Samochody elektryczne w Polsce – perspektywy rozwoju

7 czerwca wicepremier Mariusz Morawiecki i minister energii Krzysztof Tchórzewski zaprezentowali plan elektryfikacji polskiej motoryzacji.

Projekt „W drodze do elektromobilności” przygotowany przez Ministerstwo Energii, we współpracy z Ministerstwem Rozwoju przedstawiony został w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej.

Poruszane tematy dotyczyły strategii wprowadzenia na rynek pojazdów elektrycznych (zarówno samochodów pasażerskich jak i autobusów do obsług transportu miejskiego) oraz stworzenia wydajnej infrastruktury energetycznej.


Samochody elektryczne przyciągają również estetyką - powyżej Tesla Model S

W prezentacji projektu, oprócz wicepremiera i ministra energii, wzięli udział wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz oraz wiceminister energii Michał Kurtyka. Spotkanie zakończyło się podpisaniem listu intencyjnego odnoszącego się do działań na rzecz rozwoju, promowania i upowszechniania elektromobilności w Polsce. List parafowały instytucje edukacyjne i badawcze (Politechnika Warszawska i Narodowe Centrum Badań Jądrowych) oraz półki energetyczne (Tauron Polska Energia, PGE i Enea).

Swiat jeździ ‘na prąd’
Konferencja ta sugeruje, iż Polska śledzi ogólnoświatowe trendy jeśli chodzi o mobilność. Rynek samochodów elektrycznych w krajach rozwiniętych przeżywa prawdziwy boom, pomimo nadal względnie wysokich cen pojazdów elektrycznych.

W Stanach Zjednoczonych ponad 400 tysięcy osób zapisało się na listę oczekujących na najnowszy model Tesli, który wejdzie na rynek dopiero w 2018 roku. Szczególnie wysoki odsetek wszelkich pojazdów elektrycznych w ruchu drogowym notowany jest w Skandynawii: w Norwegii jest to aż 33%. Ogółem przewiduje się, iż w 2040 roku liczba samochodów elektrycznych sięgnąć może nawet 40 milionów.

W Polsce auto na prąd jest ciągle produktem bardzo niszowym.  W 2015 roku sprzedanych zostało w kraju zaledwie 134 tego typu samochodów. Według prognoz autorów projektu, w 2025 liczba zarejestrowanych samochodów elektrycznych w Polsce wzrosnąć miałaby do miliona.

Motoryzacja elektryczna: wyzwania
Na dzień dzisiejszy, jednym z największych problemów z jakimi boryka się motoryzacja elektryczna jest czas ładowania akumulatorów tego typu pojazdów. Wynosić on może nawet do kilku godzin. Jedyni w przypadku najnowocześniejszych, i najdroższych obecnie na rynku, samochodów elektrycznych marki Tesla, udało się skrócić czas niezbędny do ‘zatankowania’ do około godziny. Istotną kwestią jest też również ciągle jeszcze bardzo słabo rozbudowana infrastruktura elektryczna – w Polsce istnieje na razie zaledwie około 50 punktów ładowania. Samochody elektryczne w Polsce – perspektywy rozwoju
Artykuły: Samochody elektryczne w Polsce – perspektywy rozwoju
Tematy: , ,
Ostatnia modyfikacja: Thursday, June 09 2016

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz