Ubezpieczenie wkładu własnego w wynajmie samochodu za granicą – jak działa rozszerzenie ubezpieczenia przy wynajmie auta np. w Hiszpanii?
Polscy turyści ‘oswoili’ już kraje południowej Europy. Często wyjeżdżamy do Hiszpanii, lecz również do Portugalii, Grecji czy Chorwacji i coraz częściej rezygnujemy z wyjazdów all inclusive na rzecz samodzielne zaplanowanego urlopu. Wynajem samochodu gwarantujący możliwość swobodnego przemieszczania się jest jego istotną składową.
Wynajem samochodu w Hiszpanii bywa tani; przygotuj się jednak na wysoką kwotę udziału własnego.
Usługi rent-a-car są na południu Europy powszechnie dostępne, a w najpopularniejszych destynacjach turystycznych, jak na przykład na lotniskach w Maladze, czy Alicante, na Majorce, Ibizie, Teneryfie, Gran Canarii czy Lanzarote wypożyczalnie prześcigają się wręcz w próbach zwrócenia na siebie uwagi klienta.
Własny środek transportu z pewnością ułatwi, ale też urozmaici wakacyjną wyprawę, często za całkiem niewygórowaną cenę. Aby wynajem auta za granicą okazał się rzeczywiście tani, warto jest jednak sprawdzić, co dokładnie pokrywane jest przez ubezpieczenie i jak ewentualna szkoda lub kradzież wynajętego auta odbić się może na naszym wakacyjnym budżecie.
Skargi na wypożyczalnie obciążające klienta wysokimi kosztami za najmniejsze nawet zadrapania są niestety nagminne.
W 2017 fala krytyki spłynęła na renomowaną skądinąd wypożyczalnię Europcar, której pracownicy wynagradzani byli dodatkowo za zgłaszanie szkód, z których istnienia klienci nie zdawali sobie nawet sprawy. Pierwsze miejsce na podium najbardziej kontrowersyjnych i najmniej przyjaznych klientowi, jeśli chodzi o ukryte koszty, wciskanie na siłę ubezpieczeń dodatkowych, oraz niejasną politykę zgłaszania szkód należy się jednak wypożyczalni Goldcar, nota bene wykupionej właśnie przez Europcar w 2017.
Klienci wypożyczalni samochodów, chcący zapewnić sobie spokój ducha podczas wynajmu decydują się coraz częściej na rozszerzenie ubezpieczenia, nie do końca zdając sobie sprawę, iż nie zawsze rozwiązuje ono wszystkie problemy.
Poniżej, przedstawiamy kilka porad i wskazówek, na co zwrócić uwagę rozważając zakup ubezpieczenia wkładu własnego przy wynajmu samochodu na wakacje w Hiszpanii. Kraj ten wybrany został jako przykład pewnej tendencji obserwowanej w popularnych celach turystycznych na południu Europy.
Tani wynajem samochodów w Hiszpanii? Sprawdź wysokość wkładu własnego
Osoby często korzystające z usług rent-a-car w Hiszpanii zauważyły zapewne, iż na przestrzeni ostatnich lat znacznie zwiększyła się w tym kraju wysokość udziału własnego. Udział własny, lub też wkład własny (po angielsku excess) jest to kwota, jaką ubezpieczony pokryć musi sam w przypadku szkody (lub kradzieży). Depozyt blokowany na karcie kredytowej klienta równy jest zazwyczaj, lub zbliżony do kwoty udziału własnego.
Do niedawna jeszcze wynosiła ona około 200 do 500 euro, w przypadku najmniejszych i najtańszych samochodów do wynajęcia na Ibizie, Teneryfie, czy w Maladze. Sytuacja zmieniła się znacznie w ostatnich latach wraz z wkroczeniem na rynek wypożyczalni nastawionych na usługi low-cost, takich jak na przykład wspomniany Goldcar, ale też Interrent, Fizzr, czy Firefly.
Ceny oferowane przez te firmy są rzeczywiście zachęcające, jednak mała margines zysku sprawia, iż przychodów muszą one szukać gdzie indziej, między innymi w sprzedaży usług i produktów opcjonalnych, w tym rozszerzonych ubezpieczeń (excess insurance).
Klient mający w perspektywie blokadę 1500 euro na koncie oraz ewentualną odpowiedzialność finansową do takiej właśnie kwoty podczas tygodniowego wypadu na Majorkę, bardziej skłonny będzie do dokupienia rozszerzonego ubezpieczenia, niż wczasowicz, którego kartę kredytową wypożyczalnia zablokuje na jedynie 500 euro.
Wynajem samochodu w Hiszpanii sam w sobie pozostaje nadal względnie tanią usługą, często znacznie tańszą na Majorce, czy na Gran Canarii, niż na przykład w Szczecinie, czy Katowicach. Wzrosła natomiast i to nieproporcjonalnie do wartości wynajmu, odpowiedzialność klienta w przypadku szkody. Jak się przed nią zabezpieczyć?
Ubezpieczenie wkładu własnego - co oznacza?
Wkład własny, czyli minimum odpowiedzialności, do jakiej pociągany jest klient obowiązuje w większości ubezpieczeń, nie tylko tych obejmujących wynajęte samochody.
Klientom chcącym zrzucić, częściowo lub całkowicie odpowiedzialność za ubezpieczony obiekt, firmy ubezpieczeniowe oferują szeroki wybór produktów. Przykładowo, właściciel pojazdu, ubezpieczający swoją własność może wybrać tańsze ubezpieczenie, przy którym poniesie on częściowo odpowiedzialność finansową za zaistniałe szkody, lub ubezpieczenie, zazwyczaj znacznie droższe, w którym wkład własny wynosi 0.
Podobnie dzieje się w przypadku samochodów z wypożyczalni. O ile w Stanach Zjednoczonych oferty wynajmu aut bez wkładu własnego są bardzo popularne, w Europie, a w szczególności w jej południowych regionach praktycznie się nie zdarzają. Wszystkie standardowe oferty przewidują wkład własny w podstawowym wymiarze ubezpieczenia, zarówno w przypadku szkody jak i kradzieży (W niektórych ofertach udział własny w przypadku szkody i w przypadku kradzieży może się różnić wysokością).
Blokada depozytu, zazwyczaj w wysokości udziału własnego, na karcie klienta umożliwia wypożyczalni pobranie należnej kwoty w przypadku szkody. Przykładowo, jeśli po zwrocie auta okazuje się, iż został ono uszkodzone, powiedzmy zarysowane, koszt naprawy pokryty zostanie z właśnie z depozytu.
W przypadku, gdy szkoda przekracza kwotę depozytu, resztę pokryje standardowa polisa ubezpieczeniowa.
Sytuacja taka, zwłaszcza, gdy kwoty wkładu własnego, a co za tym idzie również depozytów, stale rosną stwarza niestety wiele możliwości do nadużyć ze strony wypożyczalni. Znane są przypadki, gdy zaistnienie szkody, czyli na przykład rysę na karoserii wypożyczalnia odnajdywała, po fakcie, czyli po zwrocie auta, a sam klient dowiadywał się o niej z wyciągu bankowego, nie mając możliwości reklamowania rzekomej szkody a już na pewno kwestionowania, zasadności i kosztów naprawy.
Jedyną formą uniknięcia odpowiedzialności finansowej w przypadku szkody przy wynajmie samochodów jest rozszerzenie ubezpieczenie. Wiąże się to oczywiście z dodatkowymi kosztami oraz z koniecznością wyboru najkorzystniejszego produktu ubezpieczeniowego, a takich na rynku jest bez liku.
Jak działa ubezpieczenie wkładu własnego?
Sposób działania ubezpieczeń wkładu własnego przy wynajmie samochodów podzielić można generalnie na dwie grupy:
1 Produkty niezależnych agentów, na przykład AXA Assistance, dostępne podczas rezerwacji przez www.tania-wypozyczalnia-samochodow.pl (wynajem na terenie Europy i Wielkiej Brytanii).
Cena tego ubezpieczenia waha się pomiędzy 10 a 30 pln/dzień, w zależności od lokalizacji i maleje wraz z wydłużeniem okresu wynajmu.
2. Ubezpieczenia oferowane bezpośrednio przez wypożyczalnię, w momencie odbioru auta. Ubezpieczenia te są zawsze oferowane przez pracownika wypożyczalni. W niektórych przypadkach (złą sławą cieszą się tu zwłaszcza wypożyczalnie w popularnych centrach turystycznych Hiszpanii) sprzedawane są one często przy użyciu dosyć agresywnych technik, łącznie z zastraszaniem klienta, odmową (bezpodstawną!) wydania auta czy też snuciem katastroficznych wizji dotyczących wypadków i związanych z nimi kosztów. Pracownicy wypożyczalni otrzymują prowizję od sprzedanych ubezpieczeń dodatkowych, stąd bierze się często ich nadzwyczajna ‘kreatywność’ w promowaniu danego produktu i wywieraniu presji na klienta.
Cena ubezpieczenia jest zazwyczaj znacznie wyższa, niż w przypadku ubezpieczenia od niezależnego agenta. W Hiszpanii waha się zazwyczaj pomiędzy 10 a 18 euro za dzień, choć skandaliczne stawki nawet w wysokości 22 euro/dzień również się niestety zdarzają.
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie wkładu własnego?
Analiza ‘na spokojnie’ oferty ubezpieczeniowej w biurze wypożyczalni jest praktycznie niemożliwa, zwłaszcza, jeśli odbieramy auto na tłocznym międzynarodowym lotnisku, po długim locie, po odstaniu swojego w wijącej się kolejce, a zwłaszcza, gdy pracownik wypożyczalni oferuje nam do wglądu umowę w języku hiszpańskim, którym nie władamy.
Na co warto jest jednak zwrócić uwagę? Oczywiście na szkody nieobjęte ubezpieczeniem. Często niestety z tak zwanym ‘rozszerzonym’ ubezpieczeniem wiąż się wiele wykluczeni. Nieobjęte ubezpieczeniem wkładu własnego mogą być uszkodzenia podwozia, opon lub szyb. Oznacza to, iż pomimo poniesienia dodatkowych kosztów i tak potrącony zostanie z naszego depozytu koszt naprawy np. pękniętej szyby. Zgubienie kluczyka, lub zatankowanie niewłaściwego paliwa mogą okazać się również kosztowne.
Zalety ubezpieczenia AXA
Rezerwacja auta z wyprzedzeniem, poprzez www.tania-wypozyczalnia-samochodow.pl pozwala nie tylko skorzystać z korzystnych ofert, ale również zapoznać się uprzednio z warunkami ubezpieczenia AXA.
Ubezpieczenie wkładu własnego AXA – zredukuj odpowiedzialność finansową w przypadku szkody do 0.
Klientom którzy wskazali Polskę, jako kraj zamieszkania, w połowie 2017 roku AXA oferuje refundację wkładu własnego w następującej wysokości:
- kradzież auta/szkoda – do maksymalnej kwoty 12500 pln
- zatankowanie niewłaściwego paliwa – do kwoty 1255 pln
- uszkodzenie opon – 420 pln za wymianę opony, 210 pln za naprawę opony
- uszkodzenie podwozia – 2090 pln
- uszkodzenie przedniej szyby, okien, szyberdachu – 3345 pln
- uszkodzenia dachu – 2510 pln
- pomoc drogowa i holowanie – do maksymalnej kwoty 1255 pln
- rzeczy osobiste pozostawione w samochodzie – do maksymalnej kwoty 1255 (do 645 pln za każdą rzecz)
Pamiętać należy, iż warunki ubezpieczenia zależą od miejsca zamieszkania klienta. W każdym przypadku zapoznaj się z warunkami polisy przed jej wykupieniem.
W większości wypadków ubezpieczenie wkładu własnego zakupione online jest znacząco tańsze niż podczas zakupu w wypożyczalni i wiąże się z o wiele korzystniejszymi warunkami.
Polisa AXA po polsku
AXA oferuje polisę ubezpieczeniową w języku wskazanym, jako kraj zamieszkania podczas rezerwacji.
Anulowanie ubezpieczenia AXA
Polisa AXA może być anulowana na życzenie klienta do 24 godzin przed odbiorem auta.
W przypadku anulowania wynajmu, polisa ubezpieczeniowa anulowana jest automatycznie.
Zgłaszanie szkody i refundacja
W przypadku zaistnienia szkody, klient zobowiązany jest do zgłoszenia jej drogą emailową w terminie przewidzianym w polisie. Jeśli roszczenie spełnia warunki przewidziane przez ubezpieczyciela, miejsce ma refundacja do kwot ujętych w polisie. Odbywa się to, naturalnie, ‘po fakcie’, związku z czym, klient musi liczyć się z chwilową stratą części, lub całości depozytu zabezpieczonego przez wypożyczalnię.
Uwaga: Jeśli zdecydowałeś się na zakup ubezpieczenia AXA, odmów wykupienia ubezpieczenia dodatkowego w wypożyczalni. Nikt, oprócz samego klienta, nie jest odpowiedzialny za wykupienie polisy w dwóch różnych ubezpieczalniach.
Tematy: ubezpieczenie-wkladu-wlasnego, udzial-wlasny
Ostatnia modyfikacja: Tuesday, August 01 2017