Rozbudowa Lotniska Gdańsk rusza jeszcze w tym roku

Zgodnie z ogólną tendencją rejestrowaną w największych polskich portach lotniczych, stale wzrasta liczba pasażerów także na Lotnisku im. Lecha Wałęsy w Gdańsku.

Wynajem samochodów Gdańsk, Lotnisko – porównaj oferty online

Aby polepszyć przepustowość lotniska oraz umożliwić jego dalszy rozwój, jego władze oraz główni udziałowcy podjęli decyzję o rozbudowie, której początek nastąpi jeszcze w tym roku.

Rozbudowa Lotniska Gdansk

Lotnisko Gdańsk wzbogaci się o nową halę.

Do istniejącej infrastruktury terminalu T2 dodana zostanie nowa hala, czyli tzw. pirs. Wygospodarowano dla niego miejsce od strony Banina.

Rozbudowa Lotniska Gdańsk o nową halę pozwoli na zwiększenie ilości stanowisk kontroli bezpieczeństwa z 11 do 18, dzięki czemu uniknąć można będzie ‘korkowania’ się lotniska w tej strefie w czasie, kiedy odprawianych jest najwięcej pasażerów.

Nowy pirs to także dodatkowe 10 gate-ów, czyli bram odlotowych oraz poprawienie komfortu podróży dla pasażerów podróżujących do krajów spoza Strefy Schengen. Obecnie, pomimo iż odprawiani są w nowoczesnym terminalu T2, na pokład samolotów wsiadają w starym terminalu T1, który nie pozwala na korzystanie z rękawów lotniczych.

W nowej hali przewidziano także miejsce na powiększenie strefy kontroli paszportowej. O ile ta część operacji na lotnisku w Rębiechowie nie sprawia na razie problemów, władze lotniska myślą przyszłościowo. W ubiegłym roku port obsłużył niemal 5 milionów podróżnych. Prognozy krótko i średnioterminowe przewidują, iż liczba pasażerów na Lotnisku Gdańsk zwiększy się do 5.2 mln w bieżący roku, 6.6 mln w 2025 i podwoi się niemal w roku 2035.

Nowa hala, pomieści 4 dodatkowe punkty odprawy paszportowej oraz 4 karuzele bagażowe. Zwiększy powierzchnię terminalu T2 o 16 000m2, do łącznej liczby 53 000 m2.

Niewiele szczegółów znanych jest na razie, jeśli chodzi o budżet inwestycji. Wiadomo, iż jej koszt wyniesie ponad 100 mln złotych i pokryty zostanie ze środków własnych oraz emisji obligacji.

22 marca ogłoszony został przetarg na wykonawców inwestycji. Ruszyc ma ona jeszcze w tym roku. Czas realizacji projektu przewidziany jest na około 2 lata; planowany termin realizacji to jesień 2021 roku.

Władze lotniska liczą na to, iż powiększony i unowocześniony terminal przyciągnie do Rębiechowa nowe linie lotnicze, w tym na przykład British Airways.

Największymi przewoźnikami na Lotnisku Gdańsk są tanie linie Wizzair i Ryanair.

Podróżujesz do Gdańska? Znajdź wiele przydatnych informacji na oficjalnym portalu miastaRozbudowa Lotniska Gdańsk rusza jeszcze w tym roku
Artykuły: Rozbudowa Lotniska Gdańsk rusza jeszcze w tym roku
Tematy: ,
Ostatnia modyfikacja: Sunday, April 07 2019

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz