Lotnisko Katowice do rozbudowy – większy terminal i bezpośrednie połączenie kolejowe

Czwarte pod względem liczby obsługiwanych pasażerów lotnisko w Polsce – Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice, potocznie znany pod nazwą toponomiczną ‘Pyrzowice‘przeżywa okres intensywnego rozwoju.

Lotnisko Katowice
Katowice Airport czeka kolejna rozbudowa.

Wzrost liczby użytkowników rejestrowany jest zarówno w przewozach czarterowych, którymi pyrzowickie lotnisko od dawna ‘stoi’, jak i w segmencie regularnych połączeń rozkładowych, których z roku na rok przybywa. Do chwili powstawania artykułu, od początku roku z Lotniska Katowice skorzystało o ponad 20% więcej pasażerów niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Przewiduje się, iż rok 2017 zamknięty zostanie liczbą zbliżoną do 3.88 mln pasażerów. Prognozy długoterminowe zakładają nawet podwojenie tej liczby w perspektywie najbliższych 20 lat.

Tak duży wzrost nie jest oczywiście możliwy bez rozwoju infrastruktury portu, a zwłaszcza rozwiązania najbardziej palącego obecnie problemu, a mianowicie zwiększenia jego przepustowości.

Plan przebudowy lotniska już istnieje. Jego wcielenie w życie zostało jednak odsunięte na sezon zimowy 2019/2020. Zwłokę taką wymusił zaplanowany na grudzień 2018 szczyt klimatyczny COP24, który przyciągnie do Katowic nawet kilkanaście tysięcy uczestników. Aby zminimalizować straty dla lotniska w następującym po szczycie letnim sezonie turystycznym, prace w Pyrzowicach ruszą dopiero zimą 2019.

Koncepcja przebudowy terminalu przewiduje między innymi podwyższenie stropów, które pozwoli na stworzenie dodatkowego piętra. Na uzyskaną w ten sposób przestrzeń przeniesione zostaną stanowiska kontroli bezpieczeństwa w powiększonej ilości. Na zwolnionym przez nie miejscu na poziomie zerowym zainstalowane zostaną dodatkowe stanowiska odprawy.

Ruch na terenie lotniska zostanie dodatkowo usprawniony poprzez połączenie wszystkich trzech terminali pasażem.

W chwili obecnej realizowana jest już plan przekształcenia starej drogi startowej w drogę kołowania, rozbudowywana jest płyta postojowa dla operacji cargo a także powstaje nowa wieża kontroli lotów.

Na nieco dalszą przyszłość odsunięta została inwestycja rewitalizacji linii kolejowej przebiegającej nieopodal lotniska. W założeniu pozwolić miałaby ona na stworzenie połączenia kolejowego bezpośrednio z terminalami lotniska. Jak na razie, PKP wybrały firmę, która opracuje projekt linii. Jest to spółka Egis Poland. Przewiduje się, iż pociągiem na Lotnisko Katowice dojechać będzie można najwcześniej w 2022 roku. Prace ruszyć mają w IV kwartale 2019 roku.Lotnisko Katowice do rozbudowy – większy terminal i bezpośrednie połączenie kolejowe
Artykuły: Lotnisko Katowice do rozbudowy – większy terminal i bezpośrednie połączenie kolejowe
Tematy: ,
Ostatnia modyfikacja: Wednesday, December 13 2017

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz