Nowości na Lotnisku Gdańsk

Wynajem samochodów Lotnisko Gdańsk - porównaj ceny i rezerwuj online

Wrzesień bieżącego roku przyniósł wiele zmian w gdańskim porcie lotniczym. Wszystkie maja na celu zwiększenie przepustowości lotniska - trzeciego w Polsce pod względem liczby obsługiwanych pasażerów - usprawnienie infrastruktury transportowej Rębiechowa oraz, w ostatecznym rozrachunku, zwiększenie wygody użytkowników lotniska.

PKM – pociągiem na Lotnisko Gdansk
Zainaugurowana 1 września Pomorska Linia Kolejowa -PKM - to wielkie udogodnienie dla korzystających z lotniska. 20-kilometrowy odcinek łączy Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy ze stacja Gdańsk-Wrzeszcz, skąd dalej podróż kontynuować można na trasie Gdynia-Kościerzyna. Dzięki tej inwestycji pasażerowie Lotniska im. Lecha Wałęsy dojechać będą mogli pociągiem do Gdańska, Gdyni oraz na Kaszuby.

Linia obsługiwana jest przez nowoczesne, klimatyzowane pociągi, oferujące dostęp do internetu bezprzewodowego. Stacja PKM Lotnisko połączona jest bezpośrednio z nowym terminalem.

Mapa Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.

Nowy, większy terminal T2 Gdańsk – obsłuży do 7 mln pasażerów rocznie
1 września nastąpiła również inauguracja nowej części istniejącego już Terminalu T2, który wzbogacony został o halę przylotów (uprzednio przylatujący pasażerowie przyjmowani byli w starszym terminalu  T1) oraz powiększoną halę odlotów wyposażoną w dwa rękawy pasażerskie.

Rozbudowa infrastruktury Lotniska Gdańsk pozwoli na zwiększenie jego przepustowości o 2 miliony pasażerów rocznie, w sumie do 7 milionów. Jest to odpowiedź na notowaną stałą tendencję wzrostową w ruchu pasażerskim na gdańskim lotnisku.

W 2014 roku z lotniska w Rębiechowie skorzystało 3.288 mln pasażerów. Liczba ta reprezentuje 15,6 procentowy wzrost w stosunku do roku poprzedniego.

„Uwolniona” dzięki rozbudowie terminala T2 przestrzeń w Terminalu 1 przeznaczona zostanie do obsługi wylotów do państw spoza strefy Schengen.

Reorganizacja ruchu drogowego wokół lotniska – strefa Kiss and Fly
Poważne zmiany i innowacje wprowadzono również w systemie komunikacyjnym wokół lotniska. Oprócz stacji kolei PKM, do użytku oddana została również zajezdnia autobusowa obsługująca połączenia lokalne i regionalne (w tym do Olsztyna, Koszalina, Elbląga i Słupska).

Zreorganizowany został również system drogowy wokół portu lotniczego; pojawił się nowy parking krótkoterminowy oraz druga strefa Kiss&Fly. Za postój do 10 minut w strefie Kiss&Fly nie naliczana będzie opłata. Po przekroczeniu tego czasu obowiązywać będzie taryfa za parkowanie, wyższa niż w przypadku opłat za korzystanie z lotniskowych parkingów.

Ma to skłonić osoby, które chcą zatrzymać się na dłużej w strefie Kiss&Fly do skorzystania z oferty parkingowej. Wjazd na którykolwiek z parkingów automatycznie anuluje opłatę za strefę Całuj i Jedź. Zarząd lotniska planuje również wprowadzenie systemu ograniczającego korzystanie z tej strefy do czterech razy na dobę, co ma na celu „odstraszenie” firm transportowych do użytkowania strefy przeznaczonej z założenia dla osób prywatnych. Nowości na Lotnisku Gdańsk
Artykuły: Nowości na Lotnisku Gdańsk
Tematy: , , ,
Ostatnia modyfikacja: Thursday, August 23 2018

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz