Wypożycz samochód na Lotnisku Billund blisko Legoland Dania

Porównaj ceny wynajmu samochodów na Lotnisku Billund

Port Lotniczy Billund (BLL) pomimo swej lokalizacji w słabo zaludnionym obszarze Półwyspu Jutlandzkiego, jest drugim pod względem liczby obsługiwanych pasażerów lotniskiem Danii. Wyprzedza go jedynie główne lotnisko Danii, Kopenhaga-Kastrup.

Billund Airport
Lotnisko Billung - edycja specjalna kultowych klocków.

Krótka historia Lotniska Billund
Małe miasteczko Billund zasłynęło na świecie dzięki parkowi rozrywki Legoland, zainspirowanemu słynnymi klockami LEGO. To w Billund właśnie powstała, w 1934 roku, z inicjatywy Ole Kirk Christiansena, marka LEGO, i tu również rozpoczęto się, nieco później, produkcję klocków ukochanych przez zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Klocki LEGO, w formie, w jakiej znamy je dziś, wymyślone w późnych latach 50-siątych, okazały się, niemal od razu, prawdziwym strzałem w dziesiątkę, szybko zyskując sobie popularność również poza granicami Danii.

Nie jest przesadą stwierdzenie, iż to klockom LEGO zawdzięcza swoje istnienie również Lotnisko w Billund.

Następca założyciela marki, Godtfred Kirk Christiansen, zbudował mianowicie 800 metrowej długości pas startowy oraz prosty hangar tuż przy swojej fabryce w 1961. Na tym jednak nie skończyły się ambicje przedsiębiorczego producenta zabawek. W 1964 roku udało mu się ostatecznie przekonać lokalnych polityków i inwestorów z okolicznych gmin, iż publiczny port lotniczy znacznie przyczyniłby się do rozwoju miasta. 1 listopada 1964 roku Lotnisko Billund przyjęło pierwszych pasażerów.

Legoland Dania w pobliżu Lotniska Billund
Zaledwie 4 lata po inauguracji Portu Lotniczego Billund, swoje podwoje otworzył park rozrywki Legoland, usytuowany po sąsiedzku, tuż przy lotnisku.

Park Legoland Billund, tak jak klocki, którymi jest inspirowany, okazał się wielkim sukcesem i od niemal pół wieku pozostaje największą atrakcją turystyczną Danii, pomimo zmiany właściciela. W 2004, w ramach planu restrukturyzacji popadłej w tarapaty finansowe firmy, Legoland Billund, jak i parki siostrzane Legoland California Carlsbad, Legoland Windsor Wielka Brytania, Legoland Günzburg Niemcy oraz Legoland Floryda USA (największy na świecie) zostały sprzedane angielskiej grupie Merlin Entertainments, która jest również właścicielem innych popularnych atrakcji w Wielkiej Brytanii, między innymi London Eye, Alton Towers i Thorpe Park w Londynie.

Nowy właściciel nie tylko tchnął nowe życie w najstarszy, ze wszystkich parków Legoland, ale również wzmocnił pozycję marki na świecie: oprócz inauguracji nowego parku w Malezji, planowane jest również otwarcie parków Lego w Japonii i Dubaju.

Obejrzyj mapę parku Legoland Billund (adres Normarksvej, 7190 Billund, Dania).

Godziny otwarcia Legoland Billund sprawdzić można na oficjalnej stronie parku - link.

Legoland Billund

Tani wynajem aut Lotnisko Billund – porównaj oferty rent-a-car Billund
Port Lotniczy Billund radzi sobie doskonale: w ciągu ostatniej dekady ruch pasażerski wzmógł się o 60%, a terminal lotniska poddany został rozbudowie. Ulepszona została również infrastruktura drogowa wokół lotniska, jak również na trasach z Billund do większych miast Danii.

Podróżni, przybywający do Billund tylko po to, aby odwiedzić Legoland, dostaną się do parku rozrywki, oraz do miejsca zakwaterowania bez większego problemu, gdyż odległości do pokonania są w tym przypadku znikome, a sam park zadbał o dobre skomunikowanie zarówno z centrum miasta, jak i z okolicznymi hotelami. Wynajem samochodu wart jest jednak rozważenia, jeśli planujemy dalsze zwiedzanie Jutlandii.

Usługi wynajmu samochodów cieszą się duża popularnością na Lotnisku w Billund, obsługiwanym przez wiodące międzynarodowe wypożyczalnie samochodów, w tym: Budget, Europcar, Hertz, Sixt, Enterprise i Avis Rent A Car.

Wypożyczalnie samochodów Billund Lotnisko
Biura wypożyczalni samochodów na Lotnisku Billund. © Foto: www.tania-wypozyczalnia-samochodow.pl

Na Lotnisku Billund ceny najtańszych samochodów do wynajęcia w klasie mini (Toyota Aygo, VW Up, lub podobne) zaczynają się zazwyczaj od około 80 złotych za dzień przy wynajmie na okres jednego tygodnia. Im krótszy jest czas wynajmu, tym wyższa jest stawka za jeden dzień.

Różnica w cenie pomiędzy klasą mini (małe auta miejskie) a nieco bardziej komfortową, 5-osobową klasą ekonomiczną jest zazwyczaj nieznaczna, dlatego więc zawsze gdy podróżują więcej niż 2 osoby, zwłaszcza na dłuższych dystansach, warto jest rozważyć wynajem większego samochodu, np. Forda Fiesty, VW Polo, lub Renault Clio.

Flota Hertz na Lotnisku Billund
Renault Clio we flocie Hertz na Lotnisku Billund© Foto: www.tania-wypozyczalnia-samochodow.pl

Porównaj oferty rent-a-car Billund Lotnisko, Dania

Billund jako baza do zwiedzania Danii – odległości z Billund
Z punktu widzenia położenia geograficznego, Billund jest idealną bazą wypadową do zwiedzania Półwyspu Jutlandzkiego, jako że znajduje się niemal w jego centrum. D wielu z większych miast Jutlandii w tym Aarhus, Esbjerg, Ribe, Herning, Horsens, Vejle, czy Fredericia, dojechać można z Billund w około godzinę. Trzy ostanie z wspomnianych miast, oraz miejscowości usytuowane pomiędzy nimi, to jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się rejonów przemysłowych Danii.

Drugie, co do wielkości duńskie miasto i jednocześnie stolica Jutlandii, Aarhus, położone jest około 95 kilometrów na północny wschód. Posiada ono własne lotnisko międzynarodowe Aarhus-Tirstrup (AAR).

Odległości drogowe z Billund
Dania posiada dobrze rozwinięty system transportu publicznego. Liczyć się należy jednak z faktem, iż jest on stosunkowo drogi. Jeśli chodzi o ceny taksówek, zaliczają się one do najdroższych w świecie. Gdyby przyszło nam do głowy wyprawić się taksówką z Billund na przykład do historycznego miasteczka Ribe, pokonanie blisko 60 kilometrowej odległości oznaczać może wydatek rzędu ponad 500 złotych, w jedna stronę... Dla podróżnych decydujących się na wynajem samochodu na Lotnisku Billund, przydatne mogą okazać się przytoczone poniżej przybliżone odległości drogowe do innych miast w Danii:

 • odległość Lotnisko Billund – Kopenhaga: 390 km
 • odległość Lotnisko Billund – Aarhus: 95 km
 • odległość Lotnisko Billund – Odense: 230 km
 • odległość Lotnisko Billund – Aalborg: 170 km
 • odległość Lotnisko Billund – Esbjerg: 59 km
 • odległość Lotnisko Billund – Kolding: 42 km
 • odległość Lotnisko Billund – Vejle: 29 km
 • odległość Lotnisko Billund – Federicia: 52 km
 • odległość Lotnisko Billund – Roskilde: 356 km
 • odległość Lotnisko Billund – Herning: 55 km
 • odległość Lotnisko Billund – Flensburg (Niemcy): 182 km

Loty z Polski do Billund
Połączenia bezpośrednie z Polski do Billund znajdują się w ofercie LOT, z Lotniska Warszawa-Chopin oraz niskokosztowych przewoźników Ryanair, z Poznania, i Wizzair z Gdańska i Warszawy-Chopin.Wypożycz samochód na Lotnisku Billund blisko Legoland Dania
Artykuły: Wypożycz samochód na Lotnisku Billund blisko Legoland Dania
Tematy: , , , , ,
Ostatnia modyfikacja: Thursday, August 02 2018

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz