Mandat w Grecji - kary za przekroczenie prędkości i inne wykroczenia drogowe w Grecji

Grecja, zajmująca dosyć niską pozycję w rankingach bezpieczeństwa drogowego w Europie, od dłuższego czasu już podejmuje starania mające na celu ograniczenie liczny wypadków na greckich drogach.

Porównaj ceny wynajmu samochodów w Grecji online

Wraz z podniesieniem liczby patroli policji drogowej, grecki ustawodawca zaostrzył kary za najczęstsze wykroczenia drogowe.

Jazda samochodem w Grecji dostarczyć może niezapomnianych wrażeń. Powżej, wycieczka drugorzędnymi drogami w centralnej Grecji.

Dla turystów w Grecji, nieznajomość przepisów kodeksu drogowego nie jest usprawiedliwieniem i wielu z nich jest często nieprzyjemnie zaskoczonych ilością mandatów, które kumulując się, urastają do pokaźnych kwot, nawet po najkrótszych greckich wakacjach.

Grecja - mandat za przekroczenie prędkości
Grecka policja drogowa traktuje dość surowo najmniejsze nawet przekroczenia prędkości.  Wysokość mandatu za nieprzestrzeganie ograniczeń prędkości w Grecji waha się pomiędzy 40 i 350 euro.

Najniższej wysokości mandat dostać można już za niewielkie przekroczenie prędkości, do 20 km/h. Gdy poruszamy się z prędkością 20/30 km/h powyżej limitu, przewidywana wysokość mandatu to 100 euro. Przekraczając dopuszczalną prędkość o 30 km/h narażamy się na grzywnę do 350 euro i zatrzymanie prawa jazdy na okres 60 dni.

Kary za powszechne wykroczenia drogowe w Grecji
Greccy kierowcy znani są z dość swobodnego interpretowania przepisów drogowych. Turyści w Grecji mają często tendencję do naśladowania takiej postawy, co nie zawsze kończy się dobrze.

Grecki kodeks drogowy przewiduje wysokie kary za przewinienia, które mogą narazić bezpieczeństwo użytkowników ruchu drogowego, przykładowo:

  • Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub innych substancji odurzających podlega w Grecji grzywnie od 200 do 1.200 euro. Wielokrotne stwierdzone prowadzenie po spożyciu alkoholu zakończyć się może mandatem w wysokości 2000 euro, utratą prawa jazdy, a nawet aresztowaniem.
  • Niezatrzymanie się przed znakiem STOP oraz przejazd na czerwonym świetle w Grecji podlega grzywnie w wysokości 700 euro i utracie prawa jazdy na okres 20 dni.
  • Takiej samej wysokości grzywna (700 euro) stosowana jest za ściganie się z innym pojazdem, cofanie na autostradzie, nieprawidłowy przejazd przez tory kolejowe lub inne niebezpieczne zachowanie.

Mandat za niezapięte pasy bezpieczeństwa w Grecji
Prowadząc samochód w Grecji, warto pamiętać jest, iż grzywna za nie zapięcie pasów bezpieczeństwa jest dość wysoka, nawet do 350 ero.

W przypadku, gdy pasów nie zapiął pasażer samochodu, naraża się on na mandat w takiej samej wysokości. Dodatkowa grzywna w wysokości 80 euro nakładana jest zawyczaj na kierującego pojazdem, nawet jeśli on sam ma pasy zapięte, lech nie egzekwuje tego obowiązku od pasażerów.

Grzywny za nieprzepisowe parkowanie w Grecji
Większość większych miast w Grecji zmaga się z problemem niewystarczającej ilości miejsc do parkowania.

Grzywny za nieprawidłowe parkowanie wynoszą od 80 do 150 euro, w zależności od rodzaju wykroczenia. Szczególnie surowo karane jest parkowanie na miejscach dla niepełnosprawnych, jeśli kierowca nie posiada ku temu uprawnień. 

Często jednak znajdziemy mandat na masce samochodu, który zaparkowany jest w miejscu pozornie nie posiadającym żadnych znaków ograniczających parkowanie. Warto wtedy pamiętać jest, że w Grecji zabronione jest parkowanie w odległości mniejszej niż 3 metry od hydrantu, 5 metrów od skrzyżowania i 15 metrów od przystanku autobusowego.

Czy mogę zignorować mandat wystawiony w Grecji?
Ignorowanie mandatów podczas pobytu w Grecji nie jest najlepszym pomysłem, zwłaszcza jeśli poruszamy się wynajętym samochodem.

Zawsze, gdy wystawiony został mandat, wypożyczalnia samochodów z której auto pochodzi jest o tym powiadomiona. Zdarzyć się też może, iż oprócz wystawienia mandatu policja konfiskuje również tablice rejestracyjne. W tego rodzaju przypadkach są one do odebrania na najbliższej komendzie policji, po uiszczeniu grzywny. Jazda bez tablic rejestracyjnych podlega w Grecji karze w wysokości do 5.000 euro.

Mandat w Grecji - płacąc szybko, płacisz mniej
Większość mandatów wystawianych przez drogówkę w Grecji można zredukować o połowę, opłacając je w ciągu 10 dni od wystawienia. Informacja na ten temat znajduje się na mandacie.

Mandaty opłacać można na poczcie, lub w urzędzie miasta, jeśli wystawione zostały przez straż miejską. W razie wątpliwości, warto skontaktować się jest z wypożyczalnia, która udzieli nam wskazówek co do dalszego postępowania.

Znajdź wiele praktycznych informacji na oficjalnym portalu turystycznym GrecjiMandat w Grecji - kary za przekroczenie prędkości i inne wykroczenia drogowe w Grecji
Artykuły: Mandat w Grecji - kary za przekroczenie prędkości i inne wykroczenia drogowe w Grecji
Tematy: , , , , ,
Ostatnia modyfikacja: Wednesday, February 06 2019

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz