Lotnisko Olsztyn-Mazury: trasy krajowe i zagraniczne

Posiadający wieloletnią historię Port lotniczy Olsztyn-Mazury (SZY) przez wielu uznawany jest za najnowsze polskie lotnisko. Wynika to z faktu, iż po wielu latach przestoju i gruntownemu „odświeżeniu” wizerunku, podjął się on ponownie obsługi połączeń międzynarodowych.

Z infrastruktury lotniska przez dłuższy czas korzystała baza wojskowa Szymany, skąd też wywodzi się kod IATA – SZY. W użyciu nadal jest również uprzednia nazwa tego portu lotniczego, „Lotnisko Mazury-Szczytno”.

Lotnisko Olsztyn położone jest w odległości około 10 km od Szczytna i ponad 55 km od centrum Olsztyna i jest jedynym portem lotniczym województwa warmińsko-mazurskiego. Wzdłuż lotniska przebiega droga krajowa 57, którą dostać się można do Warszawy, w kierunku południowym, lub do granicy z Obwodem Kaliningradzkim, na północ od Olsztyna.

Pierwszym przewoźnikiem, który zagościł na lotnisku po jego rozbudowie i restrukturyzacji była linia Sprint Air. Pierwsze loty rejsowe w tej lokalizacji uruchomiła ona w styczniu 2016 roku. W połowie tego samego roku oferowała ona już trzy połączenia: do Krakowa i Wrocławia na trasach krajowych oraz do Berlina-Tegel.

Zainteresowanie mazurskim lotniskiem wyraziły szybko również linie lotnicze low-cost. Wizzair zapowiedział wprowadzenie połączenia z Olsztyna do Londynu-Stansted jeszcze w sezonie letnim. W odpowiedzi, konkurujący z nim Ryanair wprowadził do swojej oferty zimowej (2016/2017) trasę do Londynu-Stansted. Dostępna ma być ona od 1 listopada 2016.

Siatkę połączeń na Lotnisku Olsztyn uzupełniają, dostępne już latem trasy na Lotnisko Okęcie, wykonywane przez PLL LOT oraz loty do Monachium oferowane przez słoweńskie linie Adria Airways.

Oprócz powyższych kierunków, zarząd lotniska wykazał również zainteresowanie połączeniem Olsztyna z Oslo w Norwegii. Pozostaje oczekiwać reakcji linii lotniczych.

Port lotniczy stworzył 120 miejsc pracy w regionie.Lotnisko Olsztyn-Mazury: trasy krajowe i zagraniczne
Artykuły: Lotnisko Olsztyn-Mazury: trasy krajowe i zagraniczne
Tematy: , ,
Ostatnia modyfikacja: Tuesday, June 14 2016

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz