechnie odczuwana niepewnośc, co do przyszłości ekonomicznej sprawiły, iż wielu z nich zdecydowało się na okrojenie wydatków wakacyjnych oraz zrezygnowało z wyjazdów zagranicznych w ogóle.

Fakt, iż Anglicy, ‘nie przyjechali’, nie oznacza, iż plaże i hotele w Algarvee świeciły pustkami w te wakacje. Ich miejsce zajęli turyści z innych krajów.

O ile w lipcu 2016 roku turyści z Wielkiej Brytanii zajmowali 31% hoteli w Algarve, w lipcu bieżącego roku liczba ta spadła do 26,2%, co nie zmienia faktu, iż Brytyjczycy nadal przodują, jeśli chodzi o narodowości najczęściej odwiedzające południowe wybrzeże Portugalii. Tuż za nimi, z bardzo zbliżonym wynikiem – 26,1% - znajdują się sam Portugalczycy.

Zauważalny był natomiast wzrost udziału innych narodowości w przychodach z turystyki w Algarve. Niemców na przykład przyjechało w lipcu bieżącego roku aż o 24,6% więcej, niż w lipcu 2016. Przybyło również Irlandczyków (o 14%), Szwedów (27.2%), Belgów (13.4%), Włochów (10.6%) oraz Polaków (9.8%).

Wśród nacji spoza Europy, największy wzrost zainteresowania Portugalią wykazali Kanadyjczycy. O ile ich udział w sektorze turystycznym w Algarve jest nadal niewielki, w tym roku przybyło ich na południe Portugalii aż o 43.9% więcej, niż w 2016.Brexit odbija się na przemyśle turystycznym w Algarve
Artykuły: Brexit odbija się na przemyśle turystycznym w Algarve
Tematy: ,
Ostatnia modyfikacja: Monday, September 18 2017

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz