Lotniska w Wielkiej Brytanii: ceny parkingów w górę

Osoby korzystające regularnie z brytyjskich portów lotniczych miały już zapewne okazje zaobserwować niepokojący wzrost cen parkingów krótkoterminowych na najpopularniejszych lotniskach.

Stansted parking
Wysokość opłat za parkowanie krótkoterminowe na niektórych angielskich lotniskach przyprawić może o zawroty głowy. Powyżej, Lotnisko Stansted.

Nie umknął on z pewnością uwadze najbardziej liczącego się automobilklubu brytyjskiego, czyli RAC (od Royal Automobile Club). Przygotowane przez niego zestawienie opłat dla osób odwożących i odbierających podróżnych pozwoliło wyłonić najdroższe lotniska.

Aż 8 z 20 największych lotnisk w Wielkiej Brytanii podniosło ceny parkingów w tym roku; w niektórych przypadkach o nawet 100%.

Porty Londyn-Luton i Londyn-Stansted przodują niechlubnie pośród najdroższych, jeśli chodzi o parking, lotnisk.

W Luton, 40 minut na parkingu dla osób odbierających pasażerów kosztuje aż 7 funtów (czyli około 33 złotych), w Stansted zaś, za 30/minutowy postój zapłacić trzeba 5 funtów (ok. 23 złote). Na trzecim miejscu znalazło się Lotnisko Birmingham, które godzinę parkowania wycenia na 4.9 funta szterlinga.

Jeśli chodzi o parking w strefie odlotów, odwożący pasażerów najwięcej zapłacą na Lotnisku Stansted – aż £3.5 za 10 minut. Na Lotnisku Luton, taka sama usługa kosztuje £3, również za 10 minut. Lotnisko Liverpool liczy sobie £3 za 20 minut postoju na parkingu krótkoterminowym w strefie odlotów.

Według rzecznika RAC, Simona Williamsa, osoby odwożące, lub odbierające znajomych lub bliskich na lub z lotniska, a chcące uniknąć przykrej niespodzianki na miejscu, powinny sprawdzić uprzednio koszt korzystania z parkingu i rozważyć ewentualnie inne formy transportu.

Zaniepokojenie wzrostem cen bagatelizuje Stowarzyszenie Operatorów Portów Lotniczych, twierdząc iż, po pierwsze informacje o kosztach parkowania są ogólnodostępne, po drugie zaś, przychód z parkingów przekłada się bezpośrednio na korzyści dla użytkowników lotnisk; pozwala portom na obniżenie opłat dla linii lotniczych, a przez to również dla ich klientów – pasażerów, oraz zmniejsza obciążenie ruchu samochodowego na terenach wokół lotnisk. Wysokie opłaty są najlepszą motywacją dla odwożących, lub przywożących podróżnych do skrócenia czasu pobytu na lotnisku do absolutnego minimum.

Wynajem samochodów Lotnisko Stansted – porównaj cenyLotniska w Wielkiej Brytanii: ceny parkingów w górę
Artykuły: Lotniska w Wielkiej Brytanii: ceny parkingów w górę
Tematy: ,
Ostatnia modyfikacja: Monday, October 23 2017

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz