Wynajem samochodów Ponta Delgada Lotnisko - Azory rent a car

Portugalski archipelag Azorów, położony na Atlantyku, cieszy się rosnącym zainteresowaniem turystów z Polski, zwłaszcza tych, którzy mieli już okazję zwiedzić Portugalie kontynentalną.

Znajdź tan wynajem samochodów na Lotnisku Ponta Delgada

Wielu z nich decyduje się na wynajem samochodu, aby swobodniej cieszyć się przepięknymi, dziewiczymi krajobrazami archipelagu. Znajdź w artykule poniżej podstawowe informacje na temat wynajmu samochodów na największej z wysp archipelagu Sao Miguel, a konkretnie, w porcie lotniczym Ponta Delgada.

Lotnisko Ponta Delgada – nazwane na cześć papieża
W 1991 roku, papież Jan Paweł II odwiedził Azory, lądując najpierw na Sao Miguel.

Na cześć tego wydarzenia i z okazji inauguracji nowego terminala 4 lata później, nazwę lotniska zmieniono na Międzynarodowy port lotniczy im. Jana Pawła II Ponta Delgada (Aeroporto de João Paulo II). Stało się ono dzięki temu jednym z 3 lotnisk w Europie oddających hołd Karolowi Wojtyle. Poza krakowskim lotniskiem Balice, jest on także patronem Lotniska Bari we Włoszech.

VW Polo

Wynajem samochodów Azory –  VW Polo, popularny model samochodu w wypożyczalniach na Lotnisku Ponta Delgada.

Port lotniczy Ponta Delgada (kod IATA: PDL) usytuowany jest na obrzeżach stolicy Sao Miguel, około 2 kilometrów od centrum Ponta Delgada, co sprawia, iż transfer pomiędzy miastem jest bardzo prosty i przystępny cenowo. Podróżni, którzy nie zdecydowali się na wynajem samochodu bezpośrednio po przylocie, do miasta udają się najczęściej taksówką. Ten środek transportu, z racji na przystępne ceny, sprawdza się zresztą również na całej wyspie.

Wynajem samochodów Ponta Delgada, Lotnisko
Dla turystów pragnących zwiedzić wszystkie zakątki wyspy Sao Miguel lepszym rozwiązaniem okaże się jednak wynajem samochodu.

Wyspa, największa w archipelagu, posiada powierzchnię ponad 770 km2; w najszerszym miejscu rozciąga się na około 65 km. O ile na mniejszych wyspach, wynajmując samochód na nawet jeden tylko dzień, po kilku godzinach już w zasadzie nie wiadomo, co z nim robić, takie rozmiary pozwolą na wykorzystanie wynajętego auta w pełni podczas okresu wynajmu, w zależności oczywiście od naszych zainteresowań. O ile niektórym posłuży on jedynie, jako sposób przemieszczania się pomiędzy poszczególnymi atrakcjami, rozsianymi po wyspie, inni docenią po prostu możliwość przejażdżki wśród urzekających krajobrazów. Zwłaszcza, że transport miejski na wyspie, poza stolicą, jest bardzo słabo rozbudowany.

Sao Miguel samochodem.

Wyświetl mapę ogólną Sao Miguel.

Droga łącząca lotnisko z Ponta Delgada, EN 1-1A, jest najlepszą główną trasą wyspy; rozciąga się w zasadzie wzdłuż całego jej wybrzeża.

Większość dróg na Sao Miguel posiada dobrą nawierzchnię, jednak liczne zakręty oraz wzniesienia nie sprzyjają jeździe z dużą prędkością. Także raczej zmienna pogoda, z częstym zachmurzeniem oraz niespodziewanymi opadami deszczu, sprawią, iż rzadko możliwa jest szybka jazda. Obowiązujące limity prędkości tylko w niewielu miejscach przekraczają 60 km/h.

Szczegółowa mapa drogowa Sao Miguel.

Wypożyczalnie samochodów Sao Miguel, Azory
Wraz z rosnącą liczbą turystów na Azorach, w ostatnich lata rozszerzyła się znacząco oferta wynajmu samochodów w najpopularniejszych punktach archipelagu.

Usługi rent a car na Lotnisku Ponta Delgada oferują, między innymi:

 • Alamo – wypożyczalnia będąca częścią Enterprise Group
 • AutAtlantis – mała, lokalna wypożyczalnia
 • Avis Rent A Car – współpracująca z lokalną marką Ilha Verde
 • Budget
 • Enterprise Rent A Car
 • Europcar (wraz ze swoją marką low-cost Keddy by Europcar)
 • Guerin – najbardziej znana portugalska wypożyczalnia, zakupiona ostatnio przez Enterprise
 • Hertz Azory
 • National
 • Sixt
 • Thrifty
 • Wayzor – jedna z nowszych marek na rynku rent a car Azory

Wszystkie z wyżej wspomnianych wypożyczalni posiadają przedstawicielstwa bezpośrednio na terenie terminala.

Dodatkowo, wynajem samochodów oferują także wypożyczalnie Goldcar, Interrent i Rhodium (wszystkie z nich należą do tego samego właściciela), których biura znajdują się poza terenem lotniska. Dostać się do nich można przy pomocy nieodpłatnego autobusu liniowego. Tania-wypozyczalnia-samochodow.pl nie poleca usług tych wypożyczalni (więcej poniżej).

Wynajem aut na Lotnisku Ponta Delgada możliwy jest również w wypożyczalniach Micauto i Autocunha, nieposiadających biur w terminalu, podstawiających jednak pojazdy na lotnisko, ku wygodzie klienta. Mają one często do zaoferowania atrakcyjne warunki wynajmu i przystępne ceny. W sezonie letnim, najtańsze samochodu do wynajęcia na Lotnisku Ponta Delgada dostępne są zazwyczaj od około PLN600 za tydzień, pod warunkiem, iż rezerwacja wykonana została z wyprzedzeniem.

Silną pozycję na rynku rent a car na Azorach zajmuje lokalna wypożyczalnia Ilha Verde (po polsku Zielona Wyspa). Znana z nowoczesnej, rozbudowanej floty i przystępnych cen, stawiać musi ona czoła coraz silniejsze konkurencji.

Najlepszą gwarancją na znalezienie konkurencyjnych ceny w wynajmie aut na Azorach jest dokonanie rezerwacji z jak największym wyprzedzeniem.

Wynajem samochodów Azory – zalecenia, ubezpieczenie i ograniczenia przebiegu
Wszystkie oferty wynajmu aut dostępne poprzez Tania-wypozyczalnia-samochodow.pl zawierają w cenie wynajmu niezbędne ubezpieczenia. Wykupienie rozszerzonego pakietu jest całkowicie opcjonalne.

Decydują się na nie klienci, pragnący zabezpieczyć wkład własny w razie wypadku, lub kradzieży. Na Azorach waha się on zazwyczaj pomiędzy €600 i €1200. Najwyższe stawki osiąga on w ofertach wypożyczalni Goldcar.

Warto wiedzieć, rozważając opcję rozszerzenia ubezpieczenia, iż na Azorach, kradzież samochodów jest jedynie marginalnym zjawiskiem. Rzadko zdarzają się również włamania do samochodów. Zaleca się jednak, oczywiście, niezostawianie widocznego bagażu, ani przedmiotów wartościowych w zaparkowanych autach.

Wynajmujący, którzy wolą jednak nie martwic się o utratę depozytu w przypadku jakiejkolwiek szkody, mają do wyboru wiele produktów ubezpieczeniowych oferowanych przez wypożyczalnie. Zwrot ‘oferowanych’ traktowany jest jednak przez niektóre dość umownie; znane są one często z nachalnej sprzedaży tych, zazwyczaj dość drogich ubezpieczeń, prób przestraszenia klienta wizjami potencjalnych nieszczęść, jakie podczas wynajmu mogą mu się przydarzyć, czy wręcz odmawiania wydania mu pojazdu, jeśli nie zakupi opcjonalnego ubezpieczenia. Z takich praktyk znane są zwłaszcza wspomniane wypożyczalnie Goldcar / Rhodium, ‘oferujące’ drogie – często droższe, niż sam wynajem – ubezpieczenie Super Cover Relax.

Klienci w każdej wypożyczalni na świecie, nie tylko na Azorach, pamiętać powinni, iż nigdy nie mają obowiązku zakupienia dodatkowych ubezpieczeń; jest to wyłącznie ich decyzja.

Wygodnym i przystępnym cenowo rozwiązaniem na zabezpieczenie depozytu jest ubezpieczenie AXA, dostępne przy każdej rezerwacji poprzez Tania-wypozyczalnia-samochodow.pl. Oprócz przystępnej ceny, oferuje one również szeroki zakres pokrywanych szkód oraz wysokie limity odszkodowania. Pamiętać należy jednak, iż jest to ubezpieczenie refundacyjne, pozwalające na odzyskanie kwot pobranych z kaucji ‘po fakcie’. Nie zwalnia jednak z obowiązku zostawienia kaucji przy odbiorze auta.

Czytaj również: Wynajem samochodu bez wkładu własnego – jak działa ubezpieczenie AXA? 

Jeśli chodzi o przebieg, żadna z wypożyczalni samochodów na Lotnisku Ponta Delgada nie stosuje w tej kwestii ograniczeń. Nielimitowany przebieg wliczony jest cenę wynajmu.

Kaucja, zazwyczaj w wysokości zbliżonej do kwoty wkładu własnego, pobierana jest (w formie blokady na karcie) przez wszystkie wypożyczalnie. Stąd konieczność przedstawienia karty kredytowej na nazwisko kierowcy oraz o wystarczającym limicie w chwili odbioru pojazdu. Nie ma możliwości zostawienia kaucji w gotówce.

Ford Focus Kombi

Ford Focus kombi, popularny samochód rodzinny.

Goldcar, Rhodium, Interrent na Ponta Delgada – unikaj!
O ile każda wypożyczalnia na rynku posiada wady i zalety, a ocena jakości jej usług jest dosyć subiektywna i zależy od indywidualnych doświadczeń każdego użytkownika, zdecydowanie odradzamy korzystanie z usług wspomnianych już wypożyczalni Goldcar, Rhodium i Interrent. Jak wynika z relacji wielu klientów, atrakcyjne, na pierwszy rzut oka, ceny, które oferują, często rosną w zastraszającym tempie bezpośrednio przy odbiorze, kiedy to okazuje się, że w dopłacić należy np. za paliwo, opłata za fotelik dla dziecka jest nieporównywalnie większa, niż u konkurencji, pracownik wypożyczalni za wszelką cenę stara się nam sprzedać drogie ubezpieczenie, gdy zaś odmówimy, kaucja zablokowana na karcie jest szokująco wysoka. Aby uniknąć takich sytuacji, zawsze dokładnie zapoznaj się z warunkami wynajmu, wybierając ofertę, w której są one najbardziej przejrzyste.

Wielu klientów skarżyło się także na problemy z odzyskaniem kaucji, jako że wypożyczalnia dopatrywała się rys na karoserii, lub innych szkód, np. kilka dni po zwrocie pojazdu, o których to istnieniu klient nie miał pojęcia.

Warto jest zastanowić się, czy możliwość zaoszczędzenia 20 czy 30 euro na wynajmie warta jest niepotrzebnego stresu i niespodziewanego wydatku, kiedy nie wszystko pójdzie po naszej myśli.

Wynajem aut Sao Miguel – jaki samochód wybrać?
Duże samochody do wynajęcia na Lotnisku Ponta Delgada są zazwyczaj dosyc drogie.

Wynajmując 9 osobowego minibusa na Sao Miguel (zazwyczaj będzie to Opel Vivaro, Volkswagen Transporter, Ford Transit, lub Renault Trafic) w sezonie letnim, liczyć należy się z wydatkiem około PLN 2500 za tydzień. Niewiele zaoszczędzimy też decydując się na mniejszy, 7 osobowy samochód, jak na przykład VW Sharan, lub Ford S-Max/Galaxy.

Także pojazdy typu SUV, których ceny wszędzie indziej spadają gwałtownie, na Azorach nie zaliczają się do tanich.

Najkorzystniejszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o stosunek ceny do jakości, jest wynajem samochodu w klasie ekonomicznej. Flota rent a car na Azorach jest dosyć dobrze wyposażona w ostatnie modele VW Polo, Forda Fiesty, Peugeota 208 czy Renault Clio.  Even the compact SUV segment of cars like the 5-seater Nissan Qashqai can be quite expensive. Jeśli zależy nam na dużym bagażniku, opcją jest Ford Focus kombi.

Opel Vivaro

9 osobowy minibus, Opel Vivaro.

Loty do Ponta Delgada
Lotnisko wyspy Sao Miguel obsługuje ograniczony wybór połączeń europejskich, w tym z Londynu, Frankfurtu i Amsterdamu. Dla podróżnych z Polski, najlepszym rozwiązaniem jest jednak połączenie przez Lizbonę lub Porto. Loty na tych trasach oferuje zarówno portugalski przewoźnik narodowy TAP, jak i niskokosztowy Ryanair oraz linie Azores Airlines.

Ciekawostką jest, iż Lotnisko Ponta Delgada oferuje niespodziewanie duży wybór, jak na tak małych rozmiarów port, połączeń transatlantyckich, w tym do Bostonu, Providence, Montrealu i Toronto. Duże zapotrzebowanie na loty na tych trasach wynika z faktu iż zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Kanadzie istnieją duże skupiska emigracji portugalskiej wywodzącej się właśnie z bardzo biednych w przeszłości Azorów.

Lokalny przewoźnik SATA Air łączy Sao Miguel z innymi wyspami archipelagu w tym: Flores, Graciosa, Horta, Pico, Terceira i Santa Maria.

Sao Miguel - atrakcje turystyczne
Warto jest skorzystać ze swobody jaka oferuje wynajem samochodu na wyspie Sao Miguel i zwiedzić wszystkie jej zakątki we własnym tempie i według kryteriów wlasnych zainteresowań.

Zobacz jakie krajobrazy oczekują na turystów na Sao Miguel.

Oprócz stolicy wyspy, Ponta Delgada, na zainteresowanie zasługują również:

 • Jezioro Sete Cidades (Siedem Miast)
 • Kompleks wulkaniczny Furnas
 • Punkt widokowy Escavaldo (Miradouro do Escavaldo)
 • Jezioro i punkt widokowy Lagoa do Fogo
 • Gorace zródła Caldeiras da Ribeira Grande
 • Rezerwat Caldeira Velha
 • Plantacja ananasów Arrunda Açores
 • Plantacja herbaty Gorreana

Wyświetl mapę turystyczna Sao Miguel (kliknij, aby powiększyc)

Znajdź wiele praktycznych informacji na temat Sao Miguel w oficjalnym przewodniku po Azorach.Wynajem samochodów Ponta Delgada Lotnisko - Azory rent a car
Artykuły: Wynajem samochodów Ponta Delgada Lotnisko - Azory rent a car
Tematy: , , ,
Ostatnia modyfikacja: Wednesday, June 09 2021

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz