Długie kolejki do odprawy paszportowej na europejskich lotniskach

Wiele portów lotniczych w popularnych destynacjach turystycznych południowej Europy zmaga się w sezonie letnim 2017 z wydłużonym czasem oczekiwania na odprawę paszportową dla pasażerów spoza strefy Schengen.

Kolejki, czasem nawet kilkudziesięcio-minutowe rejestrowane są plagą zwłaszcza na lotniskach ukochanych przez turystów z Wielkiej Brytanii, na przykład w Madrycie, Palma de Mallorca, Lizbonie, Mediolanie, czy też Paryżu.

Kontrola paszportowa
Zaostrzona kontrola paszportowa obowiązuje na wszystkich lotniskach europejskich.

Na przestoje na lotnisku składa się wiele czynników, do głównych jednak zalicza się zwiększony z racji szczytu sezonu turystycznego ruch pasażerski, niewystarczająca ilość pracowników obsługi oraz zaostrzonych reguł kontroli paszportowej wprowadzonych w następstwie ataków terrorystycznych w Paryżu i Brukseli.

Oprócz danych osobowych pasażera przybywającego spoza strefy Schengen, służby graniczne konsultować muszą się również z systemem Interpolu rejestrującym zagubione lub skradzione dokumenty podróży.

O ile polskich turystów problem w większości nie dotyczy, ci legitymujący się brytyjskim paszportem, lub podróżujący na wakacje z Wysp, mogą napotkać znaczne kolejki na wielu lotniskach europejskich.

Wydłużony czas oczekiwania  na odprawę to nie tylko niewygoda dla pasażerów, ale również przyczyna opóźnień połączeń lotniczych. Stojący w godzinnej kolejce podróżni, nawet jeśli stawili się na lotnisku z wymaganym wyprzedzeniem, często nie są w stanie dotrzeć na czas pod bramkę samolotu. Jako, że ich bagaż został już nadany, samolot oczekuje, odwlekając wylot.

Na największych lotniskach, gdzie sloty godzinowe są dokładnie wypełnione, opóźnienie jednego lotu powoduje efekt domina i wpływa na funkcjonowanie całego portu. Dotyka więc również pasażerów ze strefy Schengen.

Oprócz lotnisk tradycyjnie przyjmujących duże ilości turystów brytyjskich, dotknięte są lotniska obsługujące wiele połączeń interkontynentalnych – czyli praktycznie wszystkie największe lotniska europejskie, oraz porty szczególnie silnie związane z kierunkami zamorskimi. Przykładem jest tu lotnisko w Lizbonie, przez które do Europy przybywa wielu podróżnych z innych krajów portugalskojęzycznych (byłych kolonii).

Pomimo, iż w zgodzie z założeniami zarządu lotniska, maksymalny czas oczekiwania na odprawę paszportową nie powinien przekroczyć 40 minut, w momentach ‘kumulacji’ przylotów z Brazylii i portugalskojęzycznych krajów afrykańskich, sięgać może on nawet 2 godzin.

Według Thomasa Reynearta, dyrektora A4E, czyli Airlines For Europe, organizacji zrzeszającej największe linie lotnicze w tym, między innymi British Airways, Easyjet czy Ryanair w niektórych portach lotniczych wskaźnik opóźnień wzrósł w ostatnich latach o nawet 300%.Długie kolejki do odprawy paszportowej na europejskich lotniskach
Artykuły: Długie kolejki do odprawy paszportowej na europejskich lotniskach
Tematy: ,
Ostatnia modyfikacja: Tuesday, August 01 2017

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz