Wynajem samochodu na lotnisku – odbiór w terminalu czy shuttle bus?

Rezerwując wynajem samochodu na lotnisku w jakiejkolwiek popularnej destynacji turystycznej, zdecydować będziemy musieli o wyborze rodzaju odbioru auta: bezpośrednio w terminalu lub w biurze wypożyczalni położonym poza terenem lotniska, do którego dostać musimy się zapewnionym przez wypożyczalnię autobusem wahadłowym, z angielskiego shuttle bus.

Bezpośrednio na lotnisku skorzystać można zazwyczaj z usług jedynie największych wypożyczalni, takich jak: Avis, Enterprise, Hertz, Sixt, Europcar lub Budget.

Często biuro jednej wypożyczalni obsługiwać będzie również klientów innej powiązanej z nią marki. Dzieje się tak między innymi w przypadku wypożyczalni Alamo i National, którzy przekierowywani są często do Enterprise Rent A Car będącej ich właścicielem. Biura dzielą często także Avis i Budget. Do Grupy Avis-Budget należy również wypożyczalnia Payless, ta jednak niemal zawsze sytuuje swoje biura poza terenem lotniska, oferując niskie ceny, choć niekoniecznie najlepsze warunki wynajmu (nieograniczony przebieg jest w przypadku jej ofert rzadkością).

Shuttle bus Hertz Lotnisko Porto
Shuttle bus Hertz na Lotnisku w Porto, Portugalia.

Na niektórych lotniskach zdarzyć się też może sytuacja, gdzie biura i parkingi wypożyczalni umiejscowione są w specjalnie do tego celu wydzielonej strefie lotniska, jednak poza terenem terminala. Dzieje się tak na przykład na Lotnisku Porto, coraz popularniejszym wśród podróżnych z Polski. Lądujący na nim pasażerowie mogą skorzystać z autobusu, lub pokonać spacerem około 200-metrową odległość pomiędzy terminalem a strefą rent-a-car.

Dlaczego wiele wypożyczalni decyduje się na działalność spoza lotniska? Oprócz ograniczonej powierzchni w portach lotniczych, najważniejszym argumentem jest tu oczywiście kwestia finansowa: koszt koncesji w prestiżowej lokalizacji, jaką jest lotnisko, zwłaszcza międzynarodowe jest zazwyczaj bardzo wysoki, często nie do udźwignięcia dla średnich i małych agencji rent-a-car.

Nie musząc go ponosić, mogą one często pozwolić sobie na zaoferowanie przystępniejszych, niż u lotniskowej konkurencji, cen.

Poniżej, przyglądamy się wadom różnych sposobów odbioru samochodu na lotnisku.

Enterprise Lotnisko Lizbona
Strefa odbioru i zwrotu samochodów wypożyczalni Enterprise/Guerin na Lotnisku Lizbona.

Wynajem samochodu na lotnisku – gdzie go odebrać?
Poszukując najkorzystniejszej oferty rent-a-car na Lotnisku Chopina, w Lizbonie lub na Majorce, na przykład przy pomocy wyszukiwarki Cartrawler, udostępnionej na www.tania-wypozyczalnia-samochodow.pl , zwróć uwagę na informację o sposobie odbioru auta, ujętą w opisie każdej oferty.

Wynajem samochodu na lotnisku - przykład oferty
Różnica w cenie w zależności od sposobu odbioru (odbiór w terminalu vs. shuttle bus) przy wynajmie samochodu na Lotnisku Lizbona.

Oprócz odbioru bezpośrednio w terminalu i transferu autobusem wahadłowym do oddziału wypożyczalni możliwa jest jeszcze trzecia opcja, czyli odbiór z lotniska. W jej przypadku wypożyczalnia oddelegowuje na lotnisko swojego pracownika, aby spotkał się on tam z klientem i towarzyszył mu do miejsca odbioru auta. Może to być lotniskowy parking, na który zostało ono uprzednio podstawione, lub też właściwe biuro wypożyczalni, mieszczące się w okolicach lotniska.

Porównaj ceny i warunki wynajmu samochodów w dowolnej lokalizacji

Transfer autobusem do wypożyczalni – jak działa?
Z bezpłatnego autobusu wahadłowego skorzystać można zarówno w drodze z lotniska do biura wypożyczalni, jak i na trasie powrotnej.

Decydując się na skorzystanie z usług wypożyczalni nie mieszczącej się bezpośredni na lotnisku, liczyć się należy z wydłużonym czasem podróży i zwiększonymi niedogodnościami.

Sama podróż busem nie zajmuje wiele czasu. Wypożyczalnie obsługujące lotniska spoza ich terenu rozlokowują swoje biura w ego sąsiedztwie, przejazd do nich nie trwa więc zazwyczaj dłużej niż 5-10 minut. Na dużych lotniskach, czas oczekiwania na autobus nie przekracza raczej 30 minut. W mniejszych portach lotniczych, przyjmujących mało połączeń, może on być nieco dłuższy. Przyjazd autobusu może być czasem uzależniony od wcześniejszego uprzedzenia telefonicznego o obecności klienta. Potwierdzenie rezerwacji (voucher) zawiera zawsze numer kontaktowy do wypożyczalni, z którego skorzystać można w przypadku wątpliwości.

Czas potrzebny na dotarcie z lotniska do biura wypożyczalni nie powinien przekroczyć godziny.

Interrent Lizbona lotnisko
Odbiór i zwrot aut wypożyczalni Interrent an Lotnisku Lizbona. ©Foto: Tania-wypozyczalnia-samochodow.pl.

Około godziny zarezerwować należ również na powrót na lotnisko po zakończeniu wynajmu i zwróceniu auta. Jest to szczególnie ważne, jeśli nie chcemy ryzykować spóźnienia się na samolot w przypadku nieprzewidzianych okoliczności (spóźnienia się autobusu, długiej kolejki w wypożyczalni, etc..).

Na dużych lotniskach, przyjmujących i odprawiających wiele samolotów dziennie, jak również w godzinach nocnych, usługa autobusu wahadłowego działa zazwyczaj bardzo sprawnie. Dotyczy to szczególnie lotnisk w Stanach Zjednoczonych, gdzie strefa rent a car niemal zawsze usytuowana jest poza ścisłym terenem terminala.

Autobusem do biura wypożyczalni – wady i zalety
Do zalet korzystania z usług wypożyczalni oferujących przejazd autobusem do swoich biur zaliczyć można:

  • Niską cenę – w wielu przypadkach niedogodność związana z koniecznością transferu autobusem kompensuje cena, konkurencyjna w stosunku do wypożyczalni samochodów działających bezpośrednio w terminalu.
  • Brak dodatkowej opłaty lotniskowej. Doliczana jest ona czasem do rachunku klientów odbierających samochód na lotnisku. Może być również wliczona w cenę wynajmu.
  • W wielu przypadkach lepsze warunki do dokładnego sprawdzenia stanu samochodu w świetle dziennym. Wypożyczalnie lotniskowe korzystają często z podziemnych i słabo oświetlonych parkingów, gdzie trudniej jest zauważyć ewentualne, a warte odnotowania uszkodzenia wydawanego nam samochodu. Czytaj również: Jak uniknąć niesłusznego obciążenia za szkody przy wynajmie samochodów? Zawsze sprawdź stan pojazdu przed odbiorem. 
  • Lokalizacja biura wypożyczalni nie ma wpływu na stan jej floty. Nie należy obawiać się więc, iż poza lotniskiem wybór dostępnych aut okaże się mniejszy.

Wady korzystania z wypożyczalni spoza lotniska:

  • Dłuższy czas podróży. Konieczność transferu shuttle busem, nawet najkrótszego, wydłuża zawsze naszą podróż o kilkadziesiąt minut.
  • Niewygoda, zwłaszcza w przypadku osób podróżujących z małymi dziećmi i/lub dużą ilością bagażu. Nie jest to również idealne rozwiązanie dla osób starszych, lub z ograniczoną sprawnością.
  • Trafienie do biura wypożyczalni w okolicach lotniska może być wyzwaniem. O ile samo lotnisko i jego poszczególne strefy są zazwyczaj doskonale oznaczone, nawigacja w zazwyczaj silnie uprzemysłowionych rejonach poza jego terenem może nie być najłatwiejsza. Na pewno przyda się GPS i uprzednie przestudiowanie mapy.
  • Zwrot aut poza lotniskiem utrudnia zaplanowanie grafiku podróży powrotnej. Jako że trudno jest przewidzieć wszystkie możliwe sytuacje, które mogą ewentualnie narazić na ryzyko spóźnienia się na lot, najbezpieczniej jest zostawić sobie duży margines czasu na zwrot samochodu.

Czytaj również:Wynajem samochodu na lotnisku – odbiór w terminalu czy shuttle bus?
Artykuły: Wynajem samochodu na lotnisku – odbiór w terminalu czy shuttle bus?
Tematy: , ,
Ostatnia modyfikacja: Monday, July 09 2018

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz