Lotnisko Radom przejmie loty low-cost i czarter z Okęcia?

Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze, zarządzające największym krajowym lotniskiem podjęły decyzję o przeniesieniu, w niedalekiej przyszłości, operacji low-cost i czarter Z Lotniska Chopina do portu lotniczego w Radomiu.

Decyzja ta związana jest z szybko wyczerpującą się przepustowością największego polskiego lotniska, które w przyszłości zastąpić ma Centralny Port Komunikacyjny, na którego lokalizację wybrano gminę Baranów, około 45 km na zachód od Warszawy.

Lotnisko Radom
Lotnisko Radom, obecnie zamknięte z powody nikłego zainteresowania przewoźników może wkrótce przejąć część ruchu z Lotniska Chopina.

Rodom wygrywa tym sposobem z portem w Modlinie, również typowanym na kandydata na lotnisko pomocnicze Warszawy.

Zdaniem prezesa PLL, Mariusza Szpikowskiego, na korzyść Lotniska Radom przemawia fakt, iż w związku z brakiem użytkujących je linii lotniczych, jego przebudowa, niezbędna by mogło podjąć pierwszą falę podróżnych z Okęcia będzie wymagała mniejszych środków finansowych i odbędzie się sprawniej i szybciej. Aby dostosować do nowej funkcji Lotnisko Modlin, potrzeba byłoby aż miliarda złotych, podczas gdy przebudowa ‘pustego’ obecnie lotniska w Radomiu pochłonie jedynie 800 milionów i odbędzie się szybciej i sprawniej.

Nie bez znaczenia jest również fakt, iż na portem w Radomiu PPL miałaby pełną kontrolę, podczas gdy w Modlinie są jednym z trzech udziałowców, musząc w procesach decyzyjnych uwzględniać również zdanie Agencji Mienia Wojskowego i Wojewody Mazowieckiego.

Decyzja, która spotkała się z wielkim entuzjazmem ze strony władz lokalnych Radomia wzbudza jednak wiele kontrowersji. Jej przeciwnicy wskazują na dużą odległość od Warszawy i brak infrastruktury komunikacyjnej, drogowej jak i kolejowej, mogącej sprostać wymogom podróżnych. Obecnie przejazd pomiędzy centrum Warszawy a Radomiem trwa około 1.5 godziny. W okresach największego natężenia ruchu wzrosnąć może do ponad 2 godzin, co z pewnością wpłynie na spadek atrakcyjności podróży przez Radom wśród mieszkańców Warszawy i okolic oraz podróżnych do stolicy zmierzających. Nie tylko ze względu na czas, co i koszty takiego transferu.

Pierwsze loty low-cost i czarterowe z Lotniska Chopina przeniesione mają być do Radomia już w sezonie zimowym 2019/2020. Obecna koncepcja zakłada, iz po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, lotnisko w Radomiu pełniłoby funkcję lotniska pomocniczego Warszawy.Lotnisko Radom przejmie loty low-cost i czarter z Okęcia?
Artykuły: Lotnisko Radom przejmie loty low-cost i czarter z Okęcia?
Tematy: , ,
Ostatnia modyfikacja: Friday, April 06 2018

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz