Wynajem samochodów Londyn Gatwick – przewodnik po Lotnisku Gatwick

Porównaj ceny wynajmu aut na Lotnisku Gatwick w wyszukiwarce Cartrawler

Obsługujący ponad 35 milionów pasażerów rocznie Port Lotniczy Gatwick w Londynie  – LGW jest drugim, co do wielkości lotniskiem Wielkiej Brytanii (po Londynie Heathrow). Usytuowany jest ok w odległości około 44 km na południe od centrum Londynu, z którym łączy je dobrze rozwinięta sieć drogowa. Autostrada M23 przebiegająca tuż przy lotnisku łączy się z obwodnicą Londynu M25 (London Ring Road), pozwalającą na dojazd do wielu rejonów Londynu znajdujących się poza ścisłym centrum miasta.

Zobacz mapę lokalizacji Lotniska Gatwick oraz mapę dojazdu z Gatwick do autostrady M23.

Hyundai i10, jeden z najtanszych samochodow do wynajecia Londyn Gatwick
Hyundai i10 – jeden z najtańszych samochodów do wynajęcia na Lotnisku Gatwick (dostępny między innymi w wypożyczalniach Easirent, czy Interrent)

Poruszając się samochodem po Londynie i jego okolicach pamiętać należy, że tamtejsze drogi zaliczają się do najbardziej zatłoczonych w Europie, co czyni sprawia, że czas podróży po nich jest często trudny do oszacowania. Zwłaszcza w drodze z centrum Londynu do Gatwick i innych lotnisk brytyjskiej stolicy, liczyć się trzeba z opóźnieniami w ruchu.

Podróżni lądujący na Lotnisku Gatwick skorzystać mogą z szerokiej oferty usług rent a car. Internetowa wyszukiwarka ofert Cartrawler pomoże im zaś porównać ceny wynajmu i zarezerwować samochód na najkorzystniejszych warunkach na długo przed przybyciem na to londyńskie lotnisko.

Tani wynajem samochodów Londyn Gatwick
Duża konkurencja pomiędzy wypożyczalniami na Lotnisku Gatwick sprawia, iż ceny usług rent a car są tu często zaskakująco niskie, biorąc pod uwagę ogólny poziom cen w stolicy Wielkiej Brytanii. Poza typowo "wakacyjnymi" miesiącami letnimi, kiedy to Londyn odwiedza największa liczba turystów, ceny najtańszych samochodów do wynajęcia na Lotnisku Gatwick zaczynają się często już od około PLN 350 za tydzień wynajmu małego auta miejskiego. W Gatwick będzie to najczęściej Hyundai i10, Fiat 500, lub podobnego typu samochód. W wyższych klasach, popularny VW Golf (klasa compact) dostępny jest często  w cenie od około PLN 500 za tydzień (również w opcji silnika diesel). 

Wynajem samochodow Gatwick klasa ekonomiczna - VW Golf
Golf TDI 1.6 ekonomiczny w użytkowaniu samochód do wynajęcia na Lotnisku Gatwick. © Foto: Tania-wypozyczalnia-samochodow.pl

Jeśli zachodzi potrzeba wynajęcia auta większego, niż standardowy samochód pasażerski, VW Touran jest często najtańszym samochodem do wynajęcia na Lotnisku Gatwick w klasie aut o pojemności do 7 osób. Touran wyposażony jest w 5 siedzeń normalnych, oraz 2 dodatkowe, składane, umieszczone z tyłu pojazdu (wersja 5+2). Wykorzystanie dodatkowych siedzeń Tourana oznacza niestety poświęcenie znacznej części miejsca na bagaż, dlatego też, jeśli podróżujemy dużą grupą i ze znaczną ilością bagażu "pełnowymiarowy" minivan z 7 siedzeniami i pokaźnych wymiarów bagażnikiem może okazać się lepszym rozwiązaniem.

Ford Galaxy minivan do wynajecia na Lotnisku Gatwick
Ford Galaxy dla 7 osób we flocie minivanów do wynajęcia na Lotnisku Gatwick (tu w wersji z układem kierowniczym po lewej stronie). © Foto: Tania-wypozyczalnia-samochodow.pl

Wyszukiwarka Cartrawler umożliwa znalezienie najkorzystniejszych ofert we wszystkich klasach wynajmu, w tym również w grupie samochodów segment premium. Oferty wynajmu na Lotnisku Gatwick BMW 3 Series, Mercedesa C-Class, czy BMW X3 z napędem na cztery koła w cenach od około PLN 950 za tydzień nie są rzadkością przy korzystaniu z Cartrawler.

Wypożyczalnie samochodów Londyn Gatwick
Wyszukiwarka Cartrawler współpracuje ze wszystkimi większymi wypożyczalniami obsługującymi Lotnisko Gatwick, w tym: Europcar, Hertz, Avis, Sixt, Alamo, National, Enterprise Rent A Car, Green Motion, Budget, Easirent i Interrent.

Linie lotnicze na Lotnisku Gatwick – loty z Polski do Londynu Gatwick
Port lotniczy Gatwick, z którego korzysta ponad 50 linii lotniczych, jest bazą operacyjna dla, między innymi British Airways, Aer Lingus, Virgin Atlantic, Easyjet, Monarch Airlines i Norwegian, jak również dla operatorów połączeń czarter Thomas Cook Airlines i Thomson Airways. Pośród innych linni lotniczych oferujących więcej niż jedną trasę z/do Londynu Gatwick znajdują się również Air Transat, Pegasus Airlines, Turkish Airlines i Vueling. Loty z Polski do Londynu Gatwick znajdują się w ofercie Easyjet (wyloty z Krakowa) oraz Norwegian (wyloty z Warszawy Chopin, dane na koniec 2014).

Easyjet, największy przewoźnik Lotniska Gatwick
Główną linią lotniczą Lotniska Gatwick jest przewoźnik low-cost Easyjet, obsługujący niemal połowę wszystkich pasażerów korzystających z tego portu lotniczego. W 204 roku Easyjet przyjął 16 milionów podróżnych – znacznie więcej, niż dryga największa linia lotnicza Gatwick, British Airways. Połączenia Easyjet z Lotniska Gatwick dostępne są na ponad 100 trasach, w tym do Polski (Kraków Balice).

Gatwick Connect
Podróżni przesiadający się na Lotnisku Gatwick, których linie lotnicze nie zapewniają całościowej obsługi przesiadki (automatycznego transferu bagażu, etc) skorzystać mogą z darmowego serwisu Gatwick Connect, który pomaga zlokalizować kolejny lot i stosowne wyjście do samolotu oraz służy, jako drop-off point dla bagażu odprawionego online. Punkty Gatwick Connect umieszczone są w obydwu terminalach lotniska.

Gatwick Airport - terminale
Lotnisko Gatwick posiada dwa terminale: południowy (South Terminal) oraz północny (North Terminal) – mapa.

Większość lotów krajowych na Lotnisku Gatwick obsługiwana jest w Terminalu Północnym, podczas, gdy Terminal Południowy przyjmuje głównie połączenia międzynarodowe. Terminal dla każdego lotu na Lotnisku Gatwick może jednak ulec zmianie, warto jest zawsze potwierdzić, tuż przed wylotem, z którego terminalu wylatujemy, lub (co ma już mniejsze znaczenie), do którego przybędziemy.

Pomiędzy terminalami Lotniska Gatwick przemieszczać się można przeznaczonymi do tego celu busami (shuttle) kursującymi z dużą częstotliwością 24/7. W Terminalu Północnym busy te zatrzymują się w pobliżu części terminala określanej, jako "The Avenue", na poziomie 1, podczas gdy w Terminalu Południowym przystanek busów usytuowany jest w na zewnątrz hali przylotów, w pobliżu stacji kolejowej Gatwick. Czas przejazdu pomiędzy terminalami wynosi około 2 minut.

Transport do i z Gatwick – transfery pomiędzy lotniskami Londynu
Lotnisko Gatwick posiada dosyć dobrze rozwiniętą sięć transport publicznego, pozwalającą przemieścić się zaróno do centrum brytyjskiej stolicy, jak i do innych portów lotniczych Londynu. Zobacz lotniska Londynu na mapie.

Przejazd z Gatwick do Stansted
Odległość pomiędzy Lotniskami Gatwick i Stansted jest znaczna, wynosi około 110 km (w zależności od obranej trasy). Przy sprzyjających warunkach drogowych, przejazd samochodem pomiędzy tymi lotniskami zająć powinien około 1.5 godziny. Częste korki, stłuczki na trasie oraz roboty drogowe sprawiają, że czas ten znacznie się wydłuża. Dzieje się tak zwłaszcza, w przypadku korzystania z transportu publicznego. Połączenie autobusowe Gatwick – Stansted oferowane przez National Express zajmuje aż około 3 godzin (nie jest to połączenie bezpośrednie, autobus po opuszczeniu Lotniska Gatwick, zatrzymuje się jeszcze na Lotnisku Heathrow). Korków na autostradach uniknąć można wybierając połączenie kolejowe pomiędzy Gatwick i Stansted. Jest to możliwe, wymaga jednak przesiadki w centrum Londynu pomiędzy Victoria Station, do której dojedziemy pociągiem z Gatwick oraz Liverpool Street Station, będącego stacją końcową pociągu Stansted Express. Pomiedzy stacjami przemieści się można taksówką, autobusem miejskim, lub metrem. Mapa metra w Londynie.

Przejazd z Gatwick do Luton
Lotnisko Luton usytuowane jest około 56 km na północ od centrum Londynu. Najszybszym i najłatwiejszym chyba sposobem dostania się do Luton z Gatwick jest kolej. Wart pamiętać jednak, że połączenie Thameslink z Gatwick do Luton, nie dojeżdża do samego lotniska, a jedynie do stacji Luton Parkway, skąd dojazd do lotniska ułatwia specjalnie do tego celu przeznaczony autobus (zajmuje to około 5 minut). Aby usprawnić transfer tą drogą z Gatwick do Luton, warto jest zakupić bilet do samego Lotniska Luton, w jego cenie zawarta będzie już opłata za autobus. Przejazd koleją zajmuje około godzinę i 20 minut i trudno jest skrócić ten czas wybierając inne środki transportu. Przejazd samochodem na przykład autostradami M25 i M1 (zazwyczaj mocno zakorkowanymi) zajmuje w optymalnej sytuacji, zazwyczaj około 1.5 godziny. Autobus National Express potrzebuje zaś około 2.5 godziny na pokonanie trasy Gatwick – Luton.

Czytaj również: Kraje z ruchem lewostronnym - gdzie jeździ się po lewej stronie drogi.

Przejazd z Lotniska Gatwick na Lotnisko Heathrow
Odległość (drogową) około 60 km pomiędzy lotniskami Gatwick i Heathrow, w warunkach umiarkowanego ruchu drogowego pokonać można w niecałą godzinę. Znowuż jednak, biorąc pod uwagę nagminnie zakorkowaną obwodnicę M25, warto jest zostawić większy margines czasu, jeśli uniknąć chcemy spóźnienia na kolejne połączenie z Heathrow, największego lotniska Wielkiej Brytanii.

Autobus National Express to bodajże najszybszy z dostępnych środek komunikacji publicznej pomiędzy lotniskami Gatwick i Heathrow. Wydzielone pasy dla autobusów na drogach dojazdowych do Heathrow pomagają częściowo uniknąć korków przy dojeździe na lotnisko. Przejazd zajmuje jednak, co najmniej 1.5 godziny.

Pomimo, iż nie istnieje bezpośrednie połączenie kolejowe pomiędzy Gatwick i Heathrow, skorzystać można z polaczenia Gatwick Express do Victoria Station, aby przesiąść się następnie do Heathrow Express odjeżdżającego z Paddington Station. Jest to czasochłonne rozwiązanie, pozwala jednak zwiedzić odrobinę Londyn, jeśli czas pomiędzy kolejnymi lotami na to pozwala.

Tani wynajem samochodów na Lotnisku Gatwick – porównaj ceny i zarezerwuj onlineWynajem samochodów Londyn Gatwick – przewodnik po Lotnisku Gatwick
Artykuły: Wynajem samochodów Londyn Gatwick – przewodnik po Lotnisku Gatwick
Tematy: , , , , ,
Ostatnia modyfikacja: Tuesday, April 25 2017

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz