Lotnisko Chopina w Warszawie gotowe na sezon wakacyjny

Pomimo niepewności, co do długoterminowych planów dla Lotniska Chopina w Warszawie, zwłaszcza w świetle koncepcji stworzenia centralnego portu lotniczego, główne jak na razie lotnisko Polski konsekwentnie realizuje strategię rozwoju.

Po wprowadzeniu wielu udogodnień i rozbudowie jakiej lotnisko poddane zostało w ostatnich latach, przyszła kolej na zwiększenie liczby stanowisk odprawy paszportowej. Okęcie powitało sezon wakacyjny otwarciem nowej strefy pasażerskiej na poziomie odlotów, o łącznej liczbie 18 stanowisk kontroli paszportów. Zwiększa ono przepustowość lotniska niemal dwukrotnie.

Lotnisko Chopina
Pod terminalem Lotniska Chopina.

Rozbudowa tej strefy lotniska wymuszona została przez zmiany w kwestii zasad przekraczania granic zewnętrznych strefy Schengen nałożone na państwa członkowskie. O ile do niedawna osoby mające prawo do swobodnego przemieszczania się na terenie strefy poddawane były odprawie minimalnej, w świetle obecnie panujących przepisów, każdy podróżny przekraczający granicę strefy Schengen przejść musi szczegółowa kontrolę. Procedury te powodują oczywiście wydłużenie czasu oczekiwania na odprawę, co na warszawskim lotnisku odczuwalne jest obecnie jedynie nieznacznie, właśnie dzięki nowo oddanym stanowiskom odprawy.

Lotnisko czeka jeszcze modernizacja strefy kontroli paszportowej dla pasażerów przywożonych  z płyty postojowej do terminalu autobusami.

Według biura prasowego Lotniska Chopina, port posiada wystarczającą przepustowość, a wręcz jej zapas, by sprostać zwiększonemu ruchowi turystycznemu w okresie wakacyjnym. W szczycie sezonu z warszawskiego lotniska korzysta nawet 50 tysięcy podróżnych. Dzięki wprowadzonym w ostatnich czasie, Okęcie przyjąć mogłoby ich nawet dwa razy tyle.

Sezon letni 2017 jest rekordowy jeśli chodzi o liczbę tras międzynarodowych. Siatka lotów portu obejmuje 108 połączeń bezpośrednich na trzech kontynentach. Tylko w pierwszej połowie roku otwartych zostało 20 nowych tras, w tym transatlantyckie połączenie do Toronto linii Air Canada Rouge i loty do Los Angeles i Newark oferowane przez PLL LOT.

Oprócz wprowadzenia nowych tras, wiele linii lotniczych zdecydowało się również na zwiększenie częstotliwości najpopularniejszych połączeń.

Lotnisko Szopena odpowiedzialne jest za obsługę niemal 38% ruchu pasażerskiego w Polsce. W 2016 przetransportowało rekordową liczbę 12.8 mln pasażerów. Oczekuje się, że w bieżącym roku liczba ta osiągnie nawet 14 milionów.

Do kolejnych sukcesów najbardziej reprezentacyjnego polskiego lotniska zaliczyć można również dobre notowania w rankingu Air Help zestawiającym najlepsze linie lotnicze na świecie. Pomimo iż warszawskie lotnisko zajęło w nim dopiero 25 pozycję, wysoko oceniona została jego punktualność. Otrzymało ono w tej kategorii aż 8 na 10 możliwych punktów; więcej niż niektóre z lotnisk w czołówce rankingu. Lotnisko Chopina w Warszawie gotowe na sezon wakacyjny
Artykuły: Lotnisko Chopina w Warszawie gotowe na sezon wakacyjny
Tematy:
Ostatnia modyfikacja: Tuesday, July 25 2017

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz