Loty do Berlina nadal tylko z Warszawy i Krakowa

Stolica Niemiec, tak bliska geograficznie, pozostaje nadal odległa dla większości Polaków z racji bardzo ubogiej oferty połączeń lotniczych. W czasach, kiedy tanie linie lotnicze zachęcają do podróżowania po całej Europie, podróż do Berlina pozostaje nadal nie lada wyzwaniem dla osób z Polski centralnej i wschodniej.

Panorama Berlina
Panorama Berlina.

Do barku połączeń lotniczych pomiędzy obydwiema stolicami przyczynia się z pewnością względnie niewielka odległość dzieląca miasta. Berlin oddalony jest od Warszawy o niecałe 580 kmLoty do Berlina nadal tylko z Warszawy i Krakow; teoretycznie pokonanie takiej odległości samochodem nie powinno nastręczać większej trudności. Jednak pozostawiający sporo do życzenia stan dróg, zwłaszcza na zachodzie kraju, oraz okresowe silne natężenie ruchu sprawiają, iż podróż, która teoretycznie zając powinna około 5 godzin, przeciąga się czasem o nawet dwa razy tyle.

Z punktu widzenia ludzi biznesu odwiedzających Berlin w interesach, lub turystów podczas weekendowej wyprawy do tego miasta, jest to czas absurdalny, nie wspominając o kosztach paliwa, płatnych odcinków autostrad i po prostu niewygody. Sytuacja drogowa po stronie niemieckiej niekoniecznie maluje się bardziej optymistycznie; pomimo iż system autostrad w Niemczech jest na wysokim poziomie, dojazd do Berlina jest utrudniony przez częste roboty drogowe na jego obwodnicy.

Alternatywą i dosyć popularną dla transportu własnego jest pociąg. Połączenia Intercity do Berlina dostępne są między innymi z Warszawy, Poznania, Gdańska i Bydgoszczy. Przejazd pociągiem z Berlina do Warszawy ciągle oznacza jednak ponad 6 godzinną podróż.

LOT – nowa trasa Warszawa-Berlin
Nie dziwi więc, iż w takiej sytuacji bezpośrednie połączenie LOTu z Warszawy Chopin na Lotnisko Tegel, wprowadzone na początku grudnia, spotkało się z dużym zainteresowaniem ze strony podróżnych. Loty, wykonywane maszynami Embraer 170 i 170 oraz Bombardier Q400, zabierającymi na pokład od 70 do 82 pasażerów wykonywane są codziennie, rano oraz w godzinach popołudniowych. Pozwala to zaadoptować połączenie do podróży służbowych; jako że lot trwa zaledwie 1.5h, do Berlina polecieć można na, na przykład zebranie, oraz wrócić jeszcze tego samego dnia.

Połączenie Warszawa-Berlin LOTu nie jest całkowicie nowe. Przewoźnik narodowy obsługiwał już tą trasę, do zawieszenia go w 2013 roku, motywowanego względami ekonomicznymi (rzekomą nierentownością). Sytuacja zmieniła się diametralnie po wycofaniu się największej konkurencji na tej trasie, linii Air Berlin.

Ceny lotów w jedną stronę na trasie Warszawa-Berlin zaczynają się od około 550 pln. Rosną przy wylotach i powrotach w piątki i niedziele wieczorem.

Ryanair: tanio do Berlina z Krakowa
O wiele taniej, bo już za około 60 pln polecieć można do Berlina, na Lotnisko Schonefeld, z Krakowa, liniami Ryanair. To stosunkowo nowe, bo wprowadzone we wrześniu 2017 roku połączenie dostępne jest 3 razy w tygodniu, i zaledwie w godzinach porannych, co nie pozwala na tak swobodne, jak w LOT, komponowanie podróży. Loty do Berlina nadal tylko z Warszawy i Krakowa
Artykuły: Loty do Berlina nadal tylko z Warszawy i Krakowa
Tematy: ,
Ostatnia modyfikacja: Friday, December 08 2017

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz