Lotnisko Oslo Gardermoen (OSL) - wynajem samochodu w Norwegii

Główny port lotniczy Norwegii, Lotnisko Oslo Gardermoen (OSL), usytuowany jest około 50 km na północny wschód od centrum Oslo.

Kliknij, aby porównać aktualne ceny wynajmu samochodów na Lotnisku Oslo Gardermoen

Tani samochód do wynajęcia Oslo Gardermoen - VW Up
Do najtańszych samochodów do wynajęcia w Norwegii zalicza się VW Up! (powyżej) oraz, między innymi, Toyota Aygo, Peugeot 108, Citroen C1 i Skoda CitiGo 

Norweska stolica obsługiwana jest dodatkowo przez dwa duże lotniska międzynarodowe: Lotnisko Sandefjord Torp (TRF), mieszczące się około 110 km na południowy-zachód od Oslo oraz Lotnisko Moss Rygge, (RYG), ulokowane około 60 km na południe od Oslo.

Wszystkie trzy lotniska Oslo przyjmują połączenia z Polski, wykonywane zarówno przez regularne linie lotnicze, jak i przewoźników low-cost. Największe lotnisko Oslo, Gardemoern, oferuje stosunkowo najmniej tras z Polski. Loty z Gdańska do Oslo (Gardermoen) wykonuje przewoźnik Scandinavian Airlines. Linie low-cost Norwegian obsługują połączenia do Oslo z między innymi Gdańska, Szczecina i Warszawy Okęcie. Znacznie szerszy wybór tras z polskich miast do Oslo dostępny jest na lotniskach Sandefjord Torp i Moss Rygge, gdzie operują przewoźnicy niskokosztowi Ryanair i Wizzair.

Znajdź tani wynajem samochodów w Oslo-Torp (Lotnisko Sandefjord)

Wypożyczalnie samochodów Oslo Moss-Rygge - porównaj oferty

Ceny wnajmu samochodów w Oslo – porównaj oferty rent-a-car Oslo Gardermoen
Klienci wypożyczalni  samochodów w Polsce i na świecie, z pewnością zauważą, iż usługi rent a car w Norwegii do tanich nie należą. W większości przypadków trudno jest znaleźć najmniejsze nawet auto w cenie poniżej 1200-1500 złotych za tydzień wynajmu w Oslo Gardermoen. Ceny wynajmu aut w Oslo wydają się szczególnie wysokie, jeśli decydujemy się na bardzo krótki wynajem - minimalna stawka dzienna wynajmu małego samochodu miejskiego, jak na przykład Peugeot 107, czy nieco większego VW Polo w klasie economy zaczynać się może na poziomie nawet 350 złotych.

Niewiele zaoszczędzimy wynajmując w Oslo Gardermoen minivan (o pojemności do 7 osób) lub minibus (9-osobowy). Ceny wynajmu tego typu aut przekraczają często koszt wynajmu dwóch aut standardowych.

Lotnisko Oslo - wynajem minibusa
Wynajem minibusa w Oslo - tutaj, duży, 9-osobowy Ford Transit/Ford Tourneo

Planując wynajem samochodu w Norwegii, zamiast rezerwować "w ciemno", warto jest skorzystać uprzednio z wyszukiwarki Cartrawler, która przybliży nam ofertę cenową usług rent-a-car w dowolnej lokalizacji, w tym również na Lotnisku Oslo Gardermoen. Cartrawler wyświetla aktualne oferty ze wszystkich większych wypożyczalni tu działających, w tym Europcar, Sixt, Avis Rent A Car, Budget i Hertz, pozwalając porównać ceny oraz ogólne warunki wynajmu.

Wynajem samochodów elektrycznych w Norwegii
Oslo znajduje się w światowej awangardzie jeśli chodzi o zastosowanie przyjaznych środowisku rozwiązań transportowych.

Norwegia posiada najwyższy na świecie wskaźnik ilości samochodów elektrycznych w przeliczeniu na mieszkańca, Oslo zaś uznawane jest za światową stolicę motoryzacji elektrycznej. Ponad 5% wszystkich pojazdów zmotoryzowanych na norweskich drogach to samochodu elektryczne, wykorzystywana zaś prze nie energia zalicza się do 'najczystszych' na świecie, jako że w 98% generowana jest ona przez elektrownie wodne.

Do zwiększenia popularności samochodów napędzanych całkowicie energią elektryczną przyczynia się faworyzujący je system podatkowy oraz dodatkowe ułatwienia dla ich użytkowników, między nimi możliwość korzystania z buspasów i bezpłatny parking w centrach miast.

Najpopularniejszym modelem samochodu elektrycznego w Norwegii w 2016 roku był Nissan Leaf, tuż za nim uplasowała się Tesla Model S.

Nissan Leaf
Nowy Nissan Leaf, między innymi we flocie wypożyczalni Sixt.

Wynajem samochodu w Oslo vs. transport publiczny
Jako, że usługi wynajmu samochodów na Lotnisku Oslo Gardermoen zdominowane są przez największe międzynarodowe wypożyczalnie, trudno szukać tu elementu konkurencji cenowej, jaką wprowadzają często mniejsze, niezależne firmy lokalne. Nie ma też znaczącej różnicy w cenie wynajmu na lotnisku i w punktach wynajmu usytuowanych w centrum miasta. Biorąc pod uwagę doskonale funkcjonujący system komunikacji miejskiej w Oslo, warto jest rozważyć, czy wynajem samochodu w ogóle się opłaca.

Jeśli jednak wynajem samochodu jest koniecznością, liczyć się należy również z kosztami dodatkowymi: opłatami za parkowanie w centrum miasta, opłatami za przejazd autostradami, etc.. Również zwrot auta w miejscu innym, niż te, w którym zostało ono wynajęte (czyli np. odbiór na lotnisku, zwrot w centrum miasta), oznacza znaczną zazwyczaj dopłatę do końcowej ceny wynajmu.

Pokonując duże odległości samochodem wynajętym na Lotnisku Gardermoen, upewnij się, czy oferta zawiera nielimitowany przebieg. Limit kilometrów w wynajmie samochodów w Norwegii - kraju dużych odległości - jest dość powszechny.

Dojazd komunikacją miejską z Lotniska Gardermoen do Oslo
Jeśli chodzi o przejazd z lotniska do centrum miasta, szacuje się, że ponad 60 procent podróżnych lądujących w Gardermoen decyduje się na skorzystanie właśnie z komunikacji publicznej. Mają oni do wyboru połączenia autobusowe (SAS Flybussen, i Nettbuss), jaki kilka opcji transportu kolejowego, a wśród nich szybki pociąg Flytoget kursujący regularnie, w odstępach kilkuminutowych pomiędzy lotniskiem a centrum Oslo. Podróż zajmuje zazwyczaj około 20 minut, a cena biletu wynosi 170 Nkr (około 90 pln). Znajdź więcej informacji o pociągu Flytoget na stronie flytoget.no.

Taksówka z Lotniska Gardermoen do Oslo jest wygodnym rozwiązanie, choć raczej kosztownym. Oczekiwać można opłat w wysokości około 160-170 koron, czyli około 300 złotych.

Oslo samochodem
Dojazd samochodem z Lotniska Gardermoen do Oslo nie nastręcza większych problemów: biegnąca wzdłuż lotniska autostrada A6 prowadzi niemal bezpośrednio do centrum miasta.

Wjazd do centrum Oslo podlega opłacie w wysokości 30 NOK. Tablice rejestracyjne samochodu są automatycznie fotografowane podczas przejazdu przez bramki ustawione na wszystkich drogach wlotowych do miasta. Jeśli prowadzimy samochód prywatny, opłatę uiścić należy w ciągu 3 dni roboczych na stacjach ESSO. W przypadku samochodów z wypożyczalni, zawsze najbezpieczniej jest upewnić się w momencie odbioru auta, czy opłatę uiszcza wynajmujący, czy też robi to wypożyczalnia, dodając potem stosowną kwotę do rachunku końcowego za wynajem.

Parking w centrum Oslo jest dosyć kosztowny, zwłaszcza w weekendy. Często najtańszym i najwygodniejszym rozwiązanie okazuje się zostawienie auta w hotelowym parkingu i poruszanie się komunikacją miejską. Popularne obiekty rekreacyjne i turystyczne posiadają w wielu przypadkach własne parkingi, tu równiż należy spodziewać się jednak opłat.

Zaoszczędź rezerwując samochód do wynajęcia w Oslo w systemie CartrawlerLotnisko Oslo Gardermoen (OSL) - wynajem samochodu w Norwegii
Artykuły: Lotnisko Oslo Gardermoen (OSL) - wynajem samochodu w Norwegii
Tematy: , , , , , , ,
Ostatnia modyfikacja: Tuesday, November 28 2017

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz