Miejskie wypożyczalnie samochodów Warszawa - car-sharing w Polsce już w połowie 2015

Być może już od połowy 2015 roku rozpoczną działalność w Polsce miejskie wypożyczalnie samochodów działające w ramach zdobywającego coraz większość popularność na świecie systemu wynajmu krótkoterminowego, tzw. car-sharingu.

Smart car sharing w Polsce
Miejska wypożyczalnia samochodów już wkrótce w Warszawie - powyżej Smarty należące do floty Car2Go w Vancouver

W ramach tego systemu, zbliżonego do istniejącego już w Warszawie wynajmu rowerów miejskich Venturilo, samochody wynająć można bezpośrednio „z ulicy”, zostawiając je również na terenie miasta, po zakończeniu użytkowania. Car sharing doskonale sprawdzający się w ponad 30 miastach w Ameryce Północnej i Europie to korzystne rozwiązanie zarówno z punktu widzenia logistyki transportu miejskiego, jak i dla kieszeni klienta; pomaga zredukować natężenie ruchu miejskiego i zoptymalizować wykorzystanie pojazdów zmotoryzowanych poruszających się po aglomeracjach miejskich, klient tego typu wypożyczalni zaś może korzystać z samochodu bez potrzeby kupowania go, opłacania ubezpieczenia, serwisowania, etc. Poruszanie się po mieście samochodem wynajętym na od kilkunastu minut do kilku godzin staje się dla niego tańsze, niż jazda własnym autem.

Car sharing – na czym polega?
Nieznane są jeszcze wszystkie szczegóły operowania pierwszych wypożyczalni miejskich w Warszawie mogą się one zmieniać w zależności od operatora). Ogólnie jednak schemat działania car-sharingu streścić można następująco (specjalna aplikacja na smartphonie pozwala nam zlokalizować dostępne samochody w interesującym nas rejonie, umożliwiając rezerwację jednego z nich. Po dotarciu do samochodu, otwieramy go przy pomocy karty członkowskiej, otrzymanej podczas rejestracji w systemie. Karta zbliżona do szyby samochodu otwiera go, zaś kod przysłany sms-em pozwala otworzyć skrytkę, w której znajduje się kluczyk.

Po zakończeniu jazdy, zostawiamy auto w dowolnym miejscu na terenie miasta (niektórzy operatorzy wymagają doprowadzenia auta do specjalnej strefy parkowania). Opłata za usługę naliczana jest minutowo, od momentu wynajęcia do, zakończenia jazdy. Warto podkreślić niewątpliwe zalety dla korzystających z systemu car-sharingu: samochody działające w tym systemie traktowane są poniekąd, jako środki transportu miejskiego - mają prawo poruszać się pasami dla autobusów oraz nie podlegają opłatom parkingowym, jeśli więc podczas jazdy musimy się zatrzymać, nie ma potrzeby zaprzątania sobie głowy parkometrem. Również tankowanie (lub ładowanie w przypadku samochodów o napędzie elektrycznym) nie jest zmartwieniem użytkownika; samochody tankowane są przez obsługę wypożyczalni w przerwach między użytkowaniem, jeśli zaś jednak zajdzie potrzeba odwiedzenia stacji benzynowej przez klienta, opłata za paliwo uiszczana jest automatycznie przez wypożyczalnie, klient zaś uzyskuje rekompensatę za niedogodność.

Car sharing często mylony jest z usługą car-poolingu, czyli dzielenia, za opłatą, prywatnego auta przez jego właściciela, z pasażerami podążającymi w tym samym kierunku w celu zmniejszenia kosztów użytkowania. Usługa car-poolingu oferowana jest w Polsce przez serwis BlaBlaCar.

Miejski wynajem samochodu w Warszawie – jaki operator?
Zainteresowanie uruchomieniem miejskich wypożyczalni samochodów w Warszawie wykazała już w ubiegłym roku firma Car2Go należąca do niemieckiej spółki Daimler AG, producenta Mercedesa i Smarta. To dwuosobowego Smarta właśnie oczekiwać należy oczekiwać, jako auta na krótki wynajem, jeśli Car2Go zostanie jedynym operatorem usług car-sharingu w Polsce. Firma zaplanowała wprowadzenie 350 Smartów do wynajęcia krótkoterminowo w Warszawie już w połowie 2015 roku. Usługi Car2Go dostępne są w wielu miastach Stanów Zjednoczonych, Kanady oraz Europy, w których firma operuje flotą ponad 12 tysięcy Smartów. O ile przeważająca liczba z samochodów stosowanych przez Car2Go to auta elektryczne, w Polsce planowane jest wprowadzenie pojazdów z napędem spalinowym.

W początkowej fazie usługi miejskiego wynajmu samochodów dostępne będą w Warszawie, firma planuje jednak rozszerzenie działalności na inne miasta w Polsce, a także na kraje regionu, między innymi Czechy i Węgry.

Konkurentem Car2Go jest firma DriveNow  należąca do koncernu BMW. Usługi DriveNow cieszą się dużym powodzeniem w niemieckich miastach – Berlinie, Kolonii, Hamburgu i Monachium – oraz w San Francisco i Wiedniu. We flocie DriveNow znajdują się głównie samochody marki BMW (BMW 1 Series) oraz Mini (w 5-drzwiowej wersji Countryman).

Na nieco mniejszą skalę rozwinęła swoją działalność na razie włoska wypożyczalnia miejska Enjoy, należąca do firmy Eni. Enjoy, obecna w Mediolanie, Rzymie i Florencji korzysta z pojazdów Fiat 500.Miejskie wypożyczalnie samochodów Warszawa - car-sharing w Polsce już w połowie 2015
Artykuły: Miejskie wypożyczalnie samochodów Warszawa - car-sharing w Polsce już w połowie 2015
Tematy: , , , , , ,
Ostatnia modyfikacja: Sunday, January 11 2015

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz