Więcej stacji ładowania dla samochodów elektrycznych w Katowicach

Leżące w centrum najbardziej uprzemysłowionego regionu kraju Katowice mają szansę stać się wkrótce jednym najbardziej przyjaznym samochodom elektrycznym polskim miastem.

Wynajem samochodu Katowice (Lotnisko) – porównaj oferty

W wyniku porozumienia z firmami energetycznymi Magenta Grupa Tauron i GreenGoo Sp. Z o.o. stolica Śląska uzyska do 2020 roku najlepszą w kraju infrastrukturę dla mobilności elektrycznej.

Green Goo stacja ładowania
Stacja ładowania Green Goo Katowice.

Wspomniane firmy zobowiązały się do wybudowania odpowiednio 19 i 10 ładowarek dla samochodów elektrycznych na terenach w strategicznie wybranych lokalizacjach w mieście: w okolicy dużych punktów przesiadkowych, w pobliżu ważnych budynków użyteczności publicznej, w śródmieściu oraz na osiedlach mieszkaniowych.

Według zapowiedzi prezydenta miasta, do końca 2020 Katowice posiadać mają ponad 100 punktów ładowania. W chwili obecnej samochód elektryczny w Katowicach ładować można w 7 punktach miejskich oraz w 4 superładowarkach Tesli. Prywatne stacje ładowania, wykorzystywane na potrzeby właścicieli, nie są wliczane do tego zestawienia.

Promotorzy tej inicjatywy mają nadzieję iż zwiększony udział pojazdów elektrycznych w ruchu drogowym przyczyni się do poprawy jakości powietrza w Katowicach, które podobnie, jak i inne miasta Śląska, zmaga się z problemem zanieczyszczenia środowiska. Sceptycy jednak wskazują na fakt, iż choć same auta spalin nie produkują, nieekologiczny, bo oparty na spalaniu węgla jest sposób produkcji energii niezbędnej do napędzania technologii EV w Polsce. Badania z Wielkiej Brytanii wskazują iż nawet przy takim pozyskiwaniu energii, mobilność elektryczna pozwala zmniejszyć ilość CO2 wydalanego do atmosfery do 40% w porównaniu z tradycyjnym napędem spalinowym.

Tematyka mobilności elektrycznej będzie ważnym elementem konferencji COP24 poświęconej zmianom klimatycznym, która odbędzie się w Katowicach w grudniu bieżącego roku.

Samochody elektryczne – coraz szerszy wybór
Pojazdy elektryczne w coraz większym tempie torują sobie drogę na rynek motoryzacyjny. Sprzyja temu stale ulepszana technologia, pozwalająca wydłużyć autonomię baterii. Jest ona jedynym źródłem energii dla samochodów 100% elektrycznych, określanych jako BEV (z angielskiego battery electric vehicle). Samochody te wymagają ładowania z istniejącej infrastruktury energetycznej; wykorzystują również do napędu odzyskaną energię z hamowania.

Prekursorem samochodów całkowicie elektrycznych były hybrydy, czyli pojazdy wykorzystujące dwa źródła napędu; tradycyjny spalinowy i elektryczny. Nowoczesne hybrydy określane są mianem PHEV (od plug-in hybrid electric vehicle). Dzięki wyposażeniu w silnik spalinowy oraz elektryczny jednocześnie możliwe jest korzystanie z samochodu w trybie mieszanym. Od hybryd starszego typu, pojazdy PHEV różnią się możliwością ładowania przez podłączenie do sieci energetycznej.

Udział samochodów elektrycznych na polskim rynku jest nadal znikomy, notuje jednak stałą tendencję wzrostową. W ubiegłym roku zarejestrowanych było w Polsce 1030 z napędem elektrycznym lub hybrydowym plug in (z możliwością ładowania z gniazdka). W pierwszym kwartale 2018 roku, na zakup samochodów całkowicie elektrycznych zdecydowały się 152 osoby. 188 wybrało nowoczesne hybrydy.

Do najpopularniejszych modeli samochodów 100 elektrycznych należą Nissan Leaf i BMW i3. Najczęściej kupowane w Polsce hybrydy plug-in to KIA Niro, Volvo XC60 i BMW 225xe Active Tourer.

Tesla – obiekt pożądania
Świętym Graalem dla entuzjastów nowoczesnej technologii motoryzacyjnej są niewątpliwie auta marki Tesla. Po sukcesie pierwszego w pełni elektrycznego modelu Roadster, którego produkcji już zaprzestano, prestiż marki stworzonej przez Elona Muska podtrzymują modele Tesla S, Tesla X oraz najpopularniejsza Tesla S.

Tesla S – opinia użytkownika (materiał w języku angielskim):

Pomimo wyśrubowanych ceny – koszt najnowszego modelu Tesla S w wersji podstawowej to około 200 tyś. złotych  – tych nowoczesnych pojazdów stale przybywa na polskich drogach. W połowie 2018 roku w kraju zarejestrowanych było ponad 300 pojazdów tej marki.

Właściciele Tesli korzystać mogą nieodpłatnie z superchargerów, czyli stacji szybkiego ładowania marki, pozwalające na pełne naładowanie baterii w około godzinę.

Tesla supercharger
Stacja szybkiego ładowania Tesli w Katowicach.

Stacji tych jest jak na razie niewiele. Supercharger Tesla znaleźć można w Katowicach, Ciechocinku, Poznaniu, Kostomłotach pod Poznaniem. W przyszłości pojawić się mają również w Rzeszowie, Sieradzu, Strykowie i Ostrowie Mazowieckim.

Zainteresowanie prestiżowym, ultra-nowoczesnym autem wśród zwykłych śmiertelników nie umknęło uwadze wypożyczalni samochodów, które coraz częściej oferują możliwość wynajmu Tesli S krótkoterminowo, lub, na przykład jako samochodu do ślubu

Do ślubu samochodem bez kierowcy?

Wkrótce powstać ma oficjalny salon oraz autoryzowany serwis Tesli w Polsce. Do tej pory Tesle naprawiać można było najbliżej w Berlinie i Wiedniu.Więcej stacji ładowania dla samochodów elektrycznych w Katowicach
Artykuły: Więcej stacji ładowania dla samochodów elektrycznych w Katowicach
Tematy: , , , ,
Ostatnia modyfikacja: Friday, September 14 2018

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz