Hamburg wprowadza zakaz ruchu dla starszych Diesli

Jako pierwsze miasto w Niemczech, Hamburg decyduje się na ograniczenie ruchu starszych modeli samochodów z silnikiem dieslowskim.

Ograniczenie to obowiązywać będzie od 31 maja na dwóch głównych arteriach przecinających miasto: Max-Brauer-Allee i Stresemannstrasse.

Hamburg zakaz ruchu dla samochodów diesel
Sygnalizacja ograniczająca ruch pojazdów z silnikiem wysokoprężnym w Hamburgu jest już instalowana.

Zakaz ruchu na wspomnianych drogach dotyczyc będzie starszych modeli z silnikiem Diesla, niespełniających normy Euro 5, według europejskiego standardu emisji spalin. Stworzony został on w ramach Dyrektyw Europejskich w celu uregulowania emisji zanieczyszczeń w krajach Unii.

Oprócz emisji tlenku węgla, określa on również dopuszczalny poziom emisji innych zanieczyszczeń odpowiadających za wiele groźnych chorób cywilizacyjnych a wytwarzanych zwłaszcza przez silniki wysokoprężne, w tym tlenku azotu. Norma Euro 5 wprowadzona została w 2009 roku.

Szacuje się, iż ograniczenie obejmie 214,000 starszych pojazdów z silnikiem wysokoprężnym, czyli około 2/3 wszystkich samochodów dieslowskich zarejestrowanych na terenie Hamburga.

Wynajem samochodów Hamburg, Lotnisko - porównaj oferty

Nie dla Diesli w Hamburgu – tylko na dwóch ulicach
Zamieszkany przez ponad 1.8 miliona mieszkańców Hamburg jest drugim największym miastem w Niemczech. Jak każda duża metropolia, zmaga się z problemem zanieczyszczenia powietrza, często przekraczającym tu wielokrotnie dopuszczalne normy.

Decyzja władz Hamburga, o ile sama w sobie słuszna w opinii społecznej, budzi kontrowersje, jeśli chodzi o jej realizację. Kwestionowany jest ograniczony zasięg zakazu. Dwie ze czterech stacji pomiaru poziomy zanieczyszczeń w Hamburgu usytułowane są właśnie na wspomnianych ulicach, pojawiają się więc głosy, iż decyzja władz miasta nastawiona jest jedynie na szybki efekt, nie zaś na rzeczywistą poprawę jakości powietrza w Hamburgu.

Stare Diesle objęte zakazem przekierowywane będą do innych części miasta, gdzie normy z pewnością zostaną przekroczone, prawdopodobni w stopniu o wiele większym niż do tej pory.

Z tras objętym zakazem nadal korzystać będą mogły autobusy transportu miejskiego oraz samochody należące do mieszkańców. Mandat za naruszenie nowych przepisów wynosic ma 25 euro (dla samochodów osobowych).  Zamontowana została już stosowna sygnalizacja drogowa.

Więcej starych samochodów w Polsce?
Niemcy są krajem skąd najczęściej importujemy samochody używane.

Dalsze zaostrzenia, co do norm emisji spalin w tym kraju zaowocują prawdopodobnie zwiększonym napływem starszych modeli do Polski. Zwłaszcza, jeśli władze zachodniego sąsiada zdecydują się na wprowadzenie jeszcze bardziej restrykcyjnej normy Euro 6, sporządzonej w 2014 roku.

Według szacunków, spośród 15 milionów samochodów z silnikiem wysokoprężnym zarejestrowanych w Niemczech, spełnia ją tylko 2.7 miliona aut. Łatwo przewidzieć jest, iż w przypadku postępujących obostrzeń dla samochodów niespełniających norm środowiskowych, wielu ich właścicieli zdecyduje się na sprzedaż, zaś duża oferta obniży znacznie ceny.Hamburg wprowadza zakaz ruchu dla starszych Diesli
Artykuły: Hamburg wprowadza zakaz ruchu dla starszych Diesli
Tematy: , , ,
Ostatnia modyfikacja: Thursday, May 31 2018

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz