Miejska wypożyczalnia samochodów we Wrocławiu już wkrótce

Już w niedalekiej przyszłość uruchomiona ma zostać we Wrocławiu pierwsza w Polsce wypożyczalnia samochodów miejskich. Zasady jej działania przypominają istniejące już wypożyczalnie rowerów, z tym, że w grę wchodzą samochody elektryczne.

Miasto chciałoby, aby w pierwszej fazie działalności wypożyczalni udostępnionych zostało około 200 samochodów, w punktach rozmieszczonych strategicznie w pobliżu ważnych węzłów komunikacyjnych, centrów handlowych oraz biznesowych. Oprócz sieci liczącej sobie 60 do 100 stacji wypożyczani, niezbędne będzie też zagwarantowanie około 500 miejsc parkingowych.

Wstępnie wskazane zostały już lokalizacje, w których miały znaleźć się oddziały wypożyczalni we Wrocławiu. Chodzi tu między innymi o: pl. Grunwaldzki, pl. Orląt Lwowskich, pl. Legionów, okolice Hali Targowej, pl. Solny, ul. Ruską, Zoo, Wzgórze Andersa, Wybrzeże Wyspiańskiego, stadion miejski, lotnisko, dworzec PKP, dworzec Nadorze i dworzec Mikołajów.

W zamian za wkład w zmniejszenie natężenia ruchu w centrum Wrocławia, a co za tym idzie, również zanieczyszczenia spalinami, władze miasta skłonne są udzielić samochodom miejskim szeregu przywilejów. Mogłyby one korzystać z buspasów, poruszać się w strefach ograniczonego ruchu, na przykład w Ostrowie Tumskim oraz korzystać bezpłatnie z miejsc parkingowych w strefach płatnych.

Wynajem samochodów elektrycznych możliwy ma być całodobowo, przez 7 dni w tygodniu.

Prace nad wdrożeniem w życie tego projektu są już mocno zaawansowane. Zarząd Wrocławia prowadzi rozmowy z firmami zainteresowanymi uruchomieniem tego typu wypożyczalni we Wrocławiu. Są wśród nich: Arriva Polska, Enigma, Decatur Investments, AWL VIII oraz Egis Projects Polska.

Ta ostatnia firma prowadzi już wypożyczalnię aut elektrycznych w Paryżu. Jako jedyna, skłonna była do ujawnienia bliższych szczegółów planowanego przedsięwzięcia. Proponuje ona, między innymi, wyposażenie floty wypożyczalni w trzy modele samochodów elektrycznych marki Renault oraz ulokowanie punktów wynajmu w odległości max. 10 minut piechotą od istotnych węzłów przesiadkowych.

Ostateczny kontrahent wyłoniony zostanie prawdopodobnie we wrześniu, po złożeniu przez wszystkie zainteresowane firmy konkretnej oferty cenowej, na co maja one czas do połowy sierpnia.

Pomysł miejskiej wypożyczalni samochodów elektrycznych nie jest nowatorski; funkcjonuje już z powodzeniem między innymi w Paryżu, Berlinie, Monachium, Amsterdamie i Wiedniu. Miejska wypożyczalnia samochodów we Wrocławiu już wkrótce
Artykuły: Miejska wypożyczalnia samochodów we Wrocławiu już wkrótce
Tematy: , ,
Ostatnia modyfikacja: Friday, August 05 2016

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz