Zakaz noszenia klapek w Cinque Terre – kary za nieodpowiednie obuwie we Włoszech

Turyści odwiedzający malowniczą Riwierę Liguryjską latem 2019 roku będą musieli przemyśleć starannie, jakie obuwie zabiorą ze sobą na wakacje.

Lokalne władze zdecydowały o wprowadzeniu grzywien za noszenie klapek, sandałów, butów na obcasach, lub innego, niedostosowanego do wymogów terenu obuwia na terenie parku narodowego Cinque Terre.

Klapki

Podstawowa grzywna za nieodpowiednie obuwie w parku wynosi 50 euro, może jednak wzrosnąć nawet do 2500 w zależności od wymiaru pomocy, jakiej wymagała interwencja w razie wypadku wynikłego z braku stosownego obuwia.

Klapki przyczyną wielu wypadków
Zakaz stosowania plażowego obuwia na terenie parku wynika z rosnącej liczby wypadków odnotowanych w regionie w ostatnich latach w tej części wybrzeża Ligurii. Cinque Terre jest popularnym przystankiem dla statków wycieczkowych. Podróżujący nimi turyści chętni wyprawiają się na teren parku, skuszeni jego przepięknymi krajobrazami, rzadko jednak posiadają ze sobą stosowne do pieszych wycieczek obuwie.

Cinque Terre

Mapa Cinque Terre.

Biorąc pod uwagę rosnące koszty interwencji służb ratunkowych oraz realne zagrożenie życia, władze parku zdecydowały się na wprowadzenie kampanii informacyjnej uczulającej na konieczność dostosowania obuwia do wymogów pokonywanych tras. Każdy turysta odwiedzający park będzie zobowiązany się zapoznać nowym regulaminem. Niezastosowanie się do niego w kwestii obuwia, karane będzie grzywną.

Cinque Terre – destynacja turystyczna we Włoszech
Nazwa Cinque Terre, czyli ‘pięć ziem’ wywodzi się od pięciu miejscowości usytuowanych na wybrzeżu, wzdłuż których rozciąga się park narodowy.

Są to:

  • Monterosso al Mare
  • Vernazza
  • Corniglia
  • Manrola
  • Riomaggiore

Rejon wpisany jest na listę dziedzictwa ludzkości UNESCO, przemysł turystyczny na jego terenie zaś jest starannie kontrolowany w celu zminimalizowania jego wpływy na środowisko, zwłaszcza w obliczu rosnącej liczby odwiedzających.

Cinque Terre mieści się około 88 km na południe do Genui. Inne duże popularne miejscowości w w pobliżu to Levanto (w kierunku północnym) i Portovenere (na południe).

Czytaj również: Święta państwowe we Włoszech.Zakaz noszenia klapek w Cinque Terre – kary za nieodpowiednie obuwie we Włoszech
Artykuły: Zakaz noszenia klapek w Cinque Terre – kary za nieodpowiednie obuwie we Włoszech
Tematy: ,
Ostatnia modyfikacja: Sunday, March 24 2019

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz