Gdzie na wakacje latem? Najpopularniejsze kierunki i rodzaje wczasów według Travelplanet

Pełnia sezonu turystycznego zbliża się wielkimi krokami, a w związku z tym, również przygotowania do wyjazdów wakacyjnych.

Travelplanet, polski portal internetowy oferujący wakacje zagraniczne po raz kolejny przedstawił statystyki i wyniki sprzedaży swoich produktów. Wysnuć z nich można ciekawe wnioski dotyczące aktualnych tendencji na rynku turystycznych wyjazdów zagranicznych.

Bodrum w Turcji
Po okresie destabilizacji politycznej i zagrożenia terroryzmem, Turcja powraca na listę najpopularniejszych destynacji turystycznych dla Polaków. Powyżej, Bodrum w basenie morza Egejskiego.

Wyjazdy last minute mniej atrakcyjne
Dane Travelplanet sugerują, iż spadło zainteresowanie wakacjami last minute, coraz chętniej zaś rezerwujemy letnie wakacje ze sporym wyprzedzeniem. W pierwszym kwartale 2018 roku liczba rezerwacji pakietów wakacyjnych na lipiec i sierpień wzrosła aż o 75%.

Na wynik taki złożyło się wiele czynników. Głównym z nich jest z pewnością częściowe wyeliminowanie niepewności, z jakim do niedawna jeszcze zmagały się osoby decydujące się na wykupienie wakacji z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.

Przykre doświadczenia ostatnich lat pokazały, jak szybko i niespodziewanie biura podróży potrafią ogłosić upadłość, zostawiając klientów na przysłowiowym lodzie. Nie brakło w ubiegłych latach wiadomości o turystach, którzy utknęli za granicą w związku z plajtą touroperatorów, zaś reportaże telewizyjne przedstawiały iście dantejskie sceny z całymi rodzinami koczującymi na lotniskach w oczekiwaniu na samolot zastępczy. Nie dziwi więc zupełnie, iż rodziny, zwłaszcza te pragnące wypoczywać za granicą z małymi dziećmi odwlekały jak najdłużej zainwestowanie pokaźnej przecież sumy w letni wypoczynek, decydując się często właśnie na opcję last minute.

Tak Travelplanet zachęca do wakacji 2018 last minute:

Utworzenie Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego, który zadaniem jest zabezpieczenie interesów turystów w przypadku upadku biura podróży pomogło rozwiać tego typu obawy. A skoro wyeliminowana została obawa utraty wpłaconych z wyprzedzeniem środków, dlaczego zwlekać z rezerwacją?

O ile oferty last minute bywają rzeczywiście atrakcyjne cenowo, dotyczą one zazwyczaj bardzo ograniczonego wachlarza kierunków. Tanio wysprzedaje się to, ‘co zostało’ w nadmiarze, zazwyczaj bardzo przewidywalne kierunki i standardowych formatach. O ile zmierzającej na wakacje parze łatwo będzie zazwyczaj znaleźć tanią ofertę last minute w pokoju dwuosobowym Turcji, Egipcie, czy na Wyspach Kanaryjskich, czteroosobowa rodzina, która chciałaby zakwaterować się wraz z dziećmi w jednym pokoju w nieco niesztampowej lokalizacji może mieć już problem ze znalezieniem oferty w ostatniej chwili. Bardziej, a czasem nawet bardzo ograniczony wybór to cena taniego wypoczynku last minute.

W podjęciu decyzji o wykupieniu wakacji na kilka miesięcy wcześniej pomaga też elastyczność biur podróży, które coraz częściej umożliwiają rozłożenie płatności na raty.

Wakacje poza sezonem tańsze, a więc popularne
Dynamika sezonów turystycznych kształtowana jest w największym stopniu przez kalendarz roku szkolnego, nie tylko zaś, jak mogłoby się wydawać, przez pogodę. Rodziny z dziećmi w wieku szkolnym w większości przypadków wypoczywać mogą wspólnie jedynie w lipcu i sierpniu, oraz podczas przerw świątecznych. W praktycznie wszystkich popularnych ośrodkach turystycznych na właśnie te dwa miesiące przypada szczyt sezonu, a w związku z tym również największy wzrost cen. W wielu przypadkach przesunięcie wakacji o zaledwie jeden tydzień, na czerwiec, lub wrzesień, pomaga znacznie ograniczyć urlopowe wydatki.

W tym roku, z racji na wcześniejsze rozpoczęcie wakacji – oficjalny koniec roku szkolnego przypada bowiem na 22 czerwca – możliwe stało się również częściowe uniknięcie najdroższego okresu turystycznego. Dane sprzedaży Travelplanet jasno wskazują, iż możliwość ta nie uciekła uwadze klientów – o wiele więcej z nich zdecydowało się na rozpoczęcie wypoczynku właśnie w ostatnim tygodniu czerwca, oszczędzając dzięki temu od 150 do 300 pln od osoby.

Wypoczynek zorganizowany tańszy w tym roku
Prawdziwa ofensywa linii lotniczych low cost, oferujących tanie połączenie do praktycznie wszystkich popularnych destynacji turystycznych sprawia, iż coraz częściej decydujemy się na samodzielne organizowanie wypoczynku. Dla wyjątkowo uważnych poszukiwaczy atrakcyjnych cen przelotów i hoteli, jest to okazja do zaoszczędzenia na wyjeździe i dopasowania go w zupełności do naszych indywidualnych potrzeb i upodobań.

Z wyliczeń Travelplanet przeprowadzonych przed ubiegłorocznym sezonem letnim wynikało jednak, iż koszt zorganizowanych samodzielnie wakacji z przelotem był o 10-15% wyższy, niż analogiczna oferta (w takim samym standardzie) sprzedawana przez biuro podróży.

Portal zauważył równocześnie wzrost sprzedaży wyjazdów w standardzie all inclusive (aż 78%) i jedynie minimalne zainteresowanie zakwaterowaniem z własnym wyżywieniem. Oznacza to, iż znaczny odsetek podróżnych zmierzających za granicę nadal ceni sobie wysoko przysłowiowy ‘święty spokój’na wakacjach. W tym roku dodatkowo na wzrost sprzedaży pakietów wakacyjnych wpłynął spadek średnich cen zakwaterowania i wyżywienia, z zachowaniem wysokich standardów hoteli.

O ile w roku ubiegłym średni koszt tygodniowego wypoczynku w lipcu i sierpniu wynosił 2740 pln na osobę, w 2018 spada on do 2550 pln.

Niskie ceny przy wysokim standardzie dostępne są zwłaszcza w Turcji i Egipcie, które po okresie przestoju wywołany zagrożeniem terrorystycznym wracają w ty roku w wielkim stylu na rynek turystyczny.

Gdzie najchętniej na wakacje za granicą?
Tegoroczny sezon wakacyjny przyniósł znaczne zmiany w dynamice zainteresowania kierunkami turystycznymi. Spadło nieznacznie zainteresowanie najpopularniejszymi od dawna kierunkami, jak Grecja i Hiszpania, do łask wrócił zaś Turcja i Egipt.

W piątce najpopularniejszych kierunków zagranicznych na wakacje 2018 według Travelplanet znalazły się:

  1. Grecja (29.5%)
  2. Turcja (19.6%)
  3. Bułgaria (14.8%)
  4. Hiszpania (9.6%)
  5. Egipt (6.3%)

Na radarze biur podróży i ich klientów pojawiły się również zupełnie nowe kierunki, jak na przykład Albania, która uplasowała się na 6 pozycji, wyprzedzając Włochy i Tunezję.

Nadal popularne pozostają kierunki bałkańskie, Chorwacja i Macedonia, zajmujące (odpowiednio) dziewiąte i dziesiąte miejsce.

Czytaj również:Gdzie na wakacje latem? Najpopularniejsze kierunki i rodzaje wczasów według Travelplanet
Artykuły: Gdzie na wakacje latem? Najpopularniejsze kierunki i rodzaje wczasów według Travelplanet
Tematy: , ,
Ostatnia modyfikacja: Saturday, May 12 2018

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz