Wakacje na Majorce: ostrzejsze kary za wykroczenia drogowe i… noszenie strojów kąpielowych w miejscach publicznych

Słoneczna wyspa Majorka od dawna należy do najpopularniejszych celów turystycznych na południu Europy, doceniamy coraz częściej przez podróżnych  z Polski.

Ta największa z wysp hiszpańskiego archipelagu Balearów słynie z doskonałej pogody, przepięknych plaż oraz stosunkowo umiarkowanych cen w porównaniu z innymi ośrodkami turystycznymi w basenie Morza Śródziemnego.

Zaplanowanie oszczędnego urlopu na Majorce stało się właśnie nieco większym wyzwaniem, jako że odwiedzający wyspę muszą liczyć się od sezonu letniego 2014 z ewentualnością dodatkowych, niekoniecznie planowanych wydatków: w następstwie zmian wprowadzonych do kodeksu drogowego w Hiszpanii, zaostrzeniu uległy kary za najczęstsze wykroczenia drogowe, w tym przekraczanie prędkości. Nowe przepisy dotyczą w takim samych stopniu Hiszpanów, jak i turystów.

O ile zmiany w przepisach ruchu drogowego obejmują całą Hiszpanie, na Majorce liczyć się należy też z lokalną nowinką – nowo wprowadzonymi ograniczeniami dotyczącymi stroju w miejscu publicznym, mogącymi również skutkować karą pieniężną.

Nowe przepisy drogowe Majorka – strzeż się wysokich mandatów z przekraczanie prędkości
Zmiany wprowadzone w hiszpańskim kodeksie drogowym dotyczą najczęściej spotykanych wykroczeń drogowych.

Mandaty za wyprzedzanie na Majorce
Nieświadomi przepisów turyści prowadzący samochód na Majorce muszą liczyć się z wysokim prawdopodobieństwem otrzymania mandatu, jeśli nie zawsze przestrzegają obowiązujących ograniczeń prędkości. Polityka zerowej tolerancji dla przekroczeń prędkości obowiązująca w Hiszpanii od maja 2014 roku sprawia, iż przekraczając dopuszczalną prędkość nawet o jeden kilometr na godzinę narażają się oni na mandat w wysokości 100 euro.

Dodatkowo, o ile limit prędkości na niektórych odcinkach hiszpański autostrad podniesiony został ze 120 do 130 km/h, w wielu miejscach na terenie zabudowanym, został on obniżony do nawet 20 km/h.

Od maja 2014 roku również, policja drogowa w Hiszpanii nie musi już zatrzymać kierowcy, aby wystawić mandat. Zaobserwowanie zdarzenia i spisanie numeru rejestracyjnego są całkowicie wystarczające do wszczęcia postępowania wobec właściciela pojazdu.  Takie podejście, w połączeniu ze zwiększoną ilością radarów drogowych, łatwo przełożyć się może na kilka nawet mandatów w ciągu tygodniowego urlopu na Majorce, dla kierowców nietrzymających się ściśle limitu prędkości. Pamiętać należy, że mandaty za wykroczenia drogowe dotyczą również samochodów z wypożyczalni.

Limit alkoholu Majorka
Kierowcy, u których stwierdzono wyższę, niż dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi nie mogą liczyć na wyrozumiałość drogówki na Majorce. Limit alkoholu we krwi dla prowadzących pojazdy osobowe na Majorce, jak i wszędzie indziej w Hiszpanii wynosi 0.5 grama na litr. Ten "jeden drink za dużo" może mieć przykre konsekwencje finansowe: kierowcy ze stwierdzonym dwukrotnie przekroczonym stężeniem alkoholu we krwi muszą liczyć się z mandatem w wysokości nawet 1000 euro.

Młodzi kierowcy na Majorce pamiętać muszą, iż limit alkoholu we krwi spada do 0.3 grama na litr w przypadku prowadzących, którzy posiadają prawo jazdy krócej, niż dwa lata. Obostrzenie te nie dotyczy raczej turystów wynajmujących samochód na Majorce, jako że większość wypożyczalni samochodów tu operujących stawia jako warunek posiadanie przez klienta prawa jazdy przez właśnie minimum dwa lata.

Zgodnie z nowymi przepisami, także pieszy, którzy naruszają przepisy kodeksu drogowego poddani mogą zostać badaniu alkomatem.

Porównaj ceny wynajmu samochodów na Lotnisku Palma de Mallorca

Rowerzyści na Majorce – kask obowiązkowy dla dzieci
Wiele ze zmian w hiszpańskim kodeksie drogowym dotyczy rowerzystów i ich bezpiecznego poruszania się na drodze.

Od maja 2014 roku, na Majorce, jak i w całej Hiszpanii, obowiązkowe jest stosowanie kasku ochronnego przez każdego rowerzystę poniżej 16 roku życia. Przepis ten, mający chronić najmłodszych uczestników ruchu drogowego, nie chroni kieszeni rodzica, który musi liczyć się z możliwością otrzymania mandatu w wysokości nawet 200 euro, zawsze, gdy jego nastoletni syn, czy córka (poniżej 16 lat) jeździ rowerem drogą publiczną bez odpowiedniego zabezpieczenia głowy…

Zakaz noszenia strojów kąpielowych poza plażą na Majorce
W sezonie turystycznym 2014 turyści odpoczywający na Majorce będą musieli pamiętać o ponownym założeniu ubrania, zawsze, gdy oddalają się od plaży lub strefy basenu.

Zgodnie z nowymi przepisami wprowadzonymi lokalnie na wyspie, nadmierna nagość w miejscu publicznym podlega grzywnie do nawet 600 euro. Wszelkiego rodzaju strojów kąpielowych, w tym bikini, kąpielówek, szortów plażowych używać można jedynie na terenie plaży, lub bezpośrednio przy basenie. Paradowanie z nagim torsem przez mężczyzn, jak i kobiety (plażowanie topless jest bardzo popularne na Majorce) nie jest dozwolone na ulicy, a tym bardziej w restauracjach, czy hotelowych lobby.

Ta raczej kontrowersyjna decyzja wprowadzona została przez lokalne władze Majorki, aby uregulować zasady „dobrego zachowania” na wyspie, odwiedzanej co roku przez miliony turystów z całego świata i nie zawsze jednakowo postrzegających etykietę życia publicznego. Podobne przepisy wprowadzono w 2011 roku w innym popularnym centrum turystyki w Hiszpanii, Barcelonie.  Kolejnym rozważanym krokiem jest zakaz spożywania alkoholu na Majorce poza miejscami ściśle do tego przeznaczonymi. Jeśli przepis wejdzie  w życie, piwo, czy sangrie wypić można będzie jedynie w barze, czy restauracji, a nie, jak to się już przyjęło na Majorce, bezpośrednio na plaży.

Przyszłość pokaże, w jaki sposób i z jaką surowością nowe przypisy na Majorce będą egzekwowane. W międzyczasie warto jest zabrać ze sobą stosowny strój opuszczając pokój hotelowy, aby nie nadwyrężyć niepotrzebnie wakacyjnego urlopu podczas pobytu na wyspie.

 Wakacje na Majorce: ostrzejsze kary za wykroczenia drogowe i… noszenie strojów kąpielowych w miejscach publicznych
Artykuły: Wakacje na Majorce: ostrzejsze kary za wykroczenia drogowe i… noszenie strojów kąpielowych w miejscach publicznych
Tematy: , , , , ,
Ostatnia modyfikacja: Thursday, June 19 2014

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz