Lotnisko Chopina – kolejny rekord pobity

Największy polski port lotniczy, Lotnisko im. Fryderyk Chopina, czyli Okęcie zarejestrowało kolejny rekord, jeśli chodzi o liczbę odprawianych pasażerów.

W 2016 roku z warszawskiego lotniska skorzystało aż 12.8 mln podróżnych.

Dobrych wyników spodziewano się już od dawna, do czego skłaniały tendencje wzrostowe notowane w przewozie pasażerskim na Okęciu już od dłuższego czasu. Osiągnięty ostatecznie wynik reprezentuje 14.5 procentowy wzrost w skali roku w stosunku do roku 2015, kiedy to Okęcie obsłużyło 11.2 mln pasażerów.

W dużej mierze przyczynił się do niego wzmożony ruch pasażerski w ostatnich miesiącach 2016 roku. Oprócz zrozumiałej popularności lotniska w świątecznym miesiącu grudniu (12-milionowa pasażerka odprawiona została 6 grudnia), gwałtowny wzrost notowany był również w październiku i listopadzie.

Przewiduje się, iż w 2017 roku, Lotnisko Chopina obsłuży co najmniej 14 milionów pasażerów.

Więcej połączeń na Okęciu
Związany był on z uruchomieniem przez głównego przewoźnika na Okęciu, Polskich Linii Lotniczych LOT wielu nowych połączeń na trasach europejskich, jak również transatlantyckich i do Azji. Oprócz lotów do Seulu i Tokio, przewoźnik narodowy oferować będzie również połączenia do Newark i Los Angeles. Na początku 2017 roku, liczba połączeń LOTu, już istniejących i zapowiedzianych wynosi aż 70.

Drugi największy przewoźnik na warszawskim lotnisku, węgierskie linie Wizzair, przyciągają również stale rosnącą liczbę pasażerów na Okęcie.

W połowie 2017 roku, ilość oferowanych kierunków Wizzair (całorocznych i sezonowych)wzrośnie do niemal 50.

Świadome zalety jaką jest bliskość Lotniska Chopina do centrum miasta, linie Ryanair, operujące w Modlinie, zdecydowały się przenieść część swoich operacji krajowych na Okęcie. W chwili obecnej stąd właśnie wylatują samoloty Ryanaira do Gdańska i Wrocławia, wkrótce zaś udostępnione zostaną również połączenia do z Warszawy do Szczecina. Nieoficjalnie mówi się również iż przewoźnik przeniesie na Lotnisko Chopina również część najpopularniejszych połączeń międzynarodowych.

Dobra passa polskich lotnisk
Tendencja wzrostowa, niezwykle widoczna na Lotnisku Chopina, dotyczy również większości polskich lotnisk międzynarodowych.  Ogółem obsłużyły one w 2016 roku 34,186 milionów pasażerów, o 3.8 miliona więcej, niż w roku poprzednim. Jedyne polskie porty lotnicze, z wynikami słabszymi, niż w roku 2015 to lotniska w Bydgoszczy, Łodzi i Zielonej Górze.Lotnisko Chopina – kolejny rekord pobity
Artykuły: Lotnisko Chopina – kolejny rekord pobity
Tematy: ,
Ostatnia modyfikacja: Friday, January 27 2017

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz