Ford Fiesta do wynajęcia – lider w klasie ekonomicznej

W 2013 roku, marka Ford wprowadziła na rynek odświeżoną wersję jednego ze swych najpopularniejszych modeli, Fiesty.

Już poprzednia, VI generacja Fiesty, produkowana w latach 2008-2012 zyskała sobie opinię jednego z najlepszych i najlepiej prowadzących się hatchbaków segmentu economy (lub B). Generacja VII utwierdza tylko silna pozycje Forda w segmencie; nowa Fiesta oprócz wielu ciekawych rozwiązań wewnątrz kabiny i pod maska zachwyca przede wszystkim sportowym i nieco „drapieżnym” wyglądem, uzyskanym poprzez całkowitą zmianę przodu: trapezoidalny, szeroki grill oraz wysmuklone reflektory przypominają stylistykę ikonicznego Astona Martina.

Ford Fiesta
Ford Fiesta siódmej generacji z „całkiem dobrego”, staje się świetnym autem segmentu ekonomicznego

Co sprawia, że Ford Fiesta jest tak dobrym autem?
Fiesta stawia czoła w swoim segmencie całej armii popularnych samochodów innych marek. Zaliczają się do nich: Opel Corsa, VW Polo, Kia Rio z 7-letnią gwarancją producenta w cenie, Renault Clio, Peugeot 208, Hyundai i20, Seat Ibiza, Suzuki Swift, Dacia Sandero i Skoda Fabia.

Silna konkurencja sprawia, iż producenci prześcigają się w sposobach na zwabienie klienta, od rozszerzenia wyposażenia podstawowego poczynając, poprzez kampanie promocyjne, na rozszerzeniu zakresu gwarancji kończąc.

Fiesta wiedzie prym w swojej klasie na następujących polach:

  • Cena - zrównoważony stosunek ceny do jakości i wyposażenia jest dla wielu wielbicieli marki Ford podstawowym argumentem zachęcającym do zakupu (lub, w przypadku klientów wypożyczalni, wynajęcia) tego właśnie modelu.
  • Estetyka - najnowsza wersja Fiesty wygląda doskonale dzięki sportowej stylistyce kinetic design.
  • Dynamika jazdy - Fiesta to świetnie się prowadzące auto „z pazurem”.
  • Przestrzeń - pomimo ograniczonych rozmiarów, Fiesta oferuje sporo miejsca w kabinie, zwłaszcza w przedniej części.
  • Solidność - Ford cieszy się renomą solidnej marki. Wiele rozwiązań zastosowanych w najnowszej generacji Fiesty pozwoli uniknąć kosztownych napraw.
  • Wydajny silnik - szeroka gama silników dostępnych w Fieście, a zwłaszcza cieszący się popularnością model benzynowy Ecoboost 1.0 sprzyja oszczędności paliwa.
  • Wyposażenie –-wiele przydatnych gadżetów włączonych zostało do wersji podstawowej.

Zestawienie Forda Fiesta z konkurencją – VW Polo i Kia Rio (materiał w języku angielskim):

Bagażnik Forda Fiesta – do 290 litrów
Fiesta posiada bagażnik o pojemności 276 litrów. W wersji bez koła zapasowego jednak, pojemność zwiększa się do 290 litrów. Takie wersje, często dostępne we flotach wypożyczalni samochodów wyposażone są w zestaw naprawczy opon.

Pomimo, sporych wymiarów wewnętrznych, Fiesta nie traci nic ze smukłości I sportowej sylwetki.

Fiesta bagaznik
Klapa bagażnika podnosi się wysoko, pod podłogą zaś znajduje się dodatkowy schowek pozwalający szybko zwiększyć pojemność bagażową

Wypożyczalni, poproś o Fiestę
W wielu przypadkach, po przedstawieniu voucheru wynajmu w burze wypożyczalni istnieje możliwość wyboru auta w zarezerwowanej grupie. Jeśli pozwala na to stan floty wypożyczalnie chętnie wychodzą naprzeciw preferencjom klienta. Jeśli więc rezerwacja dotyczy samochodu w klasie ekonomicznej, warto jest spytać o dostępność Fiesty, nawet jeśli teoretycznie zarezerwowaliśmy samochód innej marki. Tania-wypozyczalnia-samochodow.pl poleca w tym segmencie właśnie Forda Fiestę, Opla Corsę lub VW Polo. Warto pamiętać, iż w większości krajów południa Europy Polo dostępne są w wersji z silnikiem Diesla, co do niedawna jeszcze uznawane było za zaletę, zwłaszcza na rynkach, na których istniała duża różnica w cenie benzyny i oleju napędowego.

Ford Fiesta 7
Plaża, błękitne niebo i Ford Fiesta – recepta na udane wakacje.© Foto: www.tania-wypozyczalnia-samochodow.pl

W ostatnich latach jednak zdecydowanie powróciły do łask silniki benzynowe; oprócz tego, że zanieczyszczają mniej, dzięki nowoczesnym technologiom stały się one o wiele wydajniejsze. Nowy Ford Fiesta z silnikiem benzynowym Ecoboost  1.0 powinien okazać się świetnym rozwiązaniem na wakacyjne wojaże.

Ford Fiesta – parametry
Ford Fiesta we flotach wypożyczalni samochodów występuje zazwyczaj w wersji z silnikiem benzynowym Ecoboost 1.0. Na niektórych rynkach dostępna jest również jeszcze nieco tańsza 4-cylindrowa wersja Duratec 1.25 o mocy 60-82 KM.

Większość Fiest przeznaczonych na rynki europejskie posiada ręczną skrzynię biegów. W niektórych wypożyczalniach dostępne są czasem automaty wyposażone w doskonałą nowoczesną skrzynię Power Shift.

Pojemność baku w Fordzie Fiesta wynosi 42 litry.

Waga pojazdu w wersji 5-drzwiowej waha się pomiędzy 1,050 i 1,100 kg (silnik Duratec jest nieco cięższy).

Średnie zużycie paliwa (dla silników benzynowych) wynosi:

  • Fiesta Ecoboost 1.0, 80 KM: 4.3l/100 km (23.2 km/l)
  • Fiesta Duratec 1.25: 5.2 l/100 km (19.2 km/l), zarówno dla wersji o mocy 60, jak i 82 KM
  • Fiesta Ecoboost 1.0T, 100 KM, automatyczna skrzynia biegów Power Shift: 4.9 l/100 km (20.4 km/l)

Rozmiary:

Najnowszą wersja Forda Fiesty liczy sobie 3.97 m długości. W porównaniu do powszechnie uznawanego za mały samochodów Mini, jest ona nieznacznie krótsza i węższa, a jednocześnie od 3 o 6 cm wyższa (w zależności od modelu). Względnie wysoka pozycja kierowcy poprawia zapewnia mu lepszą widoczność, co pomaga, zwłaszcza w jeździe w mieście.

Emisja CO2 i bezpieczeństwo:

Ford Fiesta 7 generacji imponuje niskimi parametrami spalania: zaledwie 99g/km dla silnika Ecoboost 1.0. Dla silników Duratec spalanie wynosi 122 g/km (obydwie wersje).

Ford Fiesta wyposażony jest w 7 poduszek powietrznych i oznaczony został 5 gwiazdkami Euro-NCAP.

Wady Fiesty
W porównaniu do konkurencji, najbardziej razi w Fieście nieco ciasny tył: ilość miejsca w drugim rzędzie jest nieco ograniczona i bardziej wskazana dla dzieci. Dorosły nieco większych niż przeciętne rozmiarów z trudem usiądzie wygodnie na tylnych fotelach. Na dłuższych trasach podróż może okazać się wręcz męcząca.

Podobnie, jeśli chodzi o wymiary bagażnika: przykładowo w Hyundaiu i20 jest on znacznie większy. Wadą jest niewątpliwie fakt, że siedzenia w drugim rzędzie Fiesty nie składają się na płasko, a jedynie pochylają do przodu, przez co niemożliwe jest optymalne wykorzystanie miejsca do przewozu bagażu.

Pomimo, iż wiele trudu włożone zostało przez designerów Forda w unowocześnienie i upraktycznienie wnętrza Fiesty, jakość materiałów wykończeniowych, a zwłaszcza duża ilość twardych plastików w kabinie nie wszystkim się podoba. Pośród konkurencji, VW Polo wyprzedza Fiestę jeśli chodzi o doznania estetyczne wewnątrz auta.

Ford Fiesta jest niewątpliwie samochodem bardzo paliwo-oszczędnym, jednak przy zwiększonej wadze, np. podczas przewozu 5 osób i/lub ciężkiego ładunku mały silnik Ecoboost 1.0 nie do końca daje sobie radę - samochód staje się ociężały. Nie aż tak, jak w przypadku Opla Corsy, na przykład, jednak dostatecznie, aby zwolnić tempo jazdy. Sporo poza średnią wzrasta również spalanie w takich przypadkach. Planując długie podróże wakacyjne w 5-osobowej grupie, lub przy bardzo dużej ilości bagażu, warto jest rozważyć wynajem samochodu z silnikiem o większej mocy. W ostatecznym rozrachunku może się to okazać tańszym rozwiązaniem.Ford Fiesta do wynajęcia – lider w klasie ekonomicznej
Artykuły: Ford Fiesta do wynajęcia – lider w klasie ekonomicznej
Tematy: , , ,
Ostatnia modyfikacja: Tuesday, November 10 2015

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz