WAW wiadomości – co słychać na Lotnisku Chopina?

Główny port lotniczy kraju, WAW, zajął pierwsze miejsce pod względem wzrostu liczby odprawianych pasażerów w najnowszym raporcie ACi (Airport Council International), czyli Stowarzyszenie Lotnisk Europejskich), w grupie lotnisk obsługujących pomiędzy 10 i 25 milionów pasażerów.

Wynajem samochodów Warszawa, Lotnisko Chopina - porównaj ceny

Wyróżnienie to odzwierciedla obserwowaną od dłuższego czasu tendencję wzrostową we w wielu dziedzinach funkcjonowania portu, zarówno jeśli chodzi o transport pasażerski, jak i cargo.

Lotnisko Chopina nocą
Lotnisko im. Fryderyka Chopina objęte ma zostać ciszą nocną wiosną 2018.

W lutym bieżącego roku, Lotnisko Warszawa Chopin obsłużyło, po raz pierwszy w historii ponad milion pasażerów.

Władze lotniska zakładają iż co najmniej milion podróżnych skorzysta z niego w każdym miesiącu bieżącego roku.

Lotnisko Chopina własne rekordy bije już regularnie. Rok 2017 zamknęło z wynikiem 16 mln pasażerów. Liczba ta reprezentuje aż 22 procentowy wzrost w stosunku do roku poprzedniego.

Największy wzrost rejestrowany jest w segmencie lotów międzynarodowych.

Lotnisko WAW – jaka przyszłość?
Lawinowy wzrost liczby pasażerów i operacji na Lotnisku Chopina, w nieco ironiczny sposób, zaważył na decyzji o jego zamknięciu w przyszłości, kiedy to do użytku zostanie oddany Centralny Port Komunikacyjny w gminie Baranów, około 50 km na zachód od Warszawy.

Usytuowane lotniska na terenie miasta (Okęcie jest jednym z europejskich lotnisk położonych najbliżej centrum miasta) sprawia iż dawno już wyczerpało ono swoje możliwości rozbudowy, zastopowując przez nie tylko rozwój własny, ale również przewoźnika narodowego, PLL LOT. On właśnie był jednym z większych promotorów budowy nowego portu.

Oddanie do użytku Centralnego Portu Komunikacyjnego, który według ambitnych założeń ma zostać jednym z najważniejszych hubów przesiadkowych w Europie, zaplanowane jest na 2027 rok. Wtedy również zamknięte dla ruchu pasażerskiego zostanie Lotnisko Chopina.

Przeciwnicy koncepcji budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego postulowali, zamiast gigantycznej inwestycji – największej w historii kraju – skupienie się na poprawie przepustowości lotnisk na Okęciu i w Modlinie i utworzenie tzw. duoportu.

Cisza nocna na Okęciu już wkrótce
Jedną z najbardziej kontrowersyjnych kwestii dotyczących Lotniska Chopina wiązała się z hałasem generowanym przez operacje lotnicze.

Ruchy miejskie oraz ekologiczne od dawna lobbowały na rzecz ograniczenia lotów w godzinach nocnych – z dużym sukcesem. Od 25 marca poczynając regularny ruch pasażerski zostanie zawieszony całkowicie pomiędzy 23.30 i 5.30.

W tym czasie dopuszczane będą jedynie lądowania i starty samolotów państwowych, ratowniczych, opóźnionych oraz dotkniętych usterką. W nocy Okęcie pełnić będzie funkcje lotniska awaryjnego oraz bazy dla obsługi sytuacji kryzysowych.

Restrykcje co do czasu operacji wpłyną z pewnością negatywnie na siatki lotów największych przewoźników na Lotnisku Chopina, przyniosą jednak odczuwalna ulgę mieszkańcom terenów w sąsiedztwie portu, a zwłaszcza Ursynowa, Włoch, Ursusa i Raszyna.WAW wiadomości – co słychać na Lotnisku Chopina?
Artykuły: WAW wiadomości – co słychać na Lotnisku Chopina?
Tematy: , ,
Ostatnia modyfikacja: Wednesday, March 07 2018

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz