Loteria paragonowa Ministerstwa Finansów – wygraj samochód, laptop lub tablet

Jeszcze w 2015 roku ruszy najprawdopodobniej nowa loteria paragonowa mająca zachęcić Polaków do upominania się o wydanie paragonu. Każdy paragon za zakup, lub usługę o wartości, co najmniej 10 złotych będzie mógł wziąć udział w comiesięcznej loterii, w której główną nagrodą jest samochód.

Według ministerstwa, celem loterii jest edukowanie Polaków w kwestii zagadnień podatkowych oraz promowanie postaw obywatelskich. W praktyce, przewiduje się jednak, iż akcja przyczyni się do znacznego ograniczenia szarej strefy sprzedaży nierejestrowanej oraz zwiększenia wpływów fiskusa.

Weź paragon ze sklepu i od fryzjera
Loterią objęta będzie sprzedaż towarów oraz usług. To głównie w segmencie usług istnieje duże ryzyko nieewidencjonowanej sprzedaży. Mało kto ma w zwyczaju wymagać paragonu od fryzjera, czy na przykład dentysty, i, według przeprowadzonych przez ministerstwo finansów badań, niewiele osób rezygnuje z danej usługi w przypadku trudności z uzyskaniem paragonu.

Akcja ministerstwa zaś ma uświadomić Polakom, iż jest wystawienie paragony, a przez to zdeklarowanie przychodu jest obowiązkiem usługodawcy/sprzedającego, zaś domaganie się paragony, prawem usługobiorcy/nabywającego. Bez paragonu, niemożliwe jest zareklamowanie towaru/usługi, nie można mieć również pewności, iż wliczony w cenę podatek VAT, który uiszczamy, odprowadzony zostanie do skarbu państwa, VAT zaś jest podstawowym źródłem dochodów w budżecie państwa.

Loteria paragonowa – jak to działa?
Aby wziąć udział w loterii, wystarczy zgłosić numer każdego paragonu na kwotę co najmniej 10 złotych na specjalnej stronie internetowej. Ministerstwo ogłosiło już przetarg na utworzenie takiej strony i zorganizowanie loterii of strony praktycznej. Pierwsze losowania odbyć mają się na jesieni bieżącego roku.

Emitowana w telewizji, na podobieństwo losowań Lotto loteria skierowana jest do uczestników pełnoletnich, a wszystkie nagrody zwolnione są od podatku. Nieznana jest jeszcze marka samochodu, będącego główną nagrodą loterii.

Pula nagród w loterii paragonowej wynieść ma 100 tyś. złotych miesięcznie; oprócz głównej nagrody, samochodu, do wygrania mają być laptopy i tablety.

Loteria za granicą
Inicjatywa polskiego ministerstwa finansów nie jest pomysłem nowatorskim; podobne akcje zorganizowano już między innymi w Portugalii i na Słowacji. W Portugalii przyrost wpływów z VATu w 2014 roku oszacowany został na 800 mln euro; znaczne zyski zarejestrował również fiskus na Słowacji. Zainteresowanie loteria było szczególnie duże u naszego południowego sąsiada – w 2014 roku wziął w nim udział, co trzeci podatnik w Słowacji.Loteria paragonowa Ministerstwa Finansów – wygraj samochód, laptop lub tablet
Artykuły: Loteria paragonowa Ministerstwa Finansów – wygraj samochód, laptop lub tablet
Tematy: , , ,
Ostatnia modyfikacja: Tuesday, February 17 2015

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz