Rekordowe wyniki na w czołówce polskich portów lotniczych – coraz więcej pasażerów na lotniskach w Warszawie, Krakowie i Gdańsku

Koniec roku to czas podsumowań, także w ruchu lotniczym. Zgodnie z utrzymującą się tendencją i prognozami wszystkie duże porty lotnicze w kraju odnotowały dobre wyniki.

Lotnisko Chopina

Lotnisko Fryderyka Chopina, główny port lotniczy kraju.

Lotnisko Gdańsk – 5 milionów obsłużonych pasażerów
Port lotniczy im. Lecha Wałęsy, trzecie największe lotnisko kraju, zamknie rok z rekordowym wynikiem. W połowie grudnia obsłużony został na nim 5-milionowy pasażer.

Podobnie, jak w innych polskich portach, na dynamikę ruchu lotniczego w Gdańsku wpływa w znacznym stopniu coraz szersza oferta połączeń low-cost.

Pomimo, iż większość przewoźników wykorzystujących lotnisko w Rębiechowie to regularne linie lotnicze (jest ich tu obecnie 8), to przewoźnicy niskokosztowi oferują zdecydowanie szerszą ofertę połączeń. Większość z ponad 60 tras low-cost w Gdańsku oferowana jest przez gigantów taniego latania w Polsce, linie Ryanair i Wizzair. Niełatwo jest konkurować z nimi liniom Norwegian, które skupiają się na kierunkach skandynawskich, zapowiadając 4 nowe trasy na przyszły rok. Niemiecki Eurowings oferuje zaledwie jedno połącznie z Gdańska, do Dusseldorfu.

Rekordowej liczbie pasażerów na Lotnisku Gdańsk towarzyszą także odnotowane świetne wyniki finansowe oraz duże inwestycje, zainicjowane w tym roku, w tym budowa pirsu terminalu T2 oraz tworzenie nowej dzielnicy biurowej przy lotnisku.

Wynajem samochodów na Lotnisku Gdańsk – porównaj oferty i rezerwuj online

Lotnisko Kraków – 8 milionów pasażerów
Drugie polskie lotnisko pod względem liczby pasażerów ma szansę zamknąć bieżący rok z wynikiem 8.3 milionów pasażerów podnosząc przez to poprzeczkę dla innych regionalnych portów lotniczych w kraju. 8-milionowy pasażer wylądował w Balicach 14 grudnia.

Tak witało 8-milionowego pasażera krakowskie lotnisko:

Z lotniska korzysta 24 przewoźników, oferujących połączenia na ponad 130 trasach do destynacji na 4 kontynentach. Duże nadzieje władze portu wiążą z trasami do Stanów Zjednoczonych w związku z decyzją o włączeniu Polski do strefy ruchu bezwizowego do USA. Z Krakowa polecić będzie można do Chicago (z American Airlines and LOT) oraz Nowego Jorku (LOT).

Krakowskie lotnisko jest jedynym polskim portem lotniczym, na którym zadomowiły się tanie linie Easyjet. Mierzą się one z konkurencją ze strony Ryanair oraz rosnącego w siłę na Balicach Wizzaira.

Tani wynajem aut Kraków, Lotnisko Balice

Lotnisko Chopina w Warszawie – 18 milionów pasażerów
O gwałtownym rozwoju lotniska na Okęciu słychać było ostatnio często, głównie w kontekście planów stworzenia Centralnego Portu Komunikacyjnego pomiędzy Warszawą a Łodzią. Do czasu jego powstania, Lotnisko Chopina radzić musi sobie z gwałtownie rosnącą liczbą pasażerów. W bieżącym roku, do połowy grudnia, z lotniska skorzystało ponad 18 milionów podróżnych. Rekordowe wyniki zanotowano zarówno w ruchu międzynarodowym (15,8 miliona pasażerów reprezentujących wzrost o 6,4% w stosunku do wyników ubiegłorocznych) jak i krajowym (1,6 miliona przewiezionych pasażerów, czyli 0.5 procentowy wzrost).

Znaczna część podróżnych na warszawskim lotnisku to pasażerowie przesiadkowi, w drodze do innych destynacji światowych. Stale rozszerzana oferta połączeń dalekiego zasięgu, w tym do Azji i Ameryk, pozwala przypuszczać, iż Warszawa coraz wyżej plasować się będzie na liście najpopularniejszych europejskich lotnisk tranzytowych.

Wypożyczalnie samochodów na Lotnisku Chopina – wynajem aut w WarszawieRekordowe wyniki na w czołówce polskich portów lotniczych – coraz więcej pasażerów na lotniskach w Warszawie, Krakowie i Gdańsku
Artykuły: Rekordowe wyniki na w czołówce polskich portów lotniczych – coraz więcej pasażerów na lotniskach w Warszawie, Krakowie i Gdańsku
Tematy: , ,
Ostatnia modyfikacja: Saturday, December 21 2019

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz