Lotnisko Katowice nadal rośnie - więcej połączeń i lepsza infrastruktura

Dobra passa Lotniska Katowice trwa. Pomimo iż Port Lotniczy Pyrzowice pozostaje nadal dopiero czwartym pod względem liczby obsługiwanych pasażerów lotniskiem kraju, konsekwentnie realizowany od ponad dekady program rozwoju sprawia, iż szybko umacnia ono swoją pozycje na polskim rynku lotniczym.

Rok 2017 okazał się rekordowy dla portu w Pyrzowicach. W ciągu 12 miesięcy obsłużył on 3,89 mln pasażerów, o ponad 20% więcej, niż w roku poprzednim.

Enter Air Katowice
Czartery Enter Air z Katowic dostępne są między innymi do Egiptu, Turcji, Grecji, Hiszpanii, Chorwacji, Kenii i Dubaju.

Głównym motorem napędowym ruchu na katowickim lotnisku są połączenia czarterowe. Lotnisko Katowice obsługuje obecnie 68 kierunków czarterowych do 17 państw w Europie, Azji, Ameryce Północnej i Afryce. W 2017 roku ruch czarterowy wzrósł aż o 35%. Niewykluczone jest iż Pyrzowice prześcigną w niedalekiej przyszłości Lotnisko Chopina, jeśli chodzi o ten segment podróży.

Do intensywnego rozwoju katowickiego lotniska w ostatnich latach przyczynia się również z pewnością fakt iż nie musi się zmagać ono z ograniczeniami wynikającymi z lokalizacji w pobliżu stref mieszkalnych, jakie są zmora na przykład głównego polskiego portu lotniczego. O ile organizacje środowiskowe i społeczne wymogły wreszcie cisze nocna, czyli zawieszenie operacji w godzinach nocnych na Okęciu, Pyrzowice po pierwsze funkcjonować mogą przez całą dobę, po drugie, nadal maja możliwość swobodnej rozbudowy.

Lotnisko obsługuje najsilniej uprzemysłowiony i zurbanizowany rejon Polski i, co nie bez znaczenia, o wysokiej średniej zarobków. Połączenia lotnicze do i z Katowic interesują więc zarówno klientów biznesowych jak i osoby podróżujące rekreacyjnie.

W ostatnich latach na Lotnisku Katowice rozbudowie i modernizacji poddany został Terminal A, utworzono również terminal C. Do rozbudowy w przyszłości przeznaczony jest również terminal B.

Władze lotniska zadbały o harmonię pomiędzy rozwojem infrastruktury pasażerskiej, jak i systemy obsługi technicznej lotów.

W 2015 oddana została do użytku nowa 3,2-kilometrowa droga startowa umożliwiająca realizowanie operacji lotniczych II kategorii, wśród nich lądowania i starty w trudnych warunkach atmosferycznych. 

Niemal gotowa jest również nowa – najwyższa w kraju – wieża kontroli lotów.

Lotnisko Katowice wieża kontroli lotów
Nowa wieża kontroli lotów na Lotnisku Pyrzowice - praktyczność i estetyka w jednym.

Pomimo spadku wyników ruchu lotniczego cargo, pyrzowickie lotnisko inwestuje w rozwój potencjału przewozowego. W 2016 roku zainaugurowany został nowy terminal cargo wraz z kompleksową infrastrukturą do obsługi frachtu, tak zwane ‘cargo city’.  Obecnie rozbudowywana jest płyta przed tym terminalem, dzięki czemu możliwe bazie utworzenie nowych stanowisk postojowych dla dużych jednostek.

Perspektywa dalszego rozwoju Lotniska Katowice przyświeca również pracom nad usprawnieniem transportu miejskiego z i na lotnisko. Lepsze połączenie z miastem i okolicami służyłoby nie tylko pasażerom, ale również pracownikom portu, zatrudniającego obecnie około 3 tyś. osób. Szacuje się, iż w ciągu najbliższych dwóch lat liczba ta wzrosnąć może do nawet 4 tyś. Wydajny system komunikacyjny jest więc niezbędny do zapewnienia sprawnego funkcjonowania tak dużego przedsięwzięcia, jakim jest międzynarodowe lotnisko.

Zarząd lotniska pracuje obecnie nad dwoma projektami; jeden z nich usprawnić ma transport autobusowy pomiędzy lotniskiem a największymi miastami metropolii górnośląskiej. Drugi dotyczy połączenia kolejowego pomiędzy Katowicami, Tarnowskimi Górami, Zawierciem i lotniskiem.

Tanie linie w Katowice Airport
Oprócz połączeń czarterowych, za wzrost liczb pasażerów na Lotnisku Katowice odpowiadają głównie linie low-cost Wizzair, które w 2017 roku obsłużyły w tej lokalizacji o ponad 250 tyś osób więcej niż w roku poprzednim. To wynik trudny, jeśli nie niemożliwy do przebicia na razie dla największego konkurenta Wizzair, czyli irlandzkiego Ryanaira, który w 2017 roku zarejestrował wzrost o 'zaledwie' 41 tyś. pasażerów.

Tak duża dysproporcja wynika z faktu iż Wizzair w sezonie letnim 2017 obsługiwać będzie aż 44 kierunki z Katowic (w liczbie tej zawarte są już nowe trasy zapowiedziane na lato), Ryanair zaś jedynie 9.

W sezonie letnim 2018 baza Wizzaira w Katowicach wzbogaci się o kolejne dwie jednostki, przez co ich łączna liczba wynosić będzie aż 8.

W ubiegłym roku na katowickie lotnisko zawitała jeszcze jedna tania linia lotnicza, a mianowicie holenderska Transavia. Oferowane przez nią połączenie do Amsterdamu cieszy się dużą popularnością i nie posiada żadnej bezpośredniej konkurencji w Katowicach.

Wynajem samochodów Lotnisko Katowice - porównaj oferty i rezerwuj onlineLotnisko Katowice nadal rośnie - więcej połączeń i lepsza infrastruktura
Artykuły: Lotnisko Katowice nadal rośnie - więcej połączeń i lepsza infrastruktura
Tematy: , ,
Ostatnia modyfikacja: Tuesday, March 20 2018

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz