Ryanair Rooms – Airbnb czy Amazon podróży lotniczych?

Największa europejska linia lotnicza low-cost, Ryanair, stale rozszerza zakres oferowanych usług. Od 1 października 2016 poczynając, w ofercie przewoźnika znajdzie się również wynajem pokoi.

Do tej pory, podczas rezerwacji biletów lotniczych poprzez stronę internetową Ryanair, klienci mieli możliwość zakupu również innych usług z turystyką związanych, w tym wynajmu samochodów, czy też rezerwacji hotelu. Teraz wachlarz usług poszerza się również o wynajem pokoi i kwater, w systemie zbliżonym do innego popularnego operatora internetowego, Airbnb.

Ryanair
Ryanair Rooms – tanie latanie i tanie pokoje do wynajęcia w jednym. © Photo: www.tania-wypozyczalnia-samochodow.pl

Nawiązując do fenomenu najpopularniejszego na świecie sklepu internetowego, linia lotnicza deklaruje, iż jej ambicją jest zostanie ‘Amazonem podróży lotniczych’, a także przejęcie części klientów serwisu Airbnb.

Oferta zakwaterowania dostępnego w ramach programu Ryanair Rooms ma by niezwykle szeroka i obejmować, oprócz hoteli, hostele, pensjonaty, wille jak również w wersji najbardziej ekonomicznej, miejsca w kwaterach prywatnych.

We współpracy z Booking.com
Do tej pory rezerwacja pokoi hotelowych poprzez stronę internetową Ryanaira obsługiwana była przez serwis Booking.com. Spodziewać można się jednak, iż rozszerzenie oferty zakwaterowania w ramach Ryanair Rooms pociągnie za sobą włączenie do współpracy również innych pośredników.

Czy Ryanair ‘namiesza’ w branży turystycznej?
Irlandzki przewoźnik lubi skupia na sobie uwagę, a kontrowersje traktuje jak darmową reklamę.

Według słów Kennego Jakobsa, szef marketingu Ryanair, nowa usługa, wychodząca naprzeciw zapotrzebowaniu klientów na bardziej kompleksowe podejście do ich potrzeb, ma szansę ‘namieszać’ w sektorze transportowym. W przedsięwzięciu tym przewoźnik otwarcie poszukuje partnerów, dysponujących kwaterami, dla których chcieliby oni znaleźć bardziej wydajne kanały dystrybucji.

Firm operujących w sposób zbliżony do niezwykle popularnej platformy Airbnb przybywa jak grzybów po deszczu i jest to prawdopodobnie najlepszy moment na przejęcie jak największe liczby partnerów.

Ryanair
Szef marketing Ryanair Kenny Jacobs.

Irlandzki przewoźnik znany jest z tego, iż nie trzyma się kurczowo swoich partnerów biznesowych i z łatwością znajduje innych, gdy tylko mogą zaoferować oni korzystniejsze warunki. Oprócz Booking.com, Ryanair współpracował już uprzednio z wieloma innymi OTA (z angielskiego online travel agency), w tym wypożyczalnia samochodów Hertz, po której dział rent-a-car przejął system rezerwacji Cartrawler, oraz Expedią, zastąpiona właśnie przez Booking.com.

Usługi Ryanair – czy rzeczywiście najtaniej?
Faktem jest, iż pomimo sławy usługodawcy low-cost, nie we wszystkich dziedzinach swojej aktywności Rynair jest w stanie zaoferować najniższe ceny. Często zdarza się, iż klient rezerwujący obiektywnie tani lot, niejako z rozbiegu decyduje się również na wynajęcie samochodu, lub pokoju hotelowego poprzez platformę internetową Ryanaira, aby odkryć, po fakcie, iż inny pośrednicy dysponowali jednak lepszą ofertą.

Na niewiele zdaje się tu 'Gwarancja najlepszej ceny', gdyż po dokładnym wczytaniu się w jej warunki, łatwo stwierdzić można, iż są one tak restrykcyjne, że praktycznie nie do wcielenia w życie.

Często stosowaną praktyką jest też stosowanie obiektywnie niskich cen w momencie wprowadzenia danej usługi, tak aby zyskać sobie przychylne opinie i zaufanie klienta, po to tylko, aby po pewnym czasie dyskretnie ‘podkręcić’ ceny, do poziomu, na którym przestają już być one konkurencyjne w porównaniu do oferty innych pośredników. W takich przypadkach, jedyną realną zaletą korzystania z platform Ryanair do przygotowania podróży jest jej kompleksowy charakter i możliwość załatwienia wszystkiego ‘w jednym miejscu’.

Ogłaszając wprowadzenie programu Ryanair Rooms, przewoźnik zapowiedział oczywiście, iż chodzi będzie o usługę low-cost. Przyszłość pokaże, czy ceny proponowane przez Irlandczyków będą rzeczywiście konkurencyjne. Być może lepszym rozwiązaniem będzie korzystanie z programów lojalnościowych sieci hotelowych, jak na przykład Accor, oferujących zniżki w hotelach sieci Mercure, Novotel i Ibiz.

Czytaj również: Ryanair – rezerwacja miejsca na lot z dzieckiem obowiązkowa od 1 września.Ryanair Rooms – Airbnb czy Amazon podróży lotniczych?
Artykuły: Ryanair Rooms – Airbnb czy Amazon podróży lotniczych?
Tematy: , ,
Ostatnia modyfikacja: Wednesday, August 10 2016

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz