Lotnisko Katowice - nowy terminal w przeciągu dekady

Podobnie jak większość polskich portów lotniczych, Lotnisko Katowice zarejestrowało w ostatnich latach znaczny wzrost liczby pasażerów. W sezonie lato 2018 skorzystało z niego aż o 25% podróżnych niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Według szacunków zarządu portu, do końca roku odprawić ma on 4.8 mln osób.

Wynajem samochodów Lotnisko Katowice – rezerwuj tani wynajem online

Pomimo, iż koniunktura na ryku lotniczym, a zwłaszcza rosnące ceny paliwa przystopują zapewne tempo, w jakim por się rozwija, zakłada się iż pasażerów nadal będzie na nim przybywać.

Lotnisko Katowice
Lotnisko w Pyrzowicach - czwarty pod względem wielkości polski port lotniczy.

Prace nad zwiększeniem przepustowości portu trwają już od dawna. W sezonie zimowym 2018/2020 rozpocząć ma się rozbudowa i modernizacja Terminalu B, powalająca na zwiększenie jego powierzchni, a w związku z tym , również przepustowości i komfortu pasażerów. Zbudowanie nowych stropów pozwoli na stworzenie dodatkowego piętra, na którym miejsce znajdzie obsługa kontroli bezpieczeństwa. Rozbudowa terminala w kierunku południowym, pozwoli na dodanie trzech nowych mostów dzięki którym pasażerowie będą przemieszczać się z terminala do samolotów.

Zmodernizowany zostanie również cały układ kontroli bagażu, tak, aby spełniał nowe standardy unijne.

Na tym jednak zarządca lotniska, Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze, nie poprzestaje. Oprócz usprawnienia istniejącej infrastruktury, Górnośląskie podjęły ono również decyzję o budowie nowego terminala.

Niewiele jeszcze na jego temat wiadomo, oprócz tego iż powstać ma w latach 2023-2025. Jeszcze w bieżącym roku ogłoszony ma zostać przetarg na przygotowanie koncepcji architektoniczno-przestrzennej nowego obiektu, obejmującej również tereny przyległe. Nowy terminal, o łącznej powierzchni 30-40 tyś. km kwadratowych ma zwiększyć przepustowość Lotniska Katowice do 10-12 mln. pasażerów rocznie.

Lotnisko Katowice jest jednym z największych polskich portów lotniczych. W roku ubiegłym obsłużyło ponad 3.8 milionów osób, zbliżając się tym do limitu przepustowości (obecnie wynosi on 4 mln).

Lotnisko znane jest z niezwykle bogatej oferty połączeń czarterowych. Ponad połowa pasażerów w Pyrzowicach to klienci biur podróży i touroperatorów.

W rozkładzie letnim 2018 oferowało ono ponad 120 kierunków (regularnych i czarterowych) w 31 krajach na świecie i na aż 4 kontynentach.Lotnisko Katowice - nowy terminal w przeciągu dekady
Artykuły: Lotnisko Katowice - nowy terminal w przeciągu dekady
Tematy: ,
Ostatnia modyfikacja: Tuesday, September 25 2018

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz