Największe biura podróży w Polsce – Top 10 touroperatorów

Ranking portalu branżowego Travel Data, zajmującego się śledzeniem tendencji oraz analizą rynku turystycznego wskazuje corocznie liderów turystyki wyjazdowej na podstawie danych zebranych w roku poprzedzającym badanie.

W 2015 pierwsza dziesiątka największych biur podróży operujących w Polsce ukształtowała się następująco:

1. Itaka
Powszechnie już znana polskim turystom Itaka umocniła w 2014 swoja pozycje lidera na rynku turystyki zorganizowanej, zwiększając zarówno obroty, zyski jak i kapitał własny. Działająca od 8 lat firma oparła się ‘chudym’ latom dla turystyki, rozbudowując znacznie, pomimo kryzysu sieć placówek oraz stale poszerzając ofertę. Itaka cieszy się zaufaniem klientów, wskazujących na przystępność ceny pakietów oferowanych przez operatora oraz sprawnie działające call center.

2. Rainbow Tours
Pomimo, iż Rainbow Tours pozostaje nadal daleko za Itaką pod względem obrotów, wysokie parametry wzrostowe,  w tym ponad dwukrotne zwiększenie zysku, pozwoliły temu operatorowi zająć druga pozycję w rankingu. Zróżnicowanie oferty, na która nie wpływają wahania dotyczące kierunków turystycznych północno-afrykańskich rokuje dużą stabilność operatora na najbliższe sezony.

3. TUI Poland
Restrukturyzacja, a w szczególności znaczne ograniczenia biur agencyjnych na rzecz sprzedaży online przez telefon i sieć własnych placówek, pozwoliły TUI Polska osiągnąć znaczny wzrost zysków w stosunku do lat ubiegłych, stabilizując pozycję na rynku. Polski oddział europejskiego giganta turystyki zorganizowanej, TUI Group postawił w 2014 roku na kierunki egzotyczne.

4. Wezyr Holidays
Niestabilna sytuacja w Turcji i Egipcie, głównych kierunkach turystycznych oferowanych przez Wezyr Holidays, należącego do tureckiej grupy OTI Holding zmusiła operatora do drastycznego obniżenia cen swoich pakietów turystycznych oraz rozszerzenia oferty o nowe destynacje. Pozwoliło to na poprawienie wyników finansowych firmy, jej perspektywy rozwoju pozostają jednak pod znakiem zapytania, ze względu na nadal silne uzależnienie od niestabilnych kierunków.

5. Grecos
Na złej koniunkturze na rynkach egipskim i tureckim zyskują niewątpliwie operatorzy bazujący na bardziej stabilnych kierunkach, na przykład Grecji. Grecos Holiday, awansujący w rankingu z pozycji dziewiątej na piątą jest tego doskonałym przykładem.

6. Neckermann Polska
Będące częścią koncernu Thomas Cook biuro podróży Neckermann, dzięki dobremu zapleczu kapitałowemu jest jednym z najstabilniejszych operatorów turystycznych na rynku. Tym co odróżnia Neckermanna od innych biur podróży z którymi konkuruje jest stosunkowo duży udział sprzedaży samych noclegów (dojazd własny).

Aktualizacja: Pod koniec 2019 roku niemiecki gigant rynku podróży ogłosił bankructwo.

7. Sun & Fun
Wzrost przychodów oraz zysku pozwoliły operatorowi Sun & Fun zająć miejsce w pierwszej dziesiątce największych biur podróży. Duże sprofilowanie na niesprzedające się obecnie kierunki w Północnej Afryce - Tunezję i Egipt - stawia pod znakiem zapytania dalszy rozwój tego biura.

8. Exim Tours
Konieczność uniezależnienia się od problematycznych kierunków poprzez rozszerzenie oferty dotyczy również Exim Tours, należącego o czeskiego Exim Holding, który z kolei powiązany jest kapitałowo z niemieckim koncernem REWE. Promocja atrakcyjnych cenowo pakietów na ‘pewnych’ Wyspach Kanaryjskich pozwoliła temu operatorowi na nieznaczne poprawienie wyników finansowych w stosunku do roku 2013.

9. Alfa Star
Sprzedaż 60% udziału w kapitale polskiej spółki Alfa Star egipskiemu inwestorowi pozwoliło na dokapitalizowanie firmy osłabionej złą koniunkturą kierunków egipskich. Perspektywy rozwoju określone zostały w rankingu jednak nadal jako ‘nieznane’.

10. Almatur
Grupa Almatur, na którą składają się Almatur Polska i Almatur Katowice osiągnęła stabilny wzrost we wszystkich dziedzinach, w znacznej mierze dzięki ugruntowanej pozycji w segmencie turystyki młodzieżowej.Największe biura podróży w Polsce – Top 10 touroperatorów
Artykuły: Największe biura podróży w Polsce – Top 10 touroperatorów
Tematy: , , , ,
Ostatnia modyfikacja: Wednesday, February 12 2020

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz