Wynajem samochodu Mediolan Lotnisko – porównaj oferty rent-a-car Malpensa, Linate i Bergamo

Mediolan jest jedną z najpopularniejszych destynacji we Włoszech.

Oprócz szerokiego wachlarza atrakcji turystycznych, stolica Lombardii przyciąga odwiedzających z wielu innych powodów: Milano jest dynamicznie rozwijającym się ośrodkiem ekonomicznym we Włoszech, stolicą światowej mody, a także siedzibą dwóch znanych klubów piłkarskich, A.C. Milan i F.C Internazional Milano, czyli, Inter Milan.

Krajobrazy Mediolanu.

Zobacz mapę Lombardii.

Drugie pod względem ilości mieszkańców miasto we Włoszech, Mediolan, usytuowane jest w jednej z najlepiej skomunikowanych części Europy. Doskonale rozwinięta jest sieć kolejowa i drogowa miasta. Jeśli chodzi zaś o połączenia powietrzne, Mediolan obsługiwany jest przez aż trzy lotniska międzynarodowe: Mediolan-Malpensa, Mediolan-Linate oraz Lotnisko Bergamo (Orio al Serio).

Podróżni pragnący przemieszczać się dalej samochodem do wynajęcia skorzystać mogą we wszystkich z portów lotniczych Mediolanu z bogatej oferty usług wynajmu samochodów.

Mapa lotnisk Milanu

Lokalizacja lotnisk Mediolanu

Mediolan Malpensa (MXP)
Główne lotnisko Mediolanu, Port Lotniczy Malpensa, lub Milano Malpensa (MPX) usytuowane jest w odległości około 48 km na północny zachód od centrum Mediolanu.

Mapa położenia Lotniska Malpensa.

Malpensa, jedno z najstarszych włoskich lotnisk, jest równocześnie drugim, pod względem ilości obsługiwanych pasażerów portów lotniczych we Włoszech, oferując szeroką gamę połączeń europejskich, jak i interkontynentalnych. Pomimo, iż segment lotnictwa low-cost nie jest najbardziej rozwinięty na tym mediolańskim lotnisku, przewoźnik Easyjet odgrywa tu coraz większą rolę, doczekawszy się własnego terminalu (Terminal 2, lub ‘Terminal Easyjet’).

Loty z Polski do Mediolanu Malpensa dostępne są w ofercie Polskich Linii Lotniczych LOT, z wylotami z Warszawy (Okęcie), a wkrótce również także u przewoźnika low-cost Wizzair z Krakowa.

Wynajem samochodów Mediolan Malpensa – rezerwuj przez internet
Podróżni przybywający n lotnisko Malpensa, mają do swojej dyspozycji szeroki wybór wypożyczalni samochodów w tym: Sixt, Thrifty, Europcar, Avis Rent A Car, Budget, Hertz, Locauto Rent, Autovia, Noleggiare, Flizzr, Optimorent, Ecovia, Sicily by Car, Joyrent, Global Rent A Car i Maggiore Autonoleggio.

Aby szybko i szczegółowo porównać ofertę wynajmu samochodów z wielu wypożyczalni jednocześnie, warto skorzystać jest z internetowych wyszukiwarek, jak na przykład Cartrawler. Pozwolą one nie tylko sprawdzić ceny u głównych dostawców usług rent-a-car, ale również ułatwią dokonanie rezerwacji.

Porównaj ceny wynajmu samochodów na Lotnisku Mediolan Malpensa

Rezerwuj z wyprzedzeniem, aby uzyskać jak najkorzystniejsze warunki wynajmu i najniższe ceny, zwłaszcza gdy się na wynajem aut z najpopularniejszych klas.

Do najczęściej wynajmowanych pojazdów w Mediolanie zaliczają się auta klasy średniej, pozwalające na wygodną podróż dla 4-5 osób wraz z bagażem. W klasie tej, określanej najczęściej mianem klasy kompaktowej, lub klasy C, znajdują się modele takie jak5-drzwiowy VW Golf, Ford Focus, Opel Astra, Renault Megane oraz włoskie Fiat Brava i Alfa Romeo Giulietta, choć te wcale nie dominują we flocie rent-a-car w Mediolanie.

VW Golf

VW Golf, sztandarowy model w klasie kompaktowej.

Dojazd z Lotniska Malpensa do Mediolanu
Lotnisko Malpensa jest bardzo dobrze skomunikowane z centrum Mediolanu. Mając do dyspozycji wynajęty samochód najłatwiej jest dostać się do miasta autostradą A8, która łączy się z obwodnicą Mediolanu. Przy normalnych warunkach ruchu drogowego przejazd zajmuje około 30 minut, jednak w godzinach szczytu i przy dużym nasileniu robót drogowych, czas ten wydłużyć się może nawet do godziny.

Podróżni nie decydujący się na wynajem samochodu na Lotnisku Malpensa, skorzystać mogą z innych opcji transportowych, w tym:

Malpensa Express do Mediolanu
Kursujący regularnie pomiędzy lotniskiem a centrum miasta pociąg Malpensa Express jest jednym z najwygodniejszych (i najtańszych) środków transportu na tej trasie. Czas podróży wynosi około 50 minut a ceny biletów zaczynają się już od 14 euro za przejazd w jedną stronę. Dla większych grup/rodzin dostępne są zniżki. Znajdź więcej informacji i zarezerwuj bilety na oficjalnej stronie Malpensa Express. W Mediolanie, pociąg Malpensa Express zatrzymuje się na stacjach Cadorna i Milano Centrale.

Shuttle Malpensa
Wiele firm transportowych oferuje transfery z Lotniska Malpensa do centrum miasta, w cenach zbliżonych do przejazdu Malpensa Express. Postoje busów (shuttle) znaleźć można bez problemu przed terminalem, a stoiska operatorów wyeksponowane są w hali przylotów. Uprzednie rezerwacje nie są wymagane, mogą jednak pozwolić zaoszczędzić nieco na tej usłudze. Tutaj – przykład firmy oferującej transfery Malpensa – Mediolan.

Malpensa – Mediolan taxi
Przejazd taksówką pomiędzy Lotniskiem Malpensa a Mediolanem jest dobrym rozwiązaniem, jeśli rachunek podzielić można między dwie lub więcej osób, jako że stała stawka za przejazd taksówką na tej trasie to 90 euro.

Wynajmij Fiata 500 we Włoszech
Pomimo niewielkich rozmiarów, Fiat 500 (produkowany, nota bene, w Polsce) cieszy się we Włoszech dużą popularnością, jako samochód do wynajęcia. Warto pamiętać jednak, iż ten ikoniczny już, choć istniejący na rynku dopiero od 2008 roku, model jest wygodnym rozwiązaniem dla jedynie dwóch osób podróżujących z wakacyjnym bagażem. Pojemność bagażnika Fiata 500 (podstawowej wersji) wynosi jedynie 185 litrów, co oznacza, iż część bagażu i tak trzeba przewozić na tylnym siedzeniu.

Fiat 500

Fiat 500C Kabriolet – często wynajmowany we Włoszech w sezonie letnim.

Okolice Lotniska Malpensa
Oprócz samego Mediolanu, kilka jeszcze miejsc w pobliżu Lotniska Malpensa może okazać się interesującymi dla lądujących tu turystów. Turyn, przykładowo, leży w odległości około 130 km od Malpensa: dojechać do niego można w około 1.5 h. Znacznie bliżej, w odległości około 50 km (40 min drogi samochodem) znajduje się jezioro Como, słynące z niezwykle malowniczych krajobrazów, i unikalnej lokalizacji u podnóża Alp. Eleganckie wille nad brzegiem jeziora w miasteczkach Belaggio, Varenna, Lecco i Como to ulubione rezydencje wielu sławnych I zamożnych osobistości, w tym Richarda Bransona, Madonny, czy Georga Clooneya. Zobacz mapę jeziora Como.

Lotnisko Mediolan Linate (LIN) – blisko centrum miasta
Ze wszystkich portów lotniczych obsługujących Mediolan, Lotnisko Linate (LIN) znajduje się najbliżej centrum miasta. Oficjalnie znane pod nazwą Aeroporto di Milano Linate "Enrico Forlanini", Lotnisko Linate usytuowane jest około 7 km na zachód od Mediolanu.

Zobacz mapę lokalizacji Lotniska Linate w Mediolanie

Dojazd z Lotniska Linate do centrum Mediolanu
Transport z ‘miejskiego’ lotniska Linate do centrum Mediolanu nie nastręcza większych trudności. Pasażerowie przybywający na te lotnisko skorzystać mogą z połączeń autobusowych, taksówek i prywatnych transferów.

Autobus miejski #73 z Linate do Piazza Santa Babila w centrum Mediolanu jest najtańszym rozwiązaniem. Ceny biletów zaczynają się już od €1,5 od osoby. Autobusy kursują, co 10 minut, ale zatrzymują się wielokrotnie zanim dotrą do przystanku docelowego. O wiele szybszy jest autobus specjalnej linii, zmierzający z lotniska do Dworca Centralnego w Mediolanie, z jednym tylko przystankiem po drodze. W tym przypadku czas podróży wynosi około 30 minut, a cena biletu to €5.

Transfery prywatne z Linate do centrum miasta są zdecydowanie droższe, około €45 za mała grupę (do trzech osób). Za taksówkę na tej samej trasie (Linate – Mediolan) zapłacimy około €15-20.

Wynajem samochodu Linate – jak dojechać z Lotniska Linate do Mediolanu
Na Lotnisku Linate swoje usługi oferuje większość powszechnie znanych wypożyczalni samochodów, w tym: Avis Autonoleggio, Budget, Hertz, Sixt, Europcar, Thrifty oraz włoska Maggiore. Nie zabrakło tu też innych popularnych wypożyczalni we Włoszech, jak Ecovia, B-Rent, Noleggiare, Sicily by Car, Leasys, czy Autovia.

Dojazd z lotniska Linate do centrum miasta jest dosyć prosty, a drogi dobrze oznakowane. Kierować się należy drogą Viale Enrico Forlanini/Viale Corsica, prowadzącą bezpośrednio do obwodnicy Mediolanu. 

Przy normalnym natężeniu ruchu drogowego, na przejazd między Lotniskiem Linate a centrum Mediolanu przeznaczyć trzeba około 15-20 minut.

Z Linate łatwo dostać się można również do autostrady A4, która wiedzie do północnej Lombardii, a także do autostrady A1, prowadzącej do, między innymi, Piacenza, Parmy, Modeny i Bolonii, na północny-wschód od Mediolanu.

Wskazówka: wynajmij większy samochód (kombi) za rozsądną cenę
Planując wakacje samochodem we Włoszech warto rozważyć jest wynajem większego samochodu, na przykład kombi, zwłaszcza jeśli podróżować nim będą 4-5 osób wraz z bagażem.

Auta typu Opel Astra Kombi, Renault Megane Kombi, lub Peugeot 308 Kombi wynająć w Mediolanie można w cenach umiarkowanych w stosunku do komforty podróży, jaki oferują. Większe grupy podróżnych skorzystać mogą z oferty wynajmu minivanów w wersji 5+2 lub pełnowymiarowych  7-osobowych MPV.

Ford Focus Kombi

Ford Focus Kombi – często dostępny w przystępnych cenach we Włoszech.

Transport Malpensa-Linate – tani wynajem w jedną stronę
Wynajem samochodu w jedną stronę, czyli zwrot w miejscu innym, niż miejsce odbioru, zainteresować podróżnych przesiadających się w Mediolanie i korzystających z dwóch innych lotnisk.

O ile transfer pomiędzy lotniskami Malpensa i Linate jest możliwy w miarę niedrogi sposób przy wykorzystaniu różnych środków transport miejskiego, jest to zazwyczaj dosyć kłopotliwe rozwiązanie, zwłaszcza, gdy podróżujemy z dużą ilością bagażu. Przejazd taksówką na tej samej trasie, chociaż wygodny, okazuje się często bardzo kosztowny – około 100 euro.

Jeśli czas pomiędzy lotami na to pozwala, rozważyć można wynajem samochodu lotnisku, na które przylecieliśmy i zwrot w porcie lotniczym, z którego wylatujemy. Pomimo, iż wynajem auta w jedną stronę (ze zwrotem w innej lokalizacji) wiąże się z dodatkowymi opłatami, często rozwiązanie takie jest zdecydowanie korzystniejsze finansowo od korzystania z taksówki.

Ceny wynajmu krótkoterminowego (na przykład kilku godzinnego) na mediolańskich lotniskach są szczególnie konkurencyjne poza szczytem sezonu turystycznego. Nierzadko spotykane są oferty w cenie około 80 pln za wynajem małego samochodu miejskiego, typu Fiat Panda, lub podobny, do odebrania na Lotnisku Malpensa i zwrotu na Lotnisku Linate, lub vice versa.

Zobacz mapę głównych połączeń drogowych pomiędzy lotniskami Malpensa i Linate

Lotnisko Bergamo Orio Al Serio Airport  (BGY) – tanie loty do Mediolanu
Znane pod oficjalną nazwą Aeroporto di Bergamo Orio al Serio, lub Il Caravaggio International Airport, Lotnisko Bergamo usytuowane jest około 50 km na północny wschód od Mediolanu.

Zobacz mapę lokalizacji Lotniska Bergamo

Port lotniczy w Bergamo cieszy się dużą popularnością dzięki szerokiej ofercie połączeń low-cost Ryanair i Wizzair. Z Polski tanie loty do Mediolanu-Bergamo dostępne są z wylotami z Gdańska, Katowic, Krakowa, Poznania, Modlina i Wrocławia, liniami Ryanair, oraz z Warszawy Chopin, Gdańska i Katowic, liniami Wizzair.

Transport z Bergamo do Mediolanu
W zależności od możliwości naszego budżetu skorzystać możemy z kilku opcji transportowych, aby dostać się z Lotniska Bergamo do centrum Mediolanu. Połączenia autobusowe są zdecydowanie najtańsze, ich ceny wahają się pomiędzy 5 i 10 euro od osoby, a busy kursują z częstotliwością, co 20 minut w szczycie sezonu. Biletów nie można kupić w autobusie, są za to dostępne w kiosku na terenie hali przylotów lotniska.

Kolejnym stosunkowo tanim, choć pewnie nie najwygodniejszym rozwiązaniem jest połączenie kolejowe do stacji Milano Centrale. Wymaga jednak ono uprzedniego dostania się z lotniska do stacji kolejowej Bergamo.

Taksówka z Bergamo do centrum Mediolanu oznacza wydatek ponad 80 euro.

Wynajem samochodów Lotnisko Bergamo – dojazd do Mediolanu
Podróżni decydujący się wynająć samochód na Lotniiku Bergamo nie powinni mieć problemów z dojazdem do Mediolanu.

Lotnisko usytuowane jest przy autostradzie A4, która okrąża Mediolan od strony północnej. Jeśli A4 nie jest zakorkowana, co niestety zdarza się dość często, potrzeba około 45 minut na pokonanie trasy Bergamo-Mediolan.

Na lotnisku – w terminalu oraz w bezpośrednim sąsiedztwie portu – swoje usługi oferuje większość popularnych wypożyczalni, w tym znane marki rent a car, jak Avis, Budget, Europcar, Hertz, Sixt, Dollar i Thrifty, jak i włoskie Autovia, Noleggiare, Ecovia, Sicily by Car i Maggiore.

Porównaj ceny wynajmu w wiodących wypożyczalniach na Lotnisku Bergamo w Mediolanie

Bergamo atrakcje turystyczne
Mając do dyspozycji samochód wynajęty na Lotnisku w Bergamo, odwiedzić można kilka interesujących miejsc w okolicy, przed udaniem się do Mediolanu (jeśli tam właśnie zmierzamy docelowo).

Bergamo jest drugim najczęściej odwiedzanym miastem Lombardii, po Mediolanie i nie bez powodu: w mieście tym, zwłaszcza jego starszej części, średniowecznym ‘Górnym Mieście’ ( Città Alta) znajduje się wiele interesujących zabytków. Godna zainteresowania jest też 19 wieczna zabudowa ‘Dolnego Miasta’ ( Città Bassa). Obie części miasta połączone są również zabytkową kolejką linową. Mapa Bergamo z zaznaczonymi parkingami.

Poniżej przybliżone odległości drogowe z Bergamo do innych interesujących miejsc turystycznych:

  • odległość Lotnisko Bergamo - miasto: 5 km
  • odległość Bergamo - Brescia: 48 km
  • odległość Bergamo - Lecco: 40 km
  • odległość Bergamo -  Lodi: 58 km
  • odległość  Bergamo - Jezioro Como: 62 km
  • odległość Bergamo - Jezioro Garda: 78 km

Na narty we Włoszech: Turyn i Werona - tania alternatywa dla lotnisk Mediolanu
Dla wielu amatorów sportów zimowych to właśnie przez Mediolan wiedzie często droga do ośrodków narciarskich w Alpach nie tylko włoskich, ale również szwajcarskich i francuskich. Livigno, Cervinia, czy Val di Sole to tylko niektóre z włoskich kurortów zimowych, do których łatwo dostać się można z każdego z mediolańskich lotnisk.

Mając świadomość dużej popularności włoskich Alp, jak również samego Turynu i Werony wśród podróżnych z Polski, przewoźnik nisko-kosztowy Wizzair wprowadził do swoje oferty połączenia do obydwu miast z Krakowa i Warszawy Chopin.

Znajdź wiele przydatnych informacji na temat podróży do Mediolanu na oficjalnym portalu turystycznym.Wynajem samochodu Mediolan Lotnisko – porównaj oferty rent-a-car Malpensa, Linate i Bergamo
Artykuły: Wynajem samochodu Mediolan Lotnisko – porównaj oferty rent-a-car Malpensa, Linate i Bergamo
Tematy: , , , , , , ,
Ostatnia modyfikacja: Tuesday, June 29 2021

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz