Ryanair skarży Polskie Porty Lotnicze do Komisji Europejskiej

Irlandzki przewoźnik niskokosztowy Ryanair będący obecnie największą pod względem liczny obsługiwanych pasażerów linią lotniczą w Polsce poinformował iż jeszcze w grudniu złożył skargę do Komisji Europejskiej na działania Polskich Portów Lotniczych (PPL).

Skarga skierowana do Departamentu Konkurencji KE dotyczy rzekomego blokowania przez PPL rozbudowy lotniska w Modlinie, która zdaniem Ryanair jest niezbędna do dalszego rozwoju oferty przewoźnika w tej lokalizacji. Bez niej, niemożliwe jest wprowadzenie dodatkowych 25 połączeń oraz zwiększenie częstotliwości na najpopularniejszych trasach.

Kolejka na lotnisku w Modlinie
Wijące się kolejki są zmorą lotniska w Modlinie.

Ryanair, będący jedynym użytkownikiem podwarszawskiego portu lotniczego argumentuje iż według swoich wyliczeń w ciągu najbliższych 5 lat miałby szansę podwoić liczbę pasażerów obsługiwanych w Modline (w 2017 roku odprawionych zostało na tym lotnisku 3 miliony osób). W tym celu niezbędna jest jednak rozbudowa istniejącej infrastruktury, a ta nawet teraz, w okresie największego natężenia ruchu okazuje się niewystarczająca.

Zdaniem Ryanair PPL blokuje rozwój modlińskiego lotniska faworyzując główny port lotniczy kraju, Lotnisko Chopina, którego jest zarządcą.

Warto przypomnieć iż PLL LOT jest wielkim zwolennikiem koncepcji budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, na który przeniesiony miałby cały ruch lotniczy z Lotniska Chopina, które z racji położenia na terenie miasta wyczerpało już fizycznie możliwości dalszej rozbudowy. Powstanie centralnego węzła komunikacyjnego dla kraju zważyłoby z pewnością na losach lotnisk regionalnych w centralnej Polsce, w tym również Modlina.

PPL określiły zarzuty Ryanair jako ‘kuriozalne’ i zwróciły uwagę iż to właśnie irlandzki przewoźnik jest na bakier z zasadami zachowania uczciwej konkurencje, będąc jedynym przewoźnikiem na lotnisku w Modlinie praktycznie od początku jego istnienia i czerpiąc korzyści z państwowych dotacji, którymi regularnie zasilane jest przynoszące straty lotnisko.

PPL jest państwowym przedsiębiorstwem utworzonym w 1987 roku. Zarządza Lotniskiem Chopina w Warszawie oraz posiada udziały w 10 spółkach nadzorujących inne polskie porty, w tym Modlin, a także Kraków, Szczecin, Rzeszów, Bydgoszcz, Gdańsk, Olsztyn, Wrocław, Katowice oraz Poznań.

Ryanair na Lotnisku Modlin oferuje obecnie ponad 40 połączeń całorocznych do 12 krajów europejskich oraz 9 połączeń sezonowych, w tym jedno do na trasie dalekiego zasięgu, do Izraela.

Od 2016 roku Ryanair obecny jest także ponownie na Lotnisku Chopina. W 2016 przewoźnik przeniósł tam swoje połączenia krajowe do Gdańska i Wrocławia, zawieszając je jednak dość szybko. W chwili obecnej oferuje z Okęcia jedynie połączenie do Szczecina. 

Wynajem samochodów Warszawa, Lotnisko ChopinaRyanair skarży Polskie Porty Lotnicze do Komisji Europejskiej
Artykuły: Ryanair skarży Polskie Porty Lotnicze do Komisji Europejskiej
Tematy: , ,
Ostatnia modyfikacja: Thursday, January 25 2018

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz