Czy bezpiecznie jest rezerwować bilety Norwegian? – lub czy ta linia zaraz zbankrutuje

Jesienią 2018 roku uwaga klientów linii lotniczych oraz osób związanych w jakikolwiek sposób z przemysłem turystycznym zwrócona jest na norweskiego przewoźnika low-cost Norwegian Air Shuttle.

Podobnie, jak wiele innych linii obecnie, zmaga się on z problemami finansowymi. Rok ubiegły zamknął stratą w wysokości niemal 300 milionów koron, czyli około 130 milionów złotych). Według wyjaśnień przewoźnika, wynikła ona z wysokich nakładów na rozwój. Czy inwestycja ta zwróci się i bieżący rok pozwoli popularnemu low-costowi ustabilizować swoją pozycję na rynku?

Norwegian
Czy Norwegian zniknie z europejskich lotnisk?

W październiku bieżącego roku splajtowała islandzka linia Primera Air, będąca częścią Primera Travel Group. W poważnych kłopotach jest również czarterowy przewoźnik Small Planet Poland.

Norwegian o krok od bankructwa? Główne czynniki ryzyka
O skandynawskiej linii lotniczej zrobiło się głośno, gdy dwie znane instytucje finansowe – Credit Suisse oraz amerykańska firma zajmująca się badaniami i analizami inwestycyjnymi Bernstein zakwestionowały wydolność finansową Norwegian.

Oprócz dużej straty za ubiegły rok, linia zmaga się z wieloma problemami (nieobcymi również innym przewoźnikom). Są wśród nich:

 • Znaczny wzrost ceny ropy, z 40-50 USD za baryłkę, do 70-80 USD. Koszt paliwa ma olbrzymi wpływ na kondycję finansową linii lotniczych. Biorąc po uwagę, iż ostatnia podwyżka ceny ropy była raczej niespodziewana, nawet dla tych z przewoźników, mający odłożone co nieco na 'czarna godzinę' mogła okazać się ona bardzo nieprzyjemną niespodzianką.
   
 • Jesień jest, tradycyjnie już, niskim sezonem dla linii lotniczych. Aby wypełnić samoloty, muszą one znacznie opuszczać ceny. Dodatkowo, poza około bożonarodzeniowym, jesień i zima to czas, kiedy klienci rezerwują z coraz mniejszym wyprzedzeniem. Wpływa to oczywiście fatalnie na cash flow przewoźników, którzy koszty stałe pozostają przecież takie same, niezależnie od pory roku.
   
 • Klimat finansowy w trzecim kwartale 2018 roku staje się coraz mniej przychylny pożyczkobiorcom. Wysokość odsetek stale rośnie i te z linii lotniczych, które są już zadłużone, zmuszone będą nieźle się nagimnastykować nad refinansowaniem kredytów w najbliższych latach.
   
 • Szaleństwo tras do Stanów Zjednoczonych, które nie ominęło również Norwegian, może okazać się zbyt kosztowne. Ofensywa na rynku amerykańskim zaowocowała wprowadzeniem 10 łączących Europę z pomniejszymi lotniskami w USA, w tym Connecticut, Providence, Newburgh i Hartford. To ostatnie szybko okazało się nierentowne i zostało już zawieszone. Czy taki rozmach w rozbudowie siatki transatlantyckiej opłaci się?
   
 • W wyniku konsekwentnej akcji związków zawodowych stale wzrastają płace w przemyśle lotniczym. Norwegian znany jest ze stosunkowo wysokiego poziomu płac, jak na niskobudżetowca, w najbliższej przyszłości może jednak znowu podnieść płace, zwłaszcza, jeśli naciskowi ze strony związkowców ulegnie Ryanair.

Norwegian, którego CEO jest Bjørn Kjos, przechodzi pod koniec roku 2018 poważny kryzys finansowy, którego główną przyczyną jest duża inwestycja poczyniona w połączenia do USA z Europy. Drugorzędnym powodem jest zły timing na rynkach finansowych.

Oczekiwać można, iż linia przetrwa, niewykluczone jednak, iż zostanie sprzedana, w całości lub częściowo innemu, stabilniejszemu przewoźnikowi.

Czy można zatem nadal bezpiecznie rezerwować loty z Norwegian? Tak, ale z zachowaniem pewnych środków ostrożności, o których poniżej.

Norwegian jest solidniejszą i lepiej zarządzaną linią niż większość low-costów. Stworzył również solidna i lubiana przez klientów markę, co nie zawsze może powiedzieć o sobie największy konkurent w tym segmencie. Nietrudno powinno więc być jej znaleźć nabywcę.

Jak nie stracić pieniędzy rezerwując bilet lotniczy? Płać kartą kredytową
Najlepszym rozwiązaniem dla klientów zaniepokojonych sytuacja finansową Norwegian, a pragnących skorzystać z połączeń tej linii jest zapłacenie za bilet kartą kredytową. Wszystkie większe systemy kart kredytowych (VISA/Mastercard/American Express) refundują niezrealizowane usługi. Dokonując płatności kartą debetową, lub gotówką, ryzykujemy, iż w przypadku ogłoszenia upadłości przewoźnika przepadną również pieniądze.

Dowiedz się więcej na ten temat ryzyka płynności finansowej Norwegian ze Stanby Nordic.Czy bezpiecznie jest rezerwować bilety Norwegian? – lub czy ta linia zaraz zbankrutuje
Artykuły: Czy bezpiecznie jest rezerwować bilety Norwegian? – lub czy ta linia zaraz zbankrutuje
Tematy: ,
Ostatnia modyfikacja: Wednesday, October 17 2018

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz