Ubezpieczenie wkładu własnego przy wynajmie samochodu – odmów, jeśli nie jesteś zainteresowany

Wynajem samochodu staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem dla osób podróżujących służbowo, czy też turystycznie. Dzieje się tak w znaczniej mierze dzięki często bardzo przystępnym cenom usług rent-a-car, zwłaszcza w miejscowościach typowo turystycznych i poza szczytem sezonu.

Na południu Europy, w Portugali, Grecji czy Hiszpanii (w tym na Balearach i Wyspach Kanaryjskich), możliwe jest często wynajęcie auta za niemal symboliczną kwotę. Szanse na wynajęcie samochodu po szczególnie korzystnej cenie zwiększa rezerwowanie  wyprzedzeniem, szczególnie łatwe przy wykorzystaniu internetowych wyszukiwarek ofert. Ceny dla klientów „z ulicy”, są zazwyczaj znacznie wyższe.

Hyundai i10
Mały samochód za małe pieniądze – auta w popularnej klasie mini wynająć można często za symboliczną kwotę

W ostatnich latach dzięki ostrej konkurencji pomiędzy wypożyczalniami low-cost operującymi na Południu Europy, w tym Interrent, Firefly, czy Goldcar, w wielu nadmorskich ośrodkach wypoczynkowych w basenie Morze Śródziemnego, lub nad Atlantykiem, poza sezonem najtańsze samochody dostępne były w cenach już od 3 euro za dobę.

Tak niskie stawki, mają na celu przyciągnięcie uwagi klienta i wykorzystanie flot rent-a-car, które poza sezonem nie mogą liczyć na optymalne zagospodarowanie, nie zostawiają jednak żadnego marginesu zysku dla wypożyczalni.

Stąd właśnie powszechna niestety niechlubna praktyka „wciskania” na siłę szeregu usług dodatkowych klientom, którzy stawiają się po odbiór auta przy okienku wypożyczalni. To właśnie ze sprzedaży usług i produktów ekstra wypożyczalnie czerpią znaczną część swoich zysków poza sezonem turystycznym, kiedy to ceny samego wynajmu spadają drastycznie.

Ubezpieczenie dodatkowe – decyzja należy do ciebie
Jednym z produktów najczęściej oferowanych przez wypożyczalnie samochodów jest rozszerzony pakiet ubezpieczenia, w tym ubezpieczenie wkładu własnego. Występuje ono w różnych konfiguracjach i pod wieloma nazwami. Dotyczyć może auta ogólnie, lub na przykład samych lusterek i szyb, lub podwozia.

Tak jak w przypadku wszystkich innych dodatkowych produktów ubezpieczeniowych, klient ma zawsze prawo odmówić jego zakupu. W Europie wszystkie samochody pochodzące z wypożyczalni posiadają podstawowy, wymagany prawnie pakiet ubezpieczeń zawarty w cenie wynajmu. W większości ofert również występuje tzw. udział, lub wkład własny, czyli maksymalna kwota, za uiszczenie której klient pociągnięty będzie do odpowiedzialności w przypadku szkody, podczas, gdy wszelkie koszty powyżej tej kwoty pokryje ubezpieczalnia. Przykładowo, jeśli w danej ofercie wkład własny określony został na 1000 złotych, koszt naprawy stłuczki do maksymalnego limitu 1000 złotych spoczywa na kliencie. W praktyce, zostanie on pobrany z kaucji zostawionej przez klienta w chwili odbioru auta (w formie blokady na karcie kredytowej).

Wykupując ubezpieczenie dodatkowe, w tym np. ubezpieczenie wkładu własnego, klient nie musi się już wkładem własnym martwić. Zupełnie inną kwestią jest z kolei fakt, iż wiele z dostępnych ubezpieczeń wkładu własnego (tzw. excess insurance) nie pokrywa szkód dotyczących właśnie na przykład szyb, opon, lub podwozia. Decydując się na zakup jakiegokolwiek ubezpieczenia dodatkowego, warto jest zapoznać się dokładnie z warunkami polisy i ewentualnymi wyłączeniami odpowiedzialności jej dotyczącymi.

Korzystając z niewiedzy klientów, wypożyczalnie samochodów w pogoni za zyskiem, stosują często raczej agresywną technikę sprzedaży, wzbudzając w kliencie poczucie niepewności (Co się stanie jeśli będę miał/a stłuczkę?), lub wręcz wmawiając im, iż zakup rozszerzonego pakiet ubezpieczenia jest obowiązkowy i bez niego nie będą mogli oni odebrać zarezerwowanego i opłaconego auta.

Z takich nagannych praktyk znana jest zwłaszcza hiszpańska wypożyczalnia Goldcar, posiadająca bardzo szeroko rozbudowaną sieć punktów wynajmu w Hiszpanii i Portugalii.

Oprócz wymuszania zakupu ubezpieczenia dodatkowego, Goldcar słynie również z zawyżonych cen oferowanych przez siebie ubezpieczeń, często przekraczających wielokrotnie samą stawkę wynajmu auta.

Klienci korzystających z usług rent-a-car pamiętać powinni, iż zawsze mogą odmówić wykupienia ubezpieczeń dodatkowych; w przypadku szczególnie nalegającego na to pracownika wypożyczalni (który najprawdopodobniej dostaje prowizję od każdego sprzedanego ubezpieczenia), dobrą strategią jest oficjalna skarga u przełożonego i wpis do księgi zażaleń.

Rezerwując wynajem auta w systemie Cartrawler, dostępnym na stronie www.tania-wypozyczalnia-samochodow.pl masz możliwość wykupienia dodatkowego ubezpieczenia zwrotu wkładu własnego w przypadku szkody, oferowanego przez AXA Assistance. Ubezpieczenie to, zazwyczaj o wiele bardziej korzystne jeśli chodzi o cenę i zakres pokrywanych szkód, niż podobne produkty oferowane przez wypożyczalnie, jest również ubezpieczeniem opcjonalnym i decyzja o jego zakupie znajduje się całkowicie w gestii klienta. Decydując się na zakup rozszerzonego pakietu ubezpieczeń, warto jest rozważyć wszelkie za i przeciw, w tym realne zagrożenie szkody (wynikające z naszych umiejętności prowadzenia auta oraz warunków/miejsca w jakim będziemy z wynajętego samochodu korzystać) oraz wysokość udziału własnego. W przypadku aut z „wyższej półki” - BWM czy Mercedesa – będzie on z pewnością wyższy, niż przy wynajmie na przykład Fiata Pandy. Dodatkowy wydatek w tym pierwszym przypadku może więc okazać się jak najbardziej uzasadniony.Ubezpieczenie wkładu własnego przy wynajmie samochodu – odmów, jeśli nie jesteś zainteresowany
Artykuły: Ubezpieczenie wkładu własnego przy wynajmie samochodu – odmów, jeśli nie jesteś zainteresowany
Tematy: , ,
Ostatnia modyfikacja: Tuesday, November 20 2018

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz