Strajk pilotów Ryanair w wakacje? Przewoźnik negocjuje z pilotami i personelem pokładowym

Trwa napięta sytuacja w największych europejskich liniach lotniczych low-cost. Irlandzkich przewoźnik Ryanair nie doszedł jeszcze do porozumienia z przedstawicielami załóg, wyrażających niezadowolenie z warunków zatrudnienia. Podczas spotkania pomiędzy związkowcami i zarządem firmy, które odbyło się w Madrycie pod koniec maja, stało się jasne, iż konflikt daleki jest od rozwiązania.

Niepokój udziela się, oczywiście, klientom przewoźnika, których plany wakacyjne mogą zostać pokrzyżowane, jeśli nie dojdzie do ugody.


Wyniki Ryanair stale rosną; w samym maju bieżącego roku z usług linii skorzystało ponad 12.5 mln pasażerów.

Do głównych postulatów pasażerów i załogi, powtarzających się w większości krajów na których terenie Ryanair operuje, zalicza się stosowanie wobec pracowników ustawodawstwa kraju, w którym są zatrudnieni i mieszkają. Obecnie stosowane są wobec nich przepisy prawa pracy obowiązujące w Irlandii, gdzie przewoźnik jest zarejestrowany. Protestujący domagają się też pełnego uznania związków zawodowych pilotów i personelu pokładowego oraz prowadzenia wszelkich negocjacji właśnie ze związkami zawodowymi, nie zaś z podwykonawcą usług Ryanaira.

W spotkaniu w Madrycie wzięli udział przedstawiciele związków zawodowych pilotów i personelu z Hiszpanii, Portugalii, Niemiec, Holandii, Włoch i Belgii. Do tej pory pełnego uznania doczekały się jedynie syndykaty w Wielkiej Brytanii i we Włoszech.

Piloci dali linii lotniczej czas do 30 czerwca na ustosunkowanie się do swoich żądań i wypracowanie porozumienia. Jeśli do tego czasu nie uda się osiągnąć satysfakcjonującego kompromisu, związkowcy zapowiadają w oficjalnym oświadczeniu, iż „zainicjują wszelkie ustawowe i prawne procedury, by uruchomić skoordynowane akcje – w tym strajk – latem 2018”.

Kolejna tura rozmów pomiędzy linia lotniczą i przedstawicielami pilotów i załóg pokładowych przewidziane jest na początek lipca (3, lub 4, data do ustalenia). Po nim dopiero wiadomo będzie, czy wakacyjne loty odbędą się zgodnie z planem, czy też oczekiwać należy strajku, który sparaliżuje ruch lotniczy w Europie w lipcu i sierpniu.

Pomimo kłopotów z personelem oraz wielu odwołanych lotów (ze względu na niedobory kadrowe, strajk kontrolerów lotów we Francji oraz warunki pogodowe) od początku roku,  Ryanair zarejestrował jak na razie wzrost liczby pasażerów w wszystkich miesiącach. Wzrosło również wypełnienie samolotów, obecnie do poziomu 96%.Strajk pilotów Ryanair w wakacje? Przewoźnik negocjuje z pilotami i personelem pokładowym
Artykuły: Strajk pilotów Ryanair w wakacje? Przewoźnik negocjuje z pilotami i personelem pokładowym
Tematy: ,
Ostatnia modyfikacja: Thursday, June 07 2018

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz