Dotacje unijne wspomogą modernizację trasy kolejowej Warszawa-Lublin

Fundusze z Unii Europejskiej pomogą sfinansować modernizację trasy kolejowej pomiędzy stolicą a wschodnią częścią Polski. Kwota w wysokości 3 mld zł wykorzystana zostanie na poprawienie funkcjonowania ruchu kolejowego pomiędzy Warszawą i Lublinem a także w rejonie Krakowa.

Słabo rozwinięta infrastruktura komunikacyjna to jedna z głównych bolączek Wschodniej Polski. Warunkuje ona nie tylko transport pasażerski, lecz również towarowy, stanowiąc jednocześnie jedną z głównych przeszkód rozwoju województw wschodnich.

Kompleksowy projekt modernizacji połączenia do Lublina skróci czas podróży na tej trasie nawet do 90 minut. Prace, których zakończenie przewidziano na rok 2020, obejmą odcinki Warszawa – Otwock – Dęblin – Lublin na linii kolejowej 7 (Warszawa Wschodnia Osobowa – Dorohusk). W chwili obecnej realizowane jest postępowanie przetargowe w celu wyłonienia wykonawcy.

Projekt przewiduje modernizację150 km trakcji kolejowej na terenie województw mazowieckiego i lubelskiego. Oprócz dobudowy dodatkowego toru na odcinku Otwock-Pilawa, wymienione zostaną tory i urządzenia do sterowania ruchem, co powoli na zwiększenie osiągalnych prędkości do 160 km/h.

Część środków przeznaczona zostanie na podniesienie komfortu podróży pasażerów – zainstalowanie nowoczesnych wiat, poprawę oświetlenia oraz systemu informacji pasażerskiej.

Pomyślano również o osobach niepełnosprawnych oraz o ograniczonej mobilności. Świadome konieczności kompleksowej restrukturyzacji sieci transportowej, ministerstwo infrastruktury zadba także o stan dróg wokół sieci kolejowej; wyremontowane zostaną przejazdy kolejowe oraz linia objazdowa nr 30 Łuków-Parczew.

Nowe wiadukty oraz przejścia nad torami usprawnią ruch pieszy i motoryzacyjny wokół linii kolejowej.

W trosce o środowisko, stworzone zostaną specjalne przejścia umożliwiające bezpieczną migrację zwierzyny dzikiej.

W Lublinie powstanie również dodatkowy przystanek ‘Lublin Zachodni’.

Według słów wiceministra infrastruktury i budownictwa, Piotra Stommy, chodzi o projekt „o charakterze cywilizacyjnym, który przybliża Polskę wschodnią do centrum”. Zaangażowanie firm polskich do realizacji tak istotnej inwestycji stanowić będzie impuls dla rozwoju krajowego biznesu, co niewątpliwie jest dodatkowym, długofalowym efektem planowanego przedsięwzięcia.

Wynajem samochodów Lublin – porównaj oferty i rezerwuj onlineDotacje unijne wspomogą modernizację trasy kolejowej Warszawa-Lublin
Artykuły: Dotacje unijne wspomogą modernizację trasy kolejowej Warszawa-Lublin
Tematy: ,
Ostatnia modyfikacja: Saturday, July 30 2016

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz