Mylące nazwy lotnisk - sprawdź jak daleko od celu lądujesz

Osoby podróżujące często samolotem z pewnością miały już okazję spotkać się z sytuacją gdzie nazwa lotniska nie do końca odzwierciedla jego usytuowanie geograficzne. Dzieje się tak często zwłaszcza w przypadku linii lotniczych low-cost, które chętnie goszczą w mniej znanych i gorzej skomunikowanych drogą lądową portach lotniczych, ze względu na tańsze koszty operacyjne.

Prym w mylącym nazewnictwie wiedzie irlandzki przewoźnik Ryanair, choć zdarza się czasem, iż to sam zarząd lotniska decyduje o nadaniu nazwy nieco „na wyrost”. Doskonałym przykładem jest tu Lotnisko Modlin, które przewoźnik identyfikuje jako „Warszawa Modlin”.

Lotnisko Modlin lokalizacja
Lotnisko Modlin dzieli od Warszawy niemal 40 km.

Zawsze podróżując w mało znane okolice, warto jest sprawdzić dokładnie położenie lotniska na którym lądujemy, odległość do punktu docelowego oraz alternatywy komunikacyjne.

Poniżej przedstawiamy kilka przykładów nazw lotnisk, które łatwo wprowadzić mogą w błąd nieświadomych podróżnych.

Lotnisko Paris Vatry (XCR): 147 km do Paryża, 105 km do Disneyland Resort
Ten stosunkowo niewielki port lotniczy zdecydowanie bije na głowę inne europejskie lotniska znacznie oddalone od dużych centrów miejskich.

Romantyczny weekend w stolicy Francji, czy tez tani wypad z dziećmi do Euro Disneylandu może okazać się koszmarem, jeśli po wylądowaniu na lotnisku znanym pod oficjalna nazwą jako Chalons Vatry okaż się, że komunikacja publiczna do Paryża, lub jakiegokolwiek większego miasta w okolicy praktycznie nie istnieje, a na zamówiona taksówkę czekać należy ponad godzinę (nie wspominając o jej cenie – nawet około 200 euro). Najkorzystniejszym cenowo i jeśli chodzi o czas rozwiązaniem dla podróżnych zmierzających do Paryża przez Vatry jest dotarcie do miasta Châlons-en-Champagne i złapanie pociągu do Gare d-Est (lub stacji Marne la Vallee-Chessy, jeśli celem jest Disneyland).

Lotnisko Barcelona Girona (GRO) – odległośc do Barcelony: 95 km
Niemal 100 km dzieli Port Lotniczy Girona-Costa Brava od kultowego celu wycieczek, stolicy Katalonii, Barcelony. Nie przeszkadza to linii Ryanair, która lotnisko w Gironie obrała sobie na jedną z najważniejszych europejskich baz, reklamować go jako lotnisko –Barcelona-Girona. Podróżni z Polski, którzy do Barcelony zmierzają poprzez Gironę (na trasach z Krakowa, Wrocławia czy Poznania) liczyć się powinni przygotować się na co najmniej 70-minutową podróż autobusem zapewnianym przez Ryanair. Autobusy kursują również na trasach z Lotniska Girona do Andory, Perpignan we Francji oraz popularnych ośrodków turystycznych Costa Brava, a wśród nich Tossa del Mar, Lloret del Mar, czy Blanes.

Lotnisko Oslo Torp – odległość do Oslo: 125 km
Pomimo, iż oficjalna nazwa jednego z trzech lotnisk międzynarodowych obsługujących stolicę Norwegii brzmi Sandefjord-Torp, tanie linie lotnicze, w ty Ryanair, Norwegian, czy Wizzair chętnie zachwalają je jako lotnisko Oslo.  Transfer z lotniska do Oslo możliwy jest koleją lub autobusem i zajmuje zazwyczaj około 2 godzin. Loty z Polski do Sandefjord-Torp znajdują się w ofercie linii Wizzair, z wylotami z Gdańska, Katowic, Lublina, Poznania, Szczecina, Warszawy Chopin i Wrocławia.

Wynajem samochodów Sandefjord-Torp, Lotnisko

Lotnisko Frankfurt Hahn (HHN) – odległość do Frankfurtu: 127 km
Lotnisko Frankfurt Hahn usytuowane jest w połowie drogi pomiędzy Frankfurtem a Luxemburgiem.  Prywatne firmy transportowe zapewniają połączenie pomiędzy lotniskiem a centrum Frankfurtu nad Menem. Czas przejazdu wynosi około 1h45min. Najbliższa stacja kolejowa mieści się dopiero w Traben-Trarbach około 20 km od lotniska.

Lotnisko Hamburg Lubeka (LBC)  – odległość do Hamburga: 75km
Uznawany za drugie lotnisko Hamburga, port lotniczy Lubeka (Lübeck) dzieli od centrum miasta ponad 70 km. Dojazd do Hamburga możliwy jest autobusem, lub pociągiem (lotnisko posiada własny dworzec kolejowy). Do Hamburga-Lubeki z Polski lata Wizzair, na trasie z Gdańska.

Lotnisko Dusseldorf Weeze (NRN) – odległość do Dusseldorfu 80 km
Pomimo iż wyrokiem sądowym zakazane zostało używanie w stosunku do tego lotniska określenia „Lotnisko Dusseldorf-Weeze” Ryanair nadal tak właśnie je określa. Dojazd do Dusseldorfu ułatwiają połączenia autobusowe (dostępne również do Duisburga i Essen w Niemczech oraz Nijmegen i Arnhem w Holandii).

Wynajem samochodu na lotnisku
Dosyć wygodnym i często przystępnym cenowo, rozwiązaniem komunikacyjnym dla podróżnych korzystających z lotnisk obsługiwanych głównie przez linie low-cost jest wynajem samochodu bezpośrednio po przylocie. Nawet jeśli nie planujemy korzystania z niego podczas całego pobytu, może się okazać iż koszt wynajmu krótkoterminowego – nawet na zaledwie kilka godzin – jest na tyle zachęcający, iż bardziej opłaci się wynająć auto, niż zamówić taksówkę na trasie, którą planujemy pokonać.

Dzięki pomocy internetowych wyszukiwarek ofert rent-a-car łatwo jest sprawdzić ceny wynajmu aut w pożądanej lokalizacji, w różnych konfiguracjach miejsca odbioru i zwrotu. W wielu przypadkach, oferty udostępnione przez internet są znacznie korzystniejsze niż oferty proponowane klientowi bezpośrednio w wypożyczalni, zwłaszcza, jeśli rezerwacja wykonywana jest ze znacznym wyprzedzeniem.

Porównaj ceny wynajmu samochodów na wybranym lotnisku (wprowadź pożądane miejsce odbioru)Mylące nazwy lotnisk - sprawdź jak daleko od celu lądujesz
Artykuły: Mylące nazwy lotnisk - sprawdź jak daleko od celu lądujesz
Tematy: , , ,
Ostatnia modyfikacja: Friday, December 04 2015

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz