Dubaj Al-Maktoum – nowe lotnisko Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Dubaj, stolica noszącego taką samą nazwę emiratu posiada obecnie jedno z największych lotnisk na świecie pod względem liczby obsługiwanych pasażerów. Międzynarodowy Port Lotniczy Dubaj – DXB odprawia ponad 78 milionów pasażerów rocznie. 

Wynajem samochodów Dubaj, Lotnisko Al Maktoum – porównaj oferty online

Te imponujące wyniki przyćmić może w niedalekiej przyszłości drugie międzynarodowe lotnisko Dubaju, wchodzące obecnie w fazę gwałtownego rozwoju.

Ford Fiesta Titanium
Ford Fiesta - samochód w klasie ekonomicznej, popularny we flocie rent-a-car Dubaj. ©Foto: www.tania-wypozyczalnia-samochodow.pl

Dubai World Central
Perspektywy wyczerpania możliwości rozwoju w związku z bliskością lotniska DXB do centrum miasta dawno temu już uwidoczniły konieczność budowy nowego portu lotniczego, który mógłby sprostać wymaganiom stale rozwijającego się ruchu turystycznego – rekreacyjnego i biznesowego – w Dubaju.

Zaplanowano w związku z tym lotnisko usytuowane poza granicami miasta oraz wcielone w specjalna strefę ekonomiczną.

Nazwana Dubai World Central, strefa ta położona jest około 36 km na południowy zachód od centrum Dubaju, w Jebel Ali, nieopodal słynnego sztucznego archipelagu w kształcie palmy, noszącego taką samą nazwę (Palm Jebel Ali), który po zakończeniu prac budowlanych  przewyższy pod względem rozmiaru oryginalna konstrukcje tego rodzaju, Palm Jumeirah.

Zobacz film promocyjny o Dubai World Central (w języku angielskim):

Oprócz samego lotniska Dubai World Central gości również operacje powiązane z szeroko pojętym przemysłem turystycznym, w tym usługi transportowe, spedycyjne, logistyczne, etc. Na terenie kompleksu Dubai World Central mieszczą się również centra wystawiennicze, biura korporacji, a także strefy handlowe, rezydencyjne i rekreacyjne, czyniąc z niego w praktyce samodzielne, niezależne miasto.

Wyświetl mapę lokalizacji Dubai World Central.

Lotnisko Al Maktoum, określane również często jako Lotnisko Dubai World Central – DWC jest kluczowym elementem kompleksu.

Centralne położenie na terenie Zjednoczonych Emiratów Arabskich czyni z Lotniska Al Maktoum ogniwo pomiędzy Zachodem a rynkami Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki oraz istotny węzeł komunikacyjny w regionie.

Strefa Dubai World Central posiada również połączenie morskie, poprzez port Jebel Ali oraz dostęp sieci drogowej, a przyszłości również kolejowej rozwijającej się dynamicznie kolei Etihad Rail.

Port Lotniczy Al Maktoum – największe lotnisko świata?
Pierwsza faza budowy Lotniska Al Maktoum zakończyła się w 2010 roku. Wtedy również zapoczątkowane zostały operacje cargo na nowym lotnisku. Pierwsze loty pasażerskie na nowym Lotnisku Dubaju ruszyły dopiero 3 lata później, w październiku 2013 roku. Po fazie stagnacji w początkowym okresie funkcjonowania, Lotnisko Al Maktoum wreszcie „podrywa się do lotu”.

Na początku 2017 roku port lotniczy obsługuje ponad 20 linii lotniczych, znaczna część z których oferuje jedynie połączenia sezonowe. Trasy dostępne przez cały rok, oferowane są między innymi przez Qatar Airways, Flydubai i Rotana Jet oraz, w coraz szerzej palecie połączeń, przez niskokosztowego przewoźnika Wizzair. Jako pierwsza europejski linia lotnicza low-cost, oferuje on tanie połączenia d Dubaju z Europy, w tym z Katowic.

Oferta lotów do Dubaju Al Maktoum jest nadal bardzo ograniczona w porównaniu z głównym lotniskiem emiratu, spodziewać się można jednak iż w niedalekiej przyszłości znacznie się rozwinie. Według obecnie istniejących planów, lotnisko posiadać będzie przepustowość do 120 milionów pasażerów rocznie, będąc w stanie podjąć nawet 100 największych obecnie jednostek pasażerskich, Airbus A380.

Wypożyczalnie samochodów Dubai World Central, Lotnisko
Wybór usług rent-a-car na Lotnisku Dubai Al Maktoum jest nadal dość ograniczony, zwłaszcza w porównaniu z głównym lotniskiem Dubaju. W terminalu znalazły sobie miejsce jednak znane wypożyczalnie, jak Alamo, Thrifty i Hertz. Spodziewać się można jednak iż wraz z rozwojem oferty lotów, wkrótce pojawi się tu również więcej wypożyczalni. Dubaj Al-Maktoum – nowe lotnisko Zjednoczonych Emiratów Arabskich
Artykuły: Dubaj Al-Maktoum – nowe lotnisko Zjednoczonych Emiratów Arabskich
Tematy: , ,
Ostatnia modyfikacja: Tuesday, November 28 2017

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz