Przewodnik po Lotnisku Heathrow – wynajem samochodu Londyn Heathrow

Port lotniczy Londyn-Heathrow (LHR), który obsługuje rocznie ponad 80 milionów pasażerów (czyli więcej, niż liczy sobie cała populacja Wielkiej Brytanii) jest największym lotniskiem w Europie oraz siódmym na skalę światową.

Tani wynajem samochodów Londyn Heathrow – porównaj oferty i zarezerwuj przez internet

Jako jeden z głównych węzłów komunikacyjnych oraz wrót do Londynu dla podróżnych z całego świata, Lotnisko Heathrow to również dogodne miejsce wynajmu samochodu: usytuowanie w pobliży ważnych autostrad gwarantuje łatwość dojazdu do Londynu a także innych zakątków Anglii. Ostra konkurencja pomiędzy wypożyczalniami samochodów obsługującymi lotnisko sprawia, iż ceny usług rent a car są stosunkowo, jak na Wielką Brytanię, przystępne.

VW Polo

VW Polo, jeden z najpopularniejszych modeli w klasie ekonomicznej; we flocie wielu wypożyczalni samochodów na Lotnisku Heathrow.

Lotnisko Heathrow – lokalizacja i dojazd do Londynu
Ze wszystkich sześciu lotnisk międzynarodowych w rejonie Londynu (Heathrow, Gatwick, Luton, Stansted, London City i Southend) jedynie Heathrow i London City usytuowane są w obrębie aglomeracji miejskiej Londynu (Greater London), a w związku z tym również w stosunkowo małej odległości od centrum miasta. Zobacz lokalizację lotnisk Londynu na mapie (na mapie zaznaczone są również lotniska Oxford i Lydd, znacznie oddalone od centrum).

Port Lotniczy Heathrow usytuowany jest na południowym krańcu gminy Hillingdon (Hillington Borough), na zachód od centrum Londynu, pomiędzy miejscowościami/dzielnicami Harlington, Cranford, Hatton, Stanwell i Longford. Odległość z Lotniska Heathrow do centrum miasta wynosi około 22 km, kierując się autostradą M4, która przebiega wzdłuż północnego krańca terenów lotniska, przechodząc następnie w A4 wiodącą do samego centrum. Niedaleko lotniska, na zachód od niego, przebiega również obwodnica Londynu, którą dostać można się do innych rejonów londyńskiej aglomeracji jak również do pozostałych lotnisk Londynu.

Czytaj również: Kraje o ruchu lewostronnym - gdzie jeździ się po lewej stronie drogi

Wynajem samochodów na Lotnisku Heathrow – porównaj oferty i zarezerwuj przez internet
Podróżni, którzy po wylądowaniu na głównym lotnisku Londynu skorzystać chcą z usług rent-a-car znajdą na Lotnisku Heathrow duży wybór wypożyczalni samochodów oraz, często, również zaskakująco konkurencyjne ceny wynajmu. Aby kompleksowo i bez zbędnej straty czasu porównać ceny wynajmu, warto jest skorzystać z internetowej wyszukiwarki ofert Cartrawler. Pozwala ona wybrać najkorzystniejszą ofertę oraz dokonać rezerwacji auta przez internet.

System Cartrawler współpracuje ze wszystkimi większymi wypożyczalniami samochodów na Lotnisku Heathrow, w tym Avis Rent A Car, Alamo, Hertz, Europcar, Budget, Sixt Car Rental, Green Motion, Easirent, National, Enterprise Rent A Car i Interrent.

Rent a car Londyn Heathrow – duży wybór, konkurencyjne ceny
Niewiele innych lotnisk Wielkiej Brytanii konkurować może z Heathrow, jeśli chodzi o wachlarz dostępnych tu samochodów do wynajęcia.

O ile jednym z najpraktyczniejszych i najczęściej wybieranych modeli jest tu Hyundai i30, flota rent-a-car na Lotnisku Heathrow dysponuje o wiele bardziej oryginalnymi pojazdami, dostępnymi często w niewiele wyższym przedziale cenowym. Stylowy i modny Mini Countryman, na przykład, nie okaże się o wiele droższy, jeśli zarezerwujemy go z pewnym wyprzedzeniem.   

Mini Countryman

Mini Countryman, dostępny między innymi we wypożyczalni Green Motion – stylowy i niedrogi samochód do wynajęcia na Lotnisku Heathrow

W klasie małych samochodów miejskich do wynajęcia na Heathrow niezmiennie pozostaje też popularny Fiat 500, „żelazna” pozycja we flocie wielu wypożyczalni samochodów w Londynie.

Biorąc pod uwagę stosunkowo małą różnicę w cenie pomiędzy najniższą klasą wynajmu, a klasami wyższymi (znacznie bardziej przestronnymi i zdecydowanie wygodniejszymi, zawsze, gdy podróżuje więcej niż jedna osoba), warto jest pokusić się w Londynie o wybór nieco większego auta w Londynie. Przeglądając oferty w wyszukiwarce Cartrawler, często można dojść do wniosku, że wygodny VW Golf jest w rzeczywistości niewiele droższy, niż na przykład Hyundai i10, lub podobnego rodzaju auto.

Wynajem Mercedesa Londyn Heathrow
Wynajem samochodu w klasie premium na Lotnisku Heathrow nie zawsze musi oznaczać wydatek tak duży, jak mogłoby się wydawać biorąc pod uwagę poziom cen wszelkiego rodzaju usług w Londynie.

Prestiżowe BMW 3 Series, czy Mercedes C Class, dość popularne modele w segmencie aut luksusowych do wynajęcia na Lotnisku Heathrow dostępne są często w wyszukiwarce Cartrawler w umiarkowanej, jak na ten segment, cenie.

Mercedes C Class

Mercedes C Class – „tani” w klasie samochodów premium do wynajęcia w Londynie. Na Lotnisku Heathrow znajdziemy go w ofercie między innymi Avis Rent A Car, Europcar, Budget, Sixt i Hertz.

Pojazdy o pojemności większej, niż standardowy samochód pasażerski zaliczają się do najdroższych aut do wynajęcia na Heathrow. W wielu przypadkach, i o ile logistyka podróży na to pozwala, bardziej opłaca się wynająć dwa samochody o pojemności do 5 osób, niż na przykład Forda Galaxy. To samo dotyczy minibusów, czyli pojazdów o pojemności do 9 osób (na Lotnisku Heathrow będzie to często Mercedes V-Class).

Warto pamiętać również wynajmując najtańsze z minivanów, czyli na przykład, VW Touran, Opel / Vauxhall Zafira, Citroen C4 Picasso, czy Peugeot 5008, oferujących miejsce dal 7 pasażerów w konfiguracji 5+2, że przy wykorzystaniu wszystkich siedmiu miejsc, pojemność bagażowa zmniejsza się zasadniczo. Podróżując w dużej grupie i ze znaczną ilością bagażu, warto jest wynająć nieco droższe, lecz „pełnowymiarowe” minivany (Renault Espace, VW Sharan, Seat Alhambra lub Ford S-Max/Ford Galaxy), które oprócz 7 foteli, oferują także pojemny bagażnik.

Mercedes V Class

Minibus/minivan do wynajęcia na Lotnisku Heathrow z między innymi Avis, Budget, Easirent. Powyżej Mercedes V-Class Minibus 9-seater

Pośród innych, nietypowych samochodów do wynajęcia na Lotnisku Heathrow znaleźć można między innymi kabriolety (różne modele, dostępne w sezonie letnim), pick-up'y, luksusowe SUV-y, w tym na przykład Range Rover Sport oraz samochody dostawcze różnych rozmiarów.

Nissan Qashqai

Nissan Qashqai, jeden z tańszych suvów do wynajęcia w Londynie.

Terminale Lotniska Heathrow
Największe lotnisko Europy, Londyn Heathrow zawdzięcza te miano nie tylko rekordowej liczbie obsługiwanych pasażerów, ale również olbrzymiej powierzchni, jaka zajmuje. Port Lotniczy Heathrow posiada pięć terminali pasażerskich (Terminal 1, 2, 3, 4 i 5) oraz niewielki terminal przeznaczony do obsługi gości specjalnych: głów państw oraz członków rodzin królewskich, stąd nazwa “Royal Suite”. Terminal ten, niedostępny dla „zwykłych” podróżnych, otwierany jest jedynie na specjalne okazje.

Terminal 1
Zainaugurowany przez królową Elżbietę II w 1969 roku, Terminal 1 jest jednym z najstarszych na Lotnisku Heathrow i w związku z tym, przeznaczonym do zamknięcia w połowie roku 2015. Jego funkcje przejmą nowocześniejsze struktury, o które Lotnisko Heathrow wzbogaciło się w ostatnich latach.

Terminal 2
Terminal 2 Lotniska Heathrow w swojej obecnej formie zainaugurowany został w 2014 roku, zastępując pierwszy budynek z 1955 roku.

Nowy (i nowoczesny)Terminal 2 LHR znany również pod nazwą Queen’s Terminal, czyli (Terminal Królewski) wykorzystywany jest przez linie lotnicze należące do Star Alliance (w tym Air Canada, Aegean Airlines, Lufthansa, Scandinavian Airlines, Turkish Airlines, United Airlines oraz Polskie Linie Lotnicze LOT), a także przewoźników Aer Lingus, Germanwings i Little Red (oddział połączeń krajowych linii Virgin Atlantic).

Biura wypożyczalni samochodów w Terminalu 2 Lotniska Heathrow usytuowane są w hali przylotów, na poziomie 1 - zobacz mapę Terminalu 2 (hala przylotów).

Terminal 3
Wielokrotnie odnawiany i rozbudowywany od czasów swojej inauguracji Terminal 3 Lotniska Heathrow obsługuje obecnie około 20 milionów pasażerów rocznie, głównie na trasach długo-dystansowych do Ameryki Północnej i Południowej oraz Azji. Pośród linii lotniczych korzystających z Terminalu 3 znajdują się: British Airways, Delta Airlines, Emirates, Qantas, Royal Jordanian, US Airways, Virgin Atlantic oraz niewielka ilość przewoźników oferujących połączenia na trasach do Europy, jak na przykład Finnair i Vueling. Linie Virgin Atlantic posiadają w Terminal 3 specjalnie wydzielona dla nich część, określaną mianem Zone A.

Okienka wypożyczalni samochodów w Terminalu 3 Lotniska Heathrow znajdują się w hali przylotów na poziomie 0 (w pobliżu trefy dla palących i poczekalni autobusowej) - sprawdź na mapie.

Terminal 4
Otwarty w latach 80-tych I kilkukrotnie potem przebudowywany Terminal 4 Lotniska Heathrow służy głównie przewoźnikom skupionym w sojuszu lotniczym Sky Team, skupiającym między innymi KLM, Delta Airlines I Tarom, jak również liniom Air India, Royal Maroc i Royal Brunei.

Podobnie, jak w przypadku pozostałych terminali Lotniska Heathrow, przedstawicielstw wypożyczalni samochodów w Terminalu 4 szukać należy w hali przylotów, na poziomie 0 - mapa Terminalu 4 Lotniska Heathrow (przyloty).

Terminal 5
Obsługujący ponad 30 milionów pasażerów rocznie Terminal 5 jest zdecydowanie największym ze wszystkich terminali Lotniska Heathrow. Został on oddany do użytku w 2008 roku służąc początkowo wyłącznie liniom British Airways. Po ich fuzji z liniami Iberia w 2012 roku (jako International Airlines Group) z Terminalu 5 Lotniska Heathrow korzystać zaczął również narodowy przewoźnik Hiszpanii.

Terminal 5 składa się z budynku głównego, oznaczonego jako A i jego dwóch „satelitów”: B i C. Połączone są one z budynkiem głównym podziemną kolejką

Biura wypożyczalni aut w Terminalu 5 Lotniska Heathrow usytuowane są w hali przylotów, na poziomie 0 - mapa.

Poruszanie się pomiędzy terminalami Lotniska Heathrow
Terminale 1, 2 i 3 Lotniska Heathrow usytuowane są blisko siebie, co pozwala na swobodne przemieszczanie się między nimi pieszo (w czasie nieprzekraczającym 10 minut). Do terminali 4 i 5 natomiast dostać się można pociągami Heathrow Express i Heathrow Connect (przejazd pomiędzy terminalami nie podlega opłacie), metrem, lub lotniskowymi autobusami.

Lotnisko Heathrow, obsługujące rekordowe liczby pasażerów, przoduje w nowoczesnych rozwiązaniach, jeśli chodzi o transport. Zastosowany został na nim między innymi innowacyjny system ULTra Personal Rapid Transportation składający się z małych, niewymagających kierowcy pojazdów mogących pomieścić 6 osób (4 dorosłych i 2 dzieci oraz bagaż). Obsługiwane przez pasażera, całkowicie zautomatyzowane pojazdy posiadają napęd elektryczny, co przyczynia się do redukcji emisji spalin na Heathrow. Jeśli system ULT sprawdzi się na londyńskim lotnisku, oczekiwać można, iż następnym krokiem będzie wprowadzenie tych nowoczesnych i ekologicznych pojazdów na ulicach Londynu. Na Lotnisku Heathrow transport ULT dostępny jest pomiędzy Terminalem 5 a parkingiem.

Wierząc zapewnieniom zarządu lotniska, transfer pomiędzy nawet najbardziej między sobą oddalonymi terminalami Heathrow nie powinien przekroczyć 20 minut. Zawsze warto jest jednak zostawić sobie wystarczający margines czasu i regularnie kontrolować informację na temat lotów wyświetlaną na lotniskowych monitorach, aby nie ryzykować spóźnieniem się na samolot. Pamiętać też należy, iż odprawa pasażerska zaczyna się 90 minut przed planowanym wylotem w przypadku lotów krajowych, 2 godziny przed wylotem w przypadku lotów europejskich i 3 godziny przed wylotem na trasach długodystansowych (interkontynentalnych).

Z lotniska Heathrow do centrum Londynu
Podróżni, którzy nie zdecydowali się na wynajem samochodu na Lotnisku Heathrow, z łatwością dostaną się do centrum Londynu środkami komunikacji publicznej.

Heathrow Express / Heathrow Connect
Jednym z najwygodniejszych i najszybszych sposobów na dojazd z Heathrow do Londynu jest skorzystanie z połączenia kolejowego Heathrow Express, lub Heathrow Connect. Oba pociągi kursują na tej samej trasie pomiędzy lotniskiem a stacją Paddington w centrum Londynu, przy czym Heathrow Express jest połączeniem bezpośrednim, podczas gdy Heathrow Connect zatrzymuje się na stacjach pośrednich. Zobacz rozkład przystanków Heathrow Connect.  Czas przejazdu Heathrow Express pomiędzy lotniskiem a centrum miasta wynosi około 15 minut. Pociąg Heathrow Connect tę samą trasę pokonuje w około 15 minut.

Metro na Lotnisku Heathrow
Lotnisko Heathrow znajduje się w zasięgu londyńskiego metra: z centrum miasta łączy je linia Piccadilly - zobacz mapę metra Londynu. Terminale 1, 2 i 3 korzystają ze wspólnej stacji metra, usytuowanej centralnie pomiędzy nimi, podczas gdy Terminal 4 i Terminal 5 posiadają własne stacje. Przejazd metrem pomiędzy Heathrow a centrum Londynu zajmuje około godziny.

National Express z Heathrow do London
Z pośród wielu połączeń autobusowych obsługujących Lotnisko Heathrow, największym powodzeniem cieszy się bodajże lina przewoźnika National Express link łącząca Heathrow ze stacją Victoria w centrum miasta, jak również z innymi lotniskami Londynu.

Znajdź więcej praktycznych informacji na temat Londynu w oficjalnym przewodniku - Visit London

Londyn-Heathrow – połączenia bezpośrednie z Polski
Zdecydowana większość wszelkich operacji lotniczych na Lotnisku Heathrow to loty dalekiego zasięgu. Połączenie Londyn - Nowy Jork cieszy się największym zainteresowaniem pasażerów. Loty do Edynburga, Glasgow-International i Manczesteru wiodą prym, jeśli chodzi o połączenia krajowe dostępne z Heathrow.

Połącznie bezpośrednie z Polski do Londynu-Heathrow oferowane są przez LOT oraz British Airways, z Lotniska Chopina w Warszawie.Przewodnik po Lotnisku Heathrow – wynajem samochodu Londyn Heathrow
Artykuły: Przewodnik po Lotnisku Heathrow – wynajem samochodu Londyn Heathrow
Tematy: , ,
Ostatnia modyfikacja: Wednesday, December 18 2019

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz