Rozbudowa Lotniska Kraków – pomimo protestów

Drugie pod względem liczby odprawianych pasażerów lotnisko w Polsce, a jednocześnie największy polski port regionalny kraju, Lotnisko im. Jana Pawła II w Krakowie, nie rezygnuje z planów rozbudowy.

Kraków Balice terminal

Lotnisko w Krakowie obsługuje ponad 8 milionów podróżnych rocznie.

Pomimo oporów ze strony organizacji środowiskowych oraz części mieszkańców terenów przylegających do portu, radni klubu „Przyjazny Kraków” walczą o przyjęcie rezolucji popierającej rozbudowę lotniska.

Najważniejszym elementem strategii inwestycyjnej lotniska na Balicach jest stworzenie nowej drogi startowej, wzbogaconej o urządzenia umożliwiające starty i lądowania podczas trudnych warunków pogodowych. Brak nowoczesnych systemów naprowadzania, wraz z kapryśna często aurą Małopolski jest istotną przyczyną zakłóceń ruchu na krakowskim lotnisku.

Protesty mieszkańców
Przychylna decyzja w sprawie budowy nowego pasa startowego, wydana w ubiegłym roku przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, spotkała się z protestami części mieszkańców okolicznych terenów. Martwią się oni, iż nowa inwestycja wpłynie negatywnie na ich zdrowie, komfort życia, zwłaszcza w kontekście zwiększonego hałasu oraz przyczyni się do znacznego obniżenia wartości ich nieruchomości. W przypadku niemożliwości wstrzymania budowy nowej drogi startowej, domagać się będą oni odszkodowań. Szacuje się, iż ich wartość sięgnąć może nawet miliarda złotych.

Protestujący wskazują między innymi na nieprawidłowości w procedurze składania wniosku o rozbudowę lotniska, według której powinno było przedstawić dwa dodatkowe, alternatywne warianty położenia nowego pasu, co nie nastąpiło.

Doskonałe wyniki Lotniska Kraków
W grupie portów średnich rozmiarów – obsługujących od 5 do 10 milionów pasażerów rocznie – Lotnisko Balice jest najszybciej rozwijającym się portem w kraju oraz jednym z najbardziej dynamicznych w Europie. W ubiegłym roku, krakowskie lotnisko zarejestrowało 24 aż 24 procentowy wzrost ruchu pasażerskiego, obsługując, po raz pierwszy w historii polskich lotnisk, siedmio- a także ośmiomilionowego pasażera w przeciągu jednego roku. Ogółem, w 2019 roku skorzystało z niego aż 8.4 milionów podróżnych, o 1.6 miliona więcej, niż w roku poprzednim.

Tak gwałtowne tempo rozwoju czeka jednak w przyszłości znaczne spowolnienie wywołane wyczerpaniem możliwości dalszej rozbudowy z racji na bliskość centrum miasta. Z takim samym problemem zmaga się główny por lotniczy kraju, Lotnisko Chopina w Warszawie, które w długodystansowych planach zastąpione ma zostać Centralnym Portem Komunikacyjnym – gigantyczną inwestycja położoną pomiędzy Warszawą i Łodzią.

Czytaj również: Wynajem samochodów Lotnisko Kraków – porównaj ofertyRozbudowa Lotniska Kraków – pomimo protestów
Artykuły: Rozbudowa Lotniska Kraków – pomimo protestów
Tematy: ,
Ostatnia modyfikacja: Tuesday, February 11 2020

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz