Mandat w Grecji - kary za przekroczenie prędkości i inne wykroczenia drogowe w Grecji

Grecja, zajmująca dosyć niską pozycję w rankingach bezpieczeństwa drogowego w Europie, od dłuższego czasu już podejmuje starania mające na celu ograniczenie liczny wypadków drogowych.

Porównaj ceny wynajmu samochodów w Grecji online

Wraz z podniesieniem liczby patroli policji drogowej, grecki ustawodawca zaostrzył kary za najczęstsze wykroczenia drogowe.

Jazda samochodem w Grecji dostarczyć może niezapomnianych wrażeń. Powżej, wycieczka drugorzędnymi drogami w centralnej Grecji.

Dla turystów w Grecji, nieznajomość przepisów kodeksu drogowego nie jest usprawiedliwieniem i wielu z nich jest często nieprzyjemnie zaskoczonych ilością mandatów, które kumulując się, urastają do pokaźnych kwot, nawet po najkrótszych greckich wakacjach.

Grecja - mandat za przekroczenie prędkości
Grecka policja drogowa traktuje dość surowo najmniejsze nawet przekroczenia prędkości.  Wysokość mandatu za nieprzestrzeganie ograniczeń prędkości w Grecji waha się pomiędzy 40 i 350 euro.

Najniższej wysokości kary pieniężne otrzymać można już za niewielkie przekroczenie prędkości, do 20 km/h. Gdy poruszamy się z prędkością 20 km/h powyżej limitu, mandat wynieść może od 40 do nawet 100 euro. Przekraczając dopuszczalną prędkość o 30 km/h narażamy się na grzywnę do 350 euro i zatrzymanie prawa jazdy na okres 60 dni, a w skarjnych przypadkach, a także areszt.

Kary za powszechne wykroczenia drogowe w Grecji
Greccy kierowcy znani są z dość swobodnego interpretowania przepisów drogowych. Turyści w Grecji mają często tendencję do naśladowania takiej postawy, co nie zawsze kończy się dobrze.

Grecki kodeks drogowy przewiduje wysokie kary za przewinienia, które mogą narazić bezpieczeństwo użytkowników ruchu drogowego, przykładowo:

  • Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub innych substancji odurzających podlega w Grecji grzywnie od 200 do 1200 euro. Wielokrotne stwierdzone prowadzenie po spożyciu alkoholu zakończyć się może mandatem w wysokości 2000 euro, utratą prawa jazdy, a nawet aresztowaniem.
  • Niezatrzymanie się przed znakiem STOP oraz przejazd na czerwonym świetle w Grecji podlega grzywnie w wysokości 700 euro i utracie prawa jazdy na okres 20 dni.
  • Takiej samej wysokości grzywna (700 euro) stosowana jest za ściganie się z innym pojazdem, cofanie na autostradzie, nieprawidłowy przejazd przez tory kolejowe lub inne niebezpieczne zachowanie.

Mandat za niezapięte pasy bezpieczeństwa w Grecji
Prowadząc samochód w Grecji, warto pamiętać jest, iż grzywna za nie zapięcie pasów bezpieczeństwa jest dość wysoka, nawet do 350 ero.

W przypadku, gdy pasów nie zapiął pasażer samochodu, naraża się on na mandat w takiej samej wysokości. Dodatkowa grzywna w wysokości 80 euro nakładana jest zawyczaj na kierującego pojazdem, nawet jeśli on sam ma pasy zapięte, lech nie egzekwuje tego obowiązku od pasażerów.

Kierowca bez zapiętych pasów bezpieczeństwa narażony jest także na utratę prawa jazdy na okres 10 dni.

Grzywny za nieprzepisowe parkowanie w Grecji
Większość większych miast w Grecji zmaga się z problemem niewystarczającej ilości miejsc do parkowania.

Grzywny za nieprawidłowe parkowanie wynoszą od 80 do 150 euro, w zależności od rodzaju wykroczenia. Szczególnie surowo karane jest parkowanie na miejscach dla niepełnosprawnych, jeśli kierowca nie posiada ku temu uprawnień. 

Często jednak znajdziemy mandat na masce samochodu, który zaparkowany jest w miejscu pozornie nie posiadającym żadnych znaków ograniczających parkowanie. Warto wtedy pamiętać jest, że w Grecji zabronione jest parkowanie w odległości mniejszej niż 3 metry od hydrantu, 5 metrów od skrzyżowania i 15 metrów od przystanku autobusowego.

W przypadku szczególnie źle zaparkowanego samochodu, służby mogą zdecydować o zarekwirowaniu tablic rejestracyjnych.

Czy mogę zignorować mandat wystawiony w Grecji?
Ignorowanie mandatów podczas pobytu w Grecji nie jest najlepszym pomysłem, zwłaszcza jeśli poruszamy się wynajętym samochodem.

Zawsze, gdy wystawiony został mandat, wypożyczalnia samochodów z której auto pochodzi jest o tym powiadomiona. Zdarzyć się też może, iż oprócz wystawienia mandatu policja konfiskuje również tablice rejestracyjne. W tego rodzaju przypadkach są one do odebrania na najbliższej komendzie policji, po uiszczeniu grzywny. Jazda bez tablic rejestracyjnych podlega w Grecji karze w wysokości do 5.000 euro.

Mandat w Grecji - płacąc szybko, płacisz mniej
Większość mandatów wystawianych przez drogówkę w Grecji można zredukować o połowę, opłacając je w ciągu 10 dni od wystawienia. Informacja na ten temat znajduje się na mandacie.

Mandaty opłacać można na poczcie, lub w urzędzie miasta, jeśli wystawione zostały przez straż miejską. W razie wątpliwości, warto skontaktować się jest z wypożyczalnia, która udzieli nam wskazówek co do dalszego postępowania.

Znajdź wiele praktycznych informacji na oficjalnym portalu turystycznym GrecjiMandat w Grecji - kary za przekroczenie prędkości i inne wykroczenia drogowe w Grecji
Artykuły: Mandat w Grecji - kary za przekroczenie prędkości i inne wykroczenia drogowe w Grecji
Tematy: , , , , ,
Ostatnia modyfikacja: Friday, August 26 2022

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz