Ford S-Max jako samochód do wynajęcia – rodzinny van dla 7 osób

Pierwsza wersja Forda S-Max (2006-2014) szybko zyskała sobie opinię najlepiej prowadzącego się minivana rodzinnego na rynku; co można uznać za spory sukces, biorąc pod uwagę, iż konkurował tak popularnymi modelami, jak VW Sharan i Renault Espace. De facto, nawet nowa wersja S-Maxa, choć usportowniona na zewnątrz, nie sprawia już tak korzystnego wrażenia na drodze, jak jego poprzednik.

Nowoczesne i praktyczne wnętrze, oferujące wiele ciekawych i ułatwiających życie rozwiązań kompensuje brak finezji przy pokonywaniu zakrętów, który i tak nie jest zresztą głównym priorytetem dla większości osób decydujących się na zakup dużego gabarytowo minivana.

Ford S Max
Nowy samochód rodziny – 7-osobowy Ford S-Max

Uszlachetnione wnętrze
Udoskonalenie wnętrza wydaje się być głównym celem przyświecającym inżynierom i designerom Forda odpowiadającym za najnowszą wersję S-Maxa. Tym co od pierwszej chwili przyciąga uwagę w vanie są wysokiej jakości materiały oraz dbałość o szczegóły, zarówno, jeśli chodzi o wykończenie wnętrza, jak i praktyczny charakter wyposażenia kabiny.

S-Max zbudowany jest na platformie CD4 Mondeo, z którym dzieli również wiele rozwiązań technicznych w miejscu kierowcy, dzięki czemu prowadzenie najnowszego minivana Forda przypomina jazdę osobówką.

Platformę CD4 wykorzystują również ‘kuzyni’ S-Maxa, Ford Galaxy i crossover Ford Edge.

Poza 5-osobowa wersją Trend, dostępną na niektórych rynkach, Ford S-Max wyposażony jest zawsze w 7 siedzeń.

Mało prawdopodobne jest, aby wypożyczalnie samochodów zdecydowały się na zakup wersji 5-osobowej. Gdyby jednak w rozważanej ofercie zaznaczone było, iż chodzi o S-Maxa 5-osobowego, a poszukujemy auta większego, bezpieczniej jest wybrać inny model vana.

Przestronny samochód do wynajęcia – 7 siedzeń lub sporo miejsca na bagaż
Nowy Ford S-Max mierzy sobie 4.80 metra, czyli mniej więcej tyle, co jego poprzednik.

Ford S-Max 7-osobowy van
Deski snowboardowe (lub inne wielkogabarytowe sprzęty) oraz 5 osób z łatwością mieszczą się w S-Maxie

Warto pamiętać jednak, iż siedzenia w ostatnim rzędzie się nieco mniejsze od pozostałych, mogąc okazać się mało komfortowe dla dwójki dorosłych w rozmiarze XL. Zwłaszcza na dłuższych trasach wynajem szczodrzejszego rozmiarowo VW Sharan, Renault Espace, Chryslera Voyager, czy Forda Galaxy może okazać się lepszym rozwiązaniem, jeśli podróżować ma nim 7-osobowa grupa dorosłych pasażerów.

Jeśli już można mówić o jakichkolwiek wadach nowego S-Maxa, jest nią raczej mała przestrzeń bagażowa przy pełnym wykorzystaniu wszystkich miejsc; wynosi ona zaledwie 285 litrów, czyli mniej więcej tyle, co w Fordzie Fiesta. Może ona okazać się niewystarczająca dla 7 osób podróżujących z wakacyjnym bagażem.

Ford S Max wnetrze
Miejsce dla 7 osób w nowym Fordzie S-Max (od 2015 roku)

Wielką nowością nowej wersji S-Maxa jest system Easy Fold - elektroniczne sterowanie składania siedzeń za pomocą przycisków umieszczonych na bocznej ścianie bagażnika (gdzie zamontowano również 12-voltowe gniazdko). Zwykłe naciśnięcie przycisku pozwala na dowolną aranżację wnętrza S-Maxa, w zależności od ilości podróżujących osób i/lub rodzaju przewożonego bagażu.

Jak pokazuje materiał video poniżej (w języku angielskim), nowy S-Max jest pojazdem niezwykle wszechstronnym, jeśli chodzi o możliwość wykorzystania wnętrza. Złożenie na płasko siedzeń w ostatnim rzędzie zwiększa pojemność bagażnika do 700 litrów. Składają siedzenia w drugim i trzecim rzędzie, uzyskamy 2200-litorwą przestrzeń bagażową, w której przewozić swobodnie można na przykład rowery.

Ford S-Max wyposażony jest w automatyczna klimatyzacje 2-strefową. Droższe wersje S-Maxa w niektórych krajach dostępne są z klimatyzacje 3-strefową.

S-Max wyznacza nowe standardy w klasie minivanów – odrobina luksusu do wynajęcia
Uwagę tych, którzy mają już doświadczenie w jeździe –starym- S-Maxem, zwróci z pewnością obniżony poziom hałasu w jego nowej wersji oraz wrażenie, iż prowadzą luksusowego sedana, a nie ‘pudło na kółkach’, jak często vany są postrzegane.

W rzeczywistości, najnowszy samochodów rodzinny Forda dostarcza wrażeń na poziomie luksusowych marek: BMW czy Mercedesa.


Stylowy i dostępny w przystępnych cenach S-Max stanowi poważna konkurencje dla, przykładowo, Renault Espace

Nowy S-Max wyposażony jest standardowo w szereg praktycznych gadżetów, a wśród nich 8-calowy ekran dotykowy, czujniki parkowania, funkcję otwierania pojazdu bez kluczyka oraz automatyczne otwieranie bagażnika bez użycia rąk, a jedynie poprzez przesunięcie stopy pod bagażnikiem. Także opcja podgrzewania siedzeń, czy wbudowany system masażu dostępne w S-Maxie, charakterystyczne są dla segmentu bardziej luksusowych pojazdów

W niektórych wersjach nowego S-Maxa nawigacja satelitarna jest częścią standardowego wyposażenia, jednak spodziewać się można, iż większość wypożyczalni samochodów nadal traktować będzie GPS jako produkt dodatkowy, płatny osobno przy odbiorze auta.

Silnik – dłównie Diesel
Pomimo kontrowersji, jakie otaczają silniki Diesla, a zwłaszcza w świetle skandalu wywołanego manipulowaniem parametrów emisji spalin przez VW, większość nowych S-Maxów wyposażona będzie właśnie w silniki dieslowskie. Ford udostępnia tu dwa modele: 2.0 TDCi o mocy od 120 do 180 KM, lub 2.2 TDCi.

Zwolennicy silników benzynowych wybrać mogą pomiędzy wersjami 1.5 EcoBoost  SCTi o mocy 160 KM, lub 2.0 EcoBoost.

Biorąc pod uwagę rozmiary i wagę vana Forda silniki Diesla są zdecydowanie wydajniejszą opcją. Spodziewać się można jednak, iż wiele z wypożyczalni samochodów wprowadzi do swojej oferty nowe S-Maxy w wersji benzynowej.

Jeśli chodzi o zużycie paliwa, producent określa je na 5 l/100 km (20 km /l) w wersji dieslowskiej i 6.5 l/100 km ( niemal 16 km/l) dla wersji benzynowej.

Bardzo ceniona przekładnia Powershift dostępna jest w wersjach o mocy od 150 KM.

Wynająć Forda S-Max
Pojazdy o większych niż standardowe samochody pasażerskie rozmiarach są zazwyczaj użytkowane przez wypożyczalnie samochodów dłużej, niż zwyczajowe 2-3 lata (norma przyjęta w międzynarodowych firmach segmentu rent-a car, takich jak Avis Hertz, Europcar, czy Sixt).

Należy oczekiwać, iż ‘pierwszy rzut’ nowych S-Maxów wprowadzony zostanie do flot wypożyczalni w 2016 roku, wypierając nieco już leciwe VW Sharan/Seat Alhambra. O ile skompromitowany Volkswagen nie postanowi odzyskać utracone popularności oferując niezwykle przystępne warunki zakupu swoich popularnych vanów (co nie jest wykluczone), nowy Ford S-Max ma szanse stać się jednym z najczęściej spotykanych vanów rodzinnych do wynajęcia w Polsce, i generalnie, w Europie.

Porównaj ceny wynajmu samochodów 7-osobowych / minivanówFord S-Max jako samochód do wynajęcia – rodzinny van dla 7 osób
Artykuły: Ford S-Max jako samochód do wynajęcia – rodzinny van dla 7 osób
Tematy: , ,
Ostatnia modyfikacja: Friday, November 06 2015

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz