Magaluf na Majorce przypomina turystom o dobrym wychowaniu (i karach za łamanie norm obyczajowych)

Kampania społeczna #havefunwithrespect (czyli 'Baw się z szacunkiem') zainicjowana właśnie w Magaluf, jednym z najpopularniejszych ośrodków turystycznych na Majorce, obnaża negatywne aspekty masowej turystyki rekreacyjnej w wielu miejscach na świecie, zwłaszcza zaś tych słynących z plaży i dobrej pogody.

Wynajem samochodów Majorka – porównaj oferty rent a car na Lotnisku Palma de Mallorca

'Obnaża' jest w tym przypadku określeniem bardzo na miejscu; nagość w miejscach publicznych, lub bardzo swobodne podejście do kwestii obyczajowych jest jednym z problemów, których kampania w Magaluf dotyczy.

Magaluf kampania have fun with respect
Magaluf przypomina o wysokości kar za niestosowne zachowanie.

Oficjalnie otwarcie sezonu letniego w Magaluf, na południowo-zachodnim wybrzeżu Majorki powitało turystów bilbordami ulicznymi w języku angielskim przypominającymi o karach za niestosowne zachowanie w miejscach publicznych, w tym spożywanie alkoholu (poza licencjonowanymi punktami), używanie wulgaryzmów, przesadne obnażanie ciała, bójki, zanieczyszczanie i/lub wandalizm.

Kampania przygotowana została w języku angielskim, co można oczywiście interpretować jako chęć dotarcia do jak największej grupy nacji odwiedzających Majorkę, nieoficjalnie jednak wiadomo, iż skierowana jest ona głównie do turystów z Wielkiej Brytanii, masowo wypoczywających na południu Hiszpanii. Dla znacznej części z nich, niestety, kurorty na Costa del Sol, Costa Brava, czy też właśnie na Balearach są celem tak zwanej turystyki alkoholowej.

O ile korzyści ekonomiczne wynikające z kwitnącej turystyki są niezaprzeczalne, niesie ona ze sobą również wiele problemów dla lokalnych społeczności. Mieszkańcy popularnych nadmorskich miasteczek uskarżają się na hałas, wandalizm oraz dantejskie sceny obserwowane na ulicach nocą, jak i za dnia.

W samym tylko 2017 roku, policja w Magaluf interweniowała 785 razy w sprawie pijaństwa w miejscach publicznych; 68 kar nałożonych zostało na osoby obnażające się publicznie. Mandaty otrzymali uczestnicy wieczorów panieńskich i kawalerskich oraz imprezowicze, którzy zakłócili procesję religijną okładając się nawzajem dmuchanymi penisami.

Oprócz dosadnego raczej przypomnienia o wysokości kar za wykroczenia przeciwko obyczajowości (przykładowo 500 euro mandatu za spożywanie alkoholu w miejscu publicznym, 400 euro za obnażanie się) władze Magaluf starają się również ograniczyć konsumpcję alkoholu w lokalach, zabraniając słynnych happy hour, czy też promocji typu 'płać za jeden, wypij dwa'.

Zobacz, jakich rozrywek oczekiwać można w Magaluf:

Znajdź więcej informacji na temat Majorki na InfoMallorcaMagaluf na Majorce przypomina turystom o dobrym wychowaniu (i karach za łamanie norm obyczajowych)
Artykuły: Magaluf na Majorce przypomina turystom o dobrym wychowaniu (i karach za łamanie norm obyczajowych)
Tematy: ,
Ostatnia modyfikacja: Friday, June 29 2018

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz