Strajk pilotów Ryanair sparaliżuje lotniska europejskie w piątek – dowołane loty do Niemiec, Szwecji, Belgii i Irlandii

Informacje o protestach pilotów i członków załóg Ryanair największego przewoźnika low-cost w Europie pojawiały się w nagłówkach gazet bardzo często w ostatnich miesiącach.

Odwoływanie lotów szczególnie mocno dotknęło pasażerów irlandzkiej linii w miesiącach letnich; w samym tylko lipcu piloci strajkowali aż 3 razy, 10, 20 i 24 lipca.

Ryanair strajk pilotów
Niezadowolenie pilotów Ryanair zatacza coraz szersze kręgi.

Kolejna runda konfliktu zapowiedziana jest na piątek 10 sierpnia. Niezadowolenie z warunków zatrudnienia wyrażą wówczas piloci i załogi Ryanair w Irlandii, Belgii, Szwecji i Niemczech.

Konsekwencje strajku odczują najbardziej klienci Ryanair u naszego zachodniego sąsiada. Udział w proteście zapowiedziało aż 480 pilotów Vereinigung Cockpit, niemieckiego syndykatu pilotów, którzy w piątek zawieszą pracę na 24 godziny. Odwołanych zostanie w związku z tym 250 połączeń lotniczych do i z lotnisk w Niemczech. Jest to ponad 10% z ogólnej liczb 2.400 połączeń Ryanair, mających odbyć się planowo tego dnia.

Ogólna liczba odwołanych lotów zbliży się w piątek do 400 i dotknie około 55 tysięcy pasażerów. W Belgii nie odleci ponad 100 samolotów Ryanair, w Irlandi i Szewcji zaś po 20. Linia lotnicza kontaktuje się obecnie z pasażerami, których loty zostały odwołane w celu przedstawienia im alternatyw podróży.

W komunikatach w mediach społecznościowych przewoźnik określił strajk, jako ‘nieodpowiedzialny i nieuzasadniony’, zwłaszcza w odniesieniu do pilotów w Niemczech oraz zwrócił uwagę, iż w dotychczasowy negocjacjach przystał na wiele z postulatów strajkujących, zaś warunki płacowe niemieckich pilotów są konkurencyjne w porównaniu do innych linii niskobudżetowych. W odpowiedzi, przedstawiciel niemieckiego syndykatu zrzucił odpowiedzialność za eskalację konfliktu na pracodawcę, który w trakcie negocjacji wykluczył jakiekolwiek zwiększenie wydatków na personel pokładowy.

Impas, w jakim znajdują się przewoźnik i piloci trwa już od kilku miesięcy. Oprócz wspomnianych krajów, na różnych etapach brały w nim udział również załogi i piloci Ryanair we Francji, Hiszpanii i Portugalii. Do głównych postulatów protestujących należy zwiększenie płac, poprawienie warunków zatrudnienia oraz uznanie związków zawodowych, jako partnera do negocjacji.

Aktualizacja: Udział w strajku 10 sierpnia ogłosili również piloci Ryanair w Holandii.Strajk pilotów Ryanair sparaliżuje lotniska europejskie w piątek – dowołane loty do Niemiec, Szwecji, Belgii i Irlandii
Artykuły: Strajk pilotów Ryanair sparaliżuje lotniska europejskie w piątek – dowołane loty do Niemiec, Szwecji, Belgii i Irlandii
Tematy: , ,
Ostatnia modyfikacja: Thursday, August 09 2018

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz