Zasady dotyczące przewozu bagażu podręcznego i rejestrowanego w Wizzair

Oferty linii lotniczych low-cost cieszą się niesłabnącą popularnością wśród podróżnych, pomimo że, często, okazują się one w ostatecznym rozrachunku niewiele tańsze od propozycji przewoźników tradycyjnych. Elementem w znacznym stopniu kształtującym końcową cenę podróży teoretycznie niskobudżetowej jest bagaż, który ze sobą zabieramy, zarówno podręczny, jak i odprawiany. Prawdziwie oszczędne podróżowanie liniami low-cost wymaga przemyślanego pakowania oraz dobrej znajomości reguł przewozu bagażu. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zasady przewozu bagażu w liniach Wizzair.

Bagaż podręczny – mały za darmo
Zasady dotyczące przewozu bagażu w kabinie, czyli bagażu podręcznego różnią się znacząco w najpopularniejszych liniach lotniczych, które prześcigają się w chęci wyjścia naprzeciw potrzebom pasażerów, nie tracąc jednak jednocześnie źródeł dodatkowego dochodu. Wizzair stosuje ich następującą konfigurację:

Mały bagaż podręczny
Jedna sztuka bagażu o wymiarach do 42x32x25 cm i mieszczącego się pod siedzeniem pasażera przewożona może być w kabinie bezpłatnie.

Duży bagaż podręczny
Pasażer może przewozić ze sobą w kabinie, za dodatkową opłatą, jedną sztukę bagażu o maksymalnych wymiarach 56x45x25 cm. Nie istnieją ograniczenia wagowe płatnego bagażu podręcznego, pasażer musi być jednak w stanie umieścić go samodzielnie w schowku nad siedzeniem.

Pasażerowie Wizzair, a zwłaszcza panie, które torebkę damską traktują bardziej, jako przydatne akcesorium, a nie bagaż we właściwym tego słowa rozumieniu, powinny pamiętać, iż przewoźnik egzekwuje dość ściśle zasadę jednej sztuki bagażu na pasażera: jeśli więc nie ma możliwości schowania torebki do dużego bagażu poręcznego, liczyć należy się z sytuacją, gdzie ten ostatni potraktowany zostanie jako bagaż rejestrowany i odprawiony w luku bagażowym, oczywiście odpłatnie.

Co jeszcze w kabinie bez opłaty
Pasażerowie mogą posiadać przy sobie w kabinie również: parę kul (w przypadku osób niepełnosprawnych ruchowo), płaszcz lub koc, materiały do czytania w czasie lotu. Ponadto, pasażerowie podróżujący z dziećmi poniżej 2 roku życia wieść mogą jedzenie dla dziecka, składany wózek oraz małe łóżeczko/gondolę.

Bagaż rejestrowany Wizzair  - ile bagażu można odprawić
W Wizzair, podobnie, jak w innych liniach lotniczych typu low-cost przewożenie bagażu w luku bagażowym  (bagażu rejestrowanego) podlega opłacie dodatkowej, czyli niewliczonej w początkową cenę biletu.

Pasażer uprawniony jest do przewiezienia maksymalnie 6 sztuk bagażu odprawianego o maksymalnej wadze 32 kg, z czego tylko do 3 może wykupić przez internet, podczas gdy każda dodatkowa, do ogólnej liczby 6 opłacana jest bezpośrednio na lotnisku.

Dobra wiadomość dla pasażerów linii Wizzair Ukraine: w przypadku tego przewoźnika pierwsza sztuka bagażu rejestrowanego nie podlega opłacie.

Koszt bagażu rejestrowanego – taniej przez internet
Cena bagażu rejestrowanego zgłaszanego podczas rezerwacji online zmienia się w zależności od trasy i pory roku.

W sezonie, cena jednej sztuki bagażu (za lot i za pasażera) waha się pomiędzy PLN 105 a PLN 198.

Poza sezonem zapłacimy pomiędzy PLN 63 a PLN 159.

Kalkulator opłat za bagaż podręczny i bagaż rejestrowany w Wizzair pomoże Ci obliczyć dokładnie koszt przewozu bagażu odprawianego.

Koszt odprawienia bagażu rejestrowanego na lotnisku, niezgłaszanego wcześniej podczas rezerwacji jest znacznie wyższy: za jedną walizkę lub torbę zapłacimy aż PLN 248, w sezonie i poza nim.

Zapomniałem wykupić bagaż przy rezerwacji - co teraz?
Przewóz bagaż rejestrowanego powinien być zgłoszony podczas rezerwacji online. Wtedy, po podaniu ile sztuk bagażu przewozimy, opłata doliczana jest do ceny biletu. W przypadku, jeśli zapomnieliśmy zgłosić przewóz bagażu do odprawy, lub zmieniliśmy zdanie, co do jego ilości, istnieje możliwość dodania bagażu przez internet, lub przez telefoniczne centrum obsługi klienta.

Przewoźnik nie zwraca opłat pobranych za bagaż zgłoszony do odprawy, a którego w rzeczywistości nie przewozimy, warto jest więc przemyśleć dokładnie kwestię ilości niezbędnych walizek.

Istnieje również możliwość, zamiany dużego (płatnego) bagażu podręcznego na bagaż rejestrowany, po opłaceniu różnicy w cenie.

Przewóz instrumentów muzycznych w kabinie
Mały instrument muzyczny, np. skrzypce, klarnet, czy trąbka, może być przewożony w kabinie przez pasażerów, którzy uiścili opłatę za duży bagaż podręczny, pod warunkiem, iż umieszczone w pokrowcu nie przekraczają wymiarów 80x45x25 cm.

Instrumenty większe przewożone muszą być jako (płatny) bagaż rejestrowany w luku bagażowym, lub w kabinie, a siedzeniu, po wykupieniu dodatkowego miejsca. Wymaga to uprzedniego skontaktowania się z telefonicznym centrum obsługi klienta Wizzair.

Przewóz sprzętu sportowego
Chęć przewozu sprzętu sportowego - nart, rowerów, ekwipunku nurkowego i innych - należy zgłosić przy rezerwacji. Podlega on wówczas opłacie PLN 124 za sztukę (za lot i za pasażera). Koszt nadania sprzętu narciarskiego, jako bagażu rejestrowanego bezpośrednio na lotnisku, bez uprzedniego zgłoszenia jest o wiele wyższy, bo aż PLN 252 (za sztukę, za lot i za pasażera).

Warto jest skontaktować się uprzednio z przewoźnikiem, aby dowiedzieć się, jakie dokładnie wymagania dotyczą przewożenia, pakowania i zabezpieczania konkretnego rodzaju sprzętu.

___________________________________________________________________________
Powyższy artykuł powstał w oparciu o informacje zawarte na witrynie internetowej linii lotniczych Wizzair w lipcu 2015 roku. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne zmiany w zasadach przewozu bagażu wprowadzone przez przewoźnika.Zasady dotyczące przewozu bagażu podręcznego i rejestrowanego w Wizzair
Artykuły: Zasady dotyczące przewozu bagażu podręcznego i rejestrowanego w Wizzair
Tematy: , ,
Ostatnia modyfikacja: Thursday, July 16 2015

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz