Wynajem samochodu: jak skrócić czas oczekiwania na odbiór auta?

Szybka obsługa w wypożyczalni samochodów dla wielu klientów jest równie ważna, co wygodne i sprawne auto oraz atrakcyjna cena. Niejednemu już wczasowiczowi humor zepsuła wijąca się kolejka w często tłocznym i dusznym oddziale wypożyczalni, w otoczeniu poirytowanych podróżnych i zmęczonych dzieci.

Kolejek do odbioru auta trudno jest uniknąć na dużych międzynarodowych lotniskach w szczycie sezonu turystycznego, zwłaszcza w krajach południowej Europy, jak na przykład Włochy, Hiszpania czy Portugalia, można jednak, przy odrobinie planowania zminimalizować prawdopodobieństwo ‘utknięcia’ w biurze wypożyczalni.

Mini Clubman
Nowy Mini Clubman zawitał już we flotach wypożyczalni samochodów.

Poniżej, kilka wskazówek jak skrócić czas oczekiwania na odbiór samochodu.

1. Unikaj najtańszych ofert.
Rynek usług low-cost w turystyce zasypuje nas tanimi ofertami hoteli, przelotów, jak również samochodów do wynajęcia. O ile ceny wyświetlane często przez wyszukiwarki ofert oraz reklamowane przez same wypożyczalnie niskokosztowe wydają się często rzeczywiście nie do przebicia, nie zapominajmy o tym, iż na ostateczny koszt wynajmu składa się o wiele więcej czynników, niż sama cena wyjściowa.

W myśl zasady ‘nie wszystko złoto, co się świeci’, warto jest przyjrzeć się dokładnie ofertom pozornie nie do odrzucenia. Może się zdarzyć iż zupełnie nie będą one odpowiadać naszym potrzebom. Kompensując obiektywnie niską cenę wyjściową, wypożyczalnie typu low-cost stosują często wyższe niż przeciętne opłaty za wszelkiego typu usługi dodatkowe, jak na przykład wynajem fotelika dziecięcego, czy GPS. Może też zdarzyć się iż młody kierowca ponieść będzie musiał dodatkowa, wysoką opłatę z racji wieku; więcej też niż w ‘zwykłej’ wypożyczalni zapłacimy wykupując opcje dodatkowego kierowcy.

Wnikliwa lektura warunków wynajmu zalecana jest szczególnie w przypadku tanich ofert.

Jeśli żadna ze wspomnianych sytuacji nas nie dotyczy i odpowiadają nam również zasady uzupełniania paliwa, czy wysokość wkładu własnego, wynajem low-cost może okazać się rzeczywiście tani.

Nie należy jednak raczej liczyć na puste biuro i odbiór bez kolejki. Nie jesteśmy z pewnością jedynymi osobami, którym atrakcyjna cena wpadła w oko.

Gdy liczy się dla nas szybki i sprawny odbiór auta (bo  jesteśmy po długim, męczącym locie, bo się nam spieszy, lub bo podróżujemy z małymi dziećmi), zrezygnować jest najlepiej z najtańszych wypożyczalni.

2. Wybierz odbiór meet & greet.
Odział bezpośrednio na lotnisku to luksus na jaki niewiele wypożyczalni low-cost może sobie pozwolić. Z racji na wysoki koszt cesji w prestiżowej lokalizacji jakimi są międzynarodowe lotniska, większość tanich wypożyczalni posiada biura poza terem lotniska, jednak w bliskiej jego odległości. Dojazd do nich zapewnia podstawiony i opłacany przez wypożyczalnię autobus wahadłowy. Wydłuża on oczywiście łączny czas podróży oraz jest po prostu kłopotliwy, jeśli przewozimy dużą ilość bagażu oraz gdy podróżujemy z dziećmi.

Podróżni, którym zależy na jak najsprawniejszym przebiegu odbioru auta, a zdecydowania są korzystać z usług low-cost, wybrać mogą oferty z opcją odbioru przez pracownika wypożyczalni z lotniska. Znana z angielska jako meet & greet ta forma odbioru auta polega na tym, iż przedstawiciel wypożyczalni oczekuje na klienta w strefie przylotów, by towarzyszyć mu do auta zaparkowanego na lotniskowym parkingu. Wszelkie formalności związane z podpisaniem umowy załatwiane są na lotnisku, a płatność pobierana jest przy pomocy przenośnego terminala.

O ile tylko pracownik wypożyczalni rzeczywiście zjawił się na czas, jest to chyba najefektywniejsza czasowo forma odbioru, pozwalająca całkowicie na uniknięcie kolejek.

Zdarza się, iż o umówionym przekazaniu auta wypożyczalni przypomnieć trzeba telefonicznie, na numer telefonu podany w voucherze. Dobrym rozwiązaniem, jest skontaktowanie się z wypożyczalnią tuż po wylądowaniu na lotnisku, jeszcze przed odebraniem bagażu i uprzedzenie o przybyciu.

3. Wyślij kierowcę przodem.
W przypadku osób podróżujących w grupie prostym sposobem na skrócenie czasu pobytu na lotnisku jest wysłanie osoby wskazanej jako kierowca przodem, prosto do wypożyczalni. W czasie kiedy jej współtowarzysze podróży oczekują na bagaże, będzie miała ona czas na odebranie, lub przyspieszenie procesu odbioru auta. Wynajem samochodu: jak skrócić czas oczekiwania na odbiór auta?
Artykuły: Wynajem samochodu: jak skrócić czas oczekiwania na odbiór auta?
Tematy: , ,
Ostatnia modyfikacja: Monday, August 07 2017

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz